MELTEM PERİ

Veteriner hekimsiz sağlık olmaz

Bilindiği üzere; Covid 19 için uygulanacak aşı programı meslekler bazında ilan edilmiştir. Lakin açıklanan programda veteriner hekimlerin sağlıkçı sınıfında sayılmamış olmasına, hatta listenin herhangi bir yerinde sıralamada olmamasına şaşkınız. Çünkü, tüm dünyada sağlık çalışanı sayılan veteriner hekimler;  ülkemizde bilim kurulunda, Covid 19 aşı çalışmalarında etkin rol oynamış tüm pandemi süresince ara verme şansı olmadan sahada kalmaya devam etmiştir.

Evet tüm dünyada sağlık çalışanı olan meslek üyelerimiz, ülkemizde de bazı durumlarda sağlıkçı sayılmıştır. Tam gün yasası çıktığında, bize sağlıkçısınız denilmiştir; muayenehanesi olan meslektaşlarımız ayrıca bağlı bulundukları işletmelerden istifa ettirilmiş ya da muayenehanelerinden vaz geçmek zorunda bırakılmıştır.  İlaç, bilhassa antibiyotik, kontrolü için ilaçların kullanımı hususunda, sağlıkçısınız denilmiştir; çok ciddi cezalar varlığında ilaç takibini sıkı tutmak adına denetlenmişizdir. Bazı illerimizde filyasyon ekiplerine dahil edilmiştir, sağlıkçı olduğumuz kabul edilerek.

Türkiye genelindeki 32000 meslektaşımdan feryatlar yükseliyor. Ceza kesilirken, elimizden bazı haklarımızı alırken sağlıkçısınız dediler de şimdi listeye bile almadılar diye.

Mevzu; aşı yapılmışız, erken ya da geç yapılmış mevzusu değil aslında. Mevzu halk sağlığında en önemli rollerde olan, koruyucu hekimlik görevi üstelenen, biyo güvenlik çalışmalarında ön saflarda olacak olan bir meslek grubunun sağlık sınıfına dahil edilmemesi.

Bizler koronavirüsle çok daha önceden tanışıyorduk. Hastalığın seyrinin nasıl olacağını biliyorduk. Her veteriner hekim oldukça kapsamlı viroloji dersi alarak mezun olur. O nedenledir ki; aşı üretiminde hayvan aşısı olsun, insan aşısı olsun veteriner hekimler yer alır.

Mutlaka beşeri hekimlerimizin, hemşirelerimizin ve tüm hastane sağlık personelinin üstlendiği zorlu görev, yaptıkları fedakarlıklar tartışılmaz, hepsine minnettarız.  Ancak, kaybedilen haklar için de hissettiğimiz sitemimiz var tabii ki.

Sorgulamak gerekir ki; karantinada olduğu halde, hastalık beklemez diyerek evcil hayvanını muayeneye getiren hasta sahibinin varlığı, veteriner hekimin o hastaya teşhis koyup tedavi başlatma zorunluluğu sağlıkçı olduğunun ispatı değil midir?

Umarım bu sorularımız cevap bulur ve neden Sağlık Bakanlığımızdan aydınlatıcı bir açıklama yapılır.

19 Ocak 2021
Yorumlar (1)
Okan atilla
21 Ocak 2021

Teşekkürler meltem hanım aynen öyle size katılıyorum anlattıklarınızı destekliyorum

Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Evcil hayvanlarınızı da viral hastalıklara karşı korumalısınız

26 May 2021

Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun mu?

27 Nis 2021

Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

01 Nis 2021

Kedi köpek dostlarımız da kimlikleniyor

24 Mar 2021

Sorular ve cevaplarla evcil hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu

10 Mar 2021

Gündemimiz hayvan hakları

02 Mar 2021

Veteriner hekimsiz sağlık olmaz

19 Oca 2021

Kedinizden mesaj var

23 Ara 2020

Onlar “mal” değil “can”

16 Ara 2020

Köpeğimle karantina

03 Ara 2020