MELTEM PERİ

VETERİNER HEKİM; HEKİMDİR

18/07/2022, Cumhurbaşkanlığı kabine basın toplantısında; “devlete bağlı üniversitelerin tıp ve diş hekimliği fakültelerinin son sınıf öğrencilerine asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılacak” dendi. Peki neden bizler ne iş yaptığımızı sürekli olarak tekrar etmek zorunda bırakılıyoruz. Bağlı olduğumuz bakanlık ya da ortak paydalarda buluştuğumuz meslek gruplarının bağlı olduğu bakanlıkların bunu zaten biliyor olması gerekmez mi?

Yani şöyle denmesi gerekmez mi? Yakınına uygulanan tedavi beğenilmediği için şiddet uygulanan bir beşeri hekim ile, sahibi olduğu hayvana uygulanan tedavinin eleştirilerek darp edilen veteriner hekim arasında ne fark var. Her iki meslek erbabı da tıp biliminin gücünün yettiği ölçüde tedavi uygular, yaşatmaya çalışır, karşısındaki canlının mücadelesinin bittiği yerde hastasını kaybedebilir ve her ikisi de bu durumun olmaması için canla başla meslek yeminine uyarak çabalar, vicdanına vereceği hesabı bilir. Peki neden bu veteriner hekim, hekim değildir?

Ya da şöyle denilemez mi? Eskiden salgın hastalıklar olurdu, parazit kontaminasyonuna bağlı hastalıklar olurdu. Bu hastalıklar bulaştığı insanlarla onları tedavi eden tıp doktorlarına gelene kadar, hayvan doktorları varmış onlar aşı uygulamaları yapıyor ve zoonoz hastalıklarla mücadele ediyormuş. Demek ki onların da sağlıkta ciddi payları varmış. Bir meslektaşımız daha birkaç ay önce can verdi, insan tüketimine uygun olmayan bir et parçasına imha kararı verdiği için. Adamın biri, o etin kazancını kaybetmektense meslektaşımızı öldürmeyi tercih etti. Niye can verdi; o et satışa sunulsaydı, onu tüketen insanların sağlığını tehdit edecekti. Bir hekim, bir kararıyla kaç insanın sağlığını kurtardı ama kendi canını kurtaramadı. Yaşasaydı o da diyecekti belki; “Ben sağlıkçı değilim de neyim” diye.

Veteriner hekimliğin intörn öğrencileri; yarın mezun olduklarında, ülkenin kuş uçmaz kervan geçmez en ücra köşelerine gidecekler, sağlık götürmeye. Biz insanlar için ekonomik değeri olan, etinden sütünden faydalandığımız hayvanların sağlıklı olması için. Ülke ekonomimiz ve insan sağlığı için. İnternet, gazete gidemeyecek belki ama müstakbel meslektaşlarım gidecek. Karda, sıcakta, her türlü olumsuz koşulda birçok insanın ulaşamayacağı köylere gidecek, sofralarına oturacak, ev halkından biri olacak. Evin direği, gözlerinin nuru Sarıkız’ı sağlığına kavuşturacak, doğumuna yardım edecek, sabaha kadar gözünü kırpmadan başında bekleyecek tedaviye cevap versin diye ama siz ona sen hekim sayılmayı hak etmiyorsun diyeceksiniz. Senin intörnlüğünde intörnlük mü bizimkinin yanında diyeceksiniz.

21 Temmuz 2022
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
KUDUZ AŞI İLE ÖNLENEBİLİR ÖLÜMCÜL BİR HASTALIK

01 Eki 2022

BU GAZETECİLİK DEĞİL

08 Eyl 2022

Veteriner hizmetleri maliyetleri durmak bilmiyor

23 Ağu 2022

VETERİNER HEKİM; HEKİMDİR

21 Tem 2022

“HAYVAN TÜBERKÜLOZUNA DİKKAT”

24 Haz 2022

YAZ AYLARININ GELMESİYLE KENE POPÜLASYONUNDA ARTIŞ BAŞLADI

06 Haz 2022

GÜNDEMDEKİ HASTALIK: MAYMUN ÇİÇEĞİ

31 May 2022

Dünya SOKAK HAYVANLARI GÜNÜ

05 Nis 2022

Yasaklı ırk köpekler ne olacak?

19 Eki 2021

Yeryüzünde yaşayan her canlı yaşam hakkına sahiptir

05 Eki 2021