HAKAN ENDER SERT

Vatandaşın avukat algısı

Sayın okurlarım yeni günden hepinize merhaba, çevrenizde muhakkak görüyorsunuzdur, vatandaşlarımızın kafasında anlamsız ve haksız bir avukat algısı var sanki avukat suçu ve suçluyu övüyor, suçu ve suç fiilini koruyor ve sanki işlendiği iddia edilen suç fiilini savunuyor. Halbuki avukat suçu ve suçluyu değil hakkın özünü savunur, avukat da iddia ve yargılama makamı gibi maddi gerçeğin açığa çıkmasında rol oynar. Avukat sadece kişinin beraat almasını değil, kişinin eğer suçu mahkemece sabit görülür, yüzde bir dahi şüphe kalmaz ise alması gereken cezadan fazlasını almaması için uğraşır.

Avukat toplumda bireyin kalkanıdır, birey olmazsa toplum, toplum olmaz ise devlet oluşmaz. Şunu bir kere vatandaşlarımızın kafasında netleştirmesi lazım: Nasıl ki yargılama ve iddia makamları kanunun kendilerine sunduğu çerçeve içinde işlerini yapıyorlar işte avukatlar da kanunun kendilerine sunduğu çerçeve içinde işlerine yaparlar. Örneğin kanun haksız tahrik varsa cezada belli oranda indirime gidilir der, avukat da olayda eğer haksız tahrik varsa haksız tahrik olduğunu yargılama makamına gösterir ve iddia makamlarının iddialarını çürütmeye çalışır, iddia makamı bir kişi hakkında kasten öldürme suçundan iddianame hazırlamıştır, suç silahının üstünde de sanığın parmak izi vardır, burada kuvvetle muhtemel vatandaşlarımız sanığın suçu işlediğini düşünecektir ancak suç silahında sanığın parmak izinin olması tek başına kesin delil değildir ve yine tek başına suçun işlendiği yönünde sabit bir şey ortaya koymaz . Kişinin parmak izi bıçağa farklı bir şekilde de geçmiş olabilir değil mi? İşte ceza hukukunun genel prensibidir, yüzde bir dahi masum olma şüphesi varsa kişi cezalandırılmaz, cezalandırılamaz; bir masumun cezalandırılmasındansa bir suçlunun cezasız kalması çok daha iyidir çünkü. İşte avukatlar kanunun ve hukukun çizdiği sınırlar çerçevesinde görevlerini yaparlar. Hukuk basit bir alan değildir, hukuk bir bilim dalıdır. Hukuk tepeden inmemiş yüz yıllarca gelişim içinde olmuş ve bugünkü halini almıştır ve hala gelişimini sürdürmektedir. İşte kıraathane de oturarak asırlar boyu gelişmiş, belli prensipleri oturmuş hukukun özünü eleştirmek fikrimce yanlıştır.

Yine vatandaşlarımızın şunu iyi bilmesi lazım ki; bir tarafta devlet tüm organları ile kişiyi soruşturup, kovuşturup yargılarken sanığın yanında sadece ve sadece avukatı vardır. İşte bu yüzden, avukat toplumda bireyin kalkanıdır.

Yine şunu da belirtmek gerekir ki: Bir kişiye gerçek manada suçlu demeniz için kişinin adil bir şekilde yargılanması, soruşturma ve kovuşturma aşamalarının adil bir şekilde tamamlanması, savunma hakkı verilmesi, kendisinin ve avukatının sözü kesilmemesi, avukatının da iddia makamı gibi delilleri toplayıp duruşmada rahatça ve özgürce tartışmaya açması gerekmektedir. İşte bütün bunlar yoksa, deliller hukuka aykırı ise o kişiye gerçek manada suçlu diyemezsiniz, kişi istediği kadar hapis yatsın. O kişi adil yargılanmadığı müddetçe suçlu değil suçlu ilan edilendir.

Bu yukarıda saydığım hususları da kanun söylüyor sevgili vatandaşlar, sizlerin seçip meclise gönderdiğiniz vekillerin çıkardığı kanun. Kanun olmasa, her suçlu ilan edilene savunma hakkı verilmeden yargılaması yapılıp cezalandırılsa işte orda hukuk düzeni yoktur ve herkes kendi adaletini sağlama yoluna gider. Böyle bir yere de ne yatırım yapılır ne para girer, ne kamu güvenliği olur.

Kanunlar güzeldir, ancak uygulanmadıklarında hiçbir işe yaramazlar. İşte avukatlar, yargıçlar ve savcılarla birlikte kanunun uygulanmasını sağlar, siz vatandaşların yaptıkları kanunun. Sizin iradenizle çıkartılan kanunun…

Avukatlar suçu ve suçluyu üstün kılmak için değil, hakkı ve hukuku üstün kılmak için çabalarlar ve savaşırlar. Eğer kanunun sizin bir şeyden dolayı cezada indirim almanız gerektiğini söylüyorsa o indirimi almalısınız adalet budur, kanunda yazanı herkese eşit şekilde uygulamaktır. Eğer kanun yakınlarınıza tanıklıktan çekinme hakkı vermiş ve buna rağmen yargılama makamı bu hakkı kişiye hatırlatmadan sorgusunu yapmışsa avukat kanunu ve hukuku bildiğinden o sorgu tutanağını iptal ettirir. Kimse kendisini ve yakınlarını suçlayıcı beyanlarda vermeye zorlanamaz çünkü böyle bir şeyin bırakın kanunda vicdanda ve mantıkta dahi yeri yoktur.

05 Ağustos 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Rakip takım eş değildir düşmana!

16 Eyl 2021

En iyi hizmet veren sektör-özel sektör

14 Eyl 2021

Farkındalık

09 Eyl 2021

Göç sorunu

07 Eyl 2021

Vatanı sevmek yetmez

30 Ağu 2021

Kapitalizm ön yargısı

28 Ağu 2021

Memura zam eşittir vatandaşa ek vergi

27 Ağu 2021

İnsanlar karınca değillerdir

24 Ağu 2021

Memur alımı müjde değil kara haber

23 Ağu 2021

Millet egemenliği/halk egemenliği

20 Ağu 2021