HAKAN ENDER SERT

VERGİLER NEDEN ARTIYOR?

Son yıllarda vergi, harç ve cezaların artış hızında bir artış oluyor.  Yeni yılla beraber de artışlar yaşanmaya devam edecek. Peki bu artışlar neden oluyor? Yeniden değerlendirme oranları, enflasyon farkı vs. bunları bir kenara koyarak, artışların nedeninin en büyüklerine bakalım mı? Acaba bu artışlar neden bu kadar çok oluyor?

Mesela kamu kurum ve kuruluşlarının masraflarının artması ve bundan dolayı daha çok halktan vergi ve benzeri ödemeler alınması gerektiği için olabilir mi?

Kur Korumalı Mevduata para yatıranların döviz kuru farkının ve vade faizinin verilmesi gerektiği ve bundan dolayı halktan daha çok vergi ve benzeri ödemeler alınması gerektiği için olabilir mi?

Ya da yeni memur atamaları ve memur maaşlarına zamlar yapıldığından ve ek promosyonlar verildiğinden dolayı devletimizin para kaynağına olan ihtiyacı arttığından ve bundan dolayı halktan daha çok vergi ve benzeri ödemeler alınması gerektiği için olabilir mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarının; oluşan döviz krizi ve benzeri sebeplerden dolayı oldukça çok zarar ettiği ve bu zararın sizin cebinizden karşılanması için vergi/ceza/harçlarda yukarı yönlü fiyat güncellemesi yapılması zaruri olduğu için olabilir mi?

Eee kolay değil sevgili milletim. Devletimizin bu kadar çok işe karışmasını, bu kadar çok sosyal yardımlar yapmasını, bu kadar çok memur atamasını, her iki ayda bir promosyonlar verilmesini istiyorsanız bu vergi artışlarına da katlanacaksınız.

Devletimiz memur atasın, emekli maaşlarına zam yapsın, her haneye şu kadar para versin, devlet havalimanı işletsin, çay fabrikası işletsin, özel teşebbüslere girsin, serbest piyasa ile rekabet etsin, benim paramla bana ucuza mal satsın, ucuza hizmet sunsun derseniz, bu tür vergi artışları da normaldir. Bu hizmetleri devletimizden bal gibi istiyorsanız bu vergileri de bal gibi ödersiniz artık.

Bu da çok normal, devletimizin yani sizin hazır kaynağınız mı var ki dışarıya satıp para elde edesiniz? Devletimizin yani sizin genel olarak tek gelir kaynağı yine sizsiniz.

Seçim zamanları vaatlere bakıp kaynağını sormaz iseniz; seçim sonrası da hizmet isteyip kaynağını umursamaz iseniz böyle olur. Ee devletimiz size istediğiniz hizmeti vermek için sizden para almak zorunda.

Vergileri dert etmeyin, Rabbim sizlere hizmet isterken ki rahatlığınız gibi, ödeme rahatlığı da versin inşallah.

Ben gazetedeki bu köşemden boşuna mı; devlet sadece iç ve dış güvenliğimizi korusun ve adalet hizmeti versin; gerisine karışmasın diyordum… İşte tam da bu yüzden…

26 Kasım 2022
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
ISMARLANMAMIŞ MAL VEYA HİZMET

14 Ara 2022

VERGİLER NEDEN ARTIYOR?

26 Kas 2022

KİŞİSEL VERİLERİMİZİ KORUYALIM

22 Kas 2022

TAKSİM SALDIRISI

16 Kas 2022

ELEŞTİRİYE TAHAMMÜL

14 Eki 2022

ENİNDE SONUNDA PİYASA KAZANIR (2)

13 May 2022

ÜMİT ÖZDAĞ ETKİSİ

12 May 2022

BİREYSEL SİLAHLANMA (2)

11 May 2022

HER YERDE TRAFİK IŞIĞI

10 May 2022

TÜRK MİLLETİ ZEKİDİR

09 May 2022