MELTEM PERİ

Yasaklı ırk köpekler ne olacak?

Uzun zamandır olmasını beklediğimiz evcil hayvanlarda mikroçip ile kimliklendirme mecburiyeti geldi. 2022 yılının sonuna kadar sokaktaki ve evlerimizdeki tüm kedi ve köpeklerin kimliklendirilmesi yapılacak.

Böylece zoonoz (hayvanlardan insanlara geçen) hastalıkların mücadelesi ve bu sürecin kontrolü çok daha güvenli olacak. Ve hatta ümit ediyoruz ki, ülkemizden kuduz hastalığını bile silecek bu sistem.

Ama birçok hayvanseverin kafasını kurcalayan bir soru var ki; yasaklı olan bazı köpek ırkları var, bu kimliklendirme sürecinde onlara ne olacak.

Pitbull, Dogo Argentino, Fila Brasileiro gibi üretilmesi, beslenmesi ve barındırılması yasaklanan ırklar en kısa zamanda kısırlaştırılacak ve kısırlaştırıldığına dair operasyonu yapan hekimin onay belgesiyle başvuru yaparak mikroçip uygulamasını yaptıracak ve pasaportunu alacak.

Bu şartın içinde de önemli bir ayrıntı var ki, yasaklı ırk köpek yeni yönetmelikten öncesinde sahiplenilmiş olacak. Yani anlayacağımız şu ki; yavruların yaşayacağı mağduriyeti düşünerek lütfen yasaklıların çoğalmasına engel olalım. Kısırlaştırma, aşılama ve kimliklendirme yapmadığınız taktirde herhangi bir yerde görülmesi, tespit edilmesi, özellikle bir şikayete maruz kalması durumunda kesinlikle yetkililer tarafından köpeklerimize el konulabilecek. Tüm hayvan severleri duyarlı olmaya çağırıyor ve en kısa zamanda evcil hayvanları için veteriner hekimlerine kimliklendirme başvurusunda bulunmalarını tavsiye ediyorum.

19 Ekim 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Dünya SOKAK HAYVANLARI GÜNÜ

05 Nis 2022

Yasaklı ırk köpekler ne olacak?

19 Eki 2021

Yeryüzünde yaşayan her canlı yaşam hakkına sahiptir

05 Eki 2021

Hayvan sahiplenmek sorumluluk ister

03 Eyl 2021

Hayvanlarda aşının önemi

13 Tem 2021

Bir kap su, bir kap mama algısını genişletmemiz lazım

24 Haz 2021

Dünya Zoonoz Günü

17 Haz 2021

Evcil hayvanlarınızı da viral hastalıklara karşı korumalısınız

26 May 2021

Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun mu?

27 Nis 2021

Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

01 Nis 2021