HAKAN ENDER SERT

Sosyal medya linç kültürü

Sosyal medyada birilerini linç etmek son zamanlarda moda oldu. İnsanlar kendilerinden farklı düşünen insanlara ağır hakaretle yağdırıyor. Kişilik haklarına ciddi saldırılarda bulunuyor. Peki bunu yüz yüze yapamayacakları insanlara neden bu platformlar üzerinden saldırıyorlar? Kimliksizler de ondan. Sosyal medyada farklı isimlerle farklı kimliklere bürünerek sahte hesaplar açıp insanları ciddi biçimde taciz ediyorlar. Çünkü yakalanmayacağını zannediyor, ona güveniyor, kimse beni bulamaz benim yazdığımı da kimse ispat edemez kimse bana karşı dava yoluna da gidemez diyor. Haklı mı? Bir miktar haklı. Gerçekten bu tür sahte hesapların kimlere ait olduğu kolay kolay tespit edilemiyor.

Bu durum insanları bir hayli mağdur ediyor. Sosyal medyada bir hesap herkese açık bir mecrada size küfürler hakaretler yağdırarak saygınlığınızı zedeleyebiliyor. Veyahut kendi aklında uydurduğu şeyleri bu mecrada paylaşarak sizi diğer insanların gözünde farklı bir konuma sokabiliyor. İftiralar atıp sizi çok zor bir durumda bırakabiliyor. Peki buna hakları var mı? Hayır elbette suç suçtur. Farklı kimliklere bürünseniz de, kendinizi gizleseniz de suç fiilini işlemişseniz fail durumuna girer ve yargılanmanız gerekir. Hukuken sorumlu konuma düşerseniz.

Hem insanlar sırf sizin gibi düşünmüyor diye neden sizin küfürlerinize maruz kalsın. Sadece sizin düşünceleriniz mi doğru? Neden en aykırı düşüncelere dahi saygı duyamıyorsunuz. Bu dünyada sadece siz yoksunuz. Herkes aynı yaratılmıyor ve herkes aynı fikir ve düşüncelerle eğitilmiyor. Farklılıklar insanoğlunun doğasında vardır. Geçen günlerde bir avukat meslektaşım Fenerbahçe Stadyumu’nun şehir dışında olması gerektiği fikrini sosyal medyada beyan etti diye linçe uğradı. Bakın bir insanın düşüncelerin katılmayabilirsiniz. Karşıt fikir ve düşüncelerinizi medeni bir şekilde açıklayabilir karşı tarafın fikirlerini kendi fikirlerinizle çürütebilirsiniz. Ancak hakaret edemezsiniz. Böyle bir şeye hakkınız da yoktur. Karşı taraf her ne beyan etmiş olursa olsun, sizin ona küfretmeniz hakaretler yağdırmanız fiillerinizi meşrulaştırmaz. Karşı taraf en aykırı düşünceyi dahi beyan etse sizin hakaret etmeniz ayrı bir suçtur. Ve elbet bir gün yargıçların önünde hesap vermek zorunda kalırsınız.

Bırakın insanlar özgürce düşüncelerini ve fikirlerini açıklayabilsinler. Bu linç kültüründe bulunanlara da şöyle bir bakıyorum çoğunluğu Avrupa sevdalısı kimseler. Avrupa’da bu yaptığınızı yapsanız ne olur acaba? Ya Avrupa ne kadar modern diyorsunuz, her fikre saygı var diyorsunuz ancak siz burada her fikre saygı duymuyorsunuz. Ülkemizi de hayal ettiğiniz ülkeler gibi yapmak istiyorsanız düşünceleriniz ve fiillerinizin paralel olması gerekmektedir. Ulu önderin demokrasi ile ilgili sözlerini paylaşıp kendisinden farklı düşünen birine hemen linç başlatmak ne kadar tutarlı? AkTroller diye bahsediyor bir gurup ancak diğer grubun da bu gruptan pek farkı yok. Siz de sizin gibi düşünmeyenleri linç ediyorsunuz. Bu nasıl tutarsızlık? Aynısının laciverti… Huzur verin insanlara isteyen istediği gibi düşünsün ve yaşasın. Tamam kimse bir sol görüşü linç etmesin ama sizde bir muhafazakar görüşü linç etmeyin. Eleştirin konuşun ancak hakaretle ederek annesine babasına ağır hakaretler yağdırarak kişilik haklarına saldırmayın. Gerek özel hukukta gerekse ceza hukukunda bu durumun ciddi yaptırımları vardır.

Benim fikrim herkese ait tek bir sosyal medya hesabı bulunması ve kişinin sosyal medyası ile gerçek kimliğinin paralel olması. Tabi bu bilgilerinde yargının elinde olması gerekir. Siyasi iktidarın elinde bulunması oldukça kötü sonuçlara mahal verebilir. Hangi görüş iktidarda olursa olsun… Bu bilgiler yargıda bulunmalı ve yargı gerektiğinde kanunda yazılı hallerde bu bilgileri kullanabilmeli. Böyle sosyal medyada gizli hesapların ardı arkası kesilmezse daha çok kişilik hakları saldırısı olacak. Tabi bu sosyal medya platformu yöneticileri ile ortak bir çalışma yürütülmeli. Ne yapılırsa yapılsın bu sorun bir an önce çözülmeli.

14 Ekim 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Kutsal meslek: Öğretmenlik

27 Kas 2021

Tüketici hakkını arasın

23 Kas 2021

Asli kurucu iktidar/Tali kurucu iktidar

22 Kas 2021

Şehitkamil’e neden bakılmıyor?

20 Kas 2021

NAFAKA SORUNU

19 Kas 2021

Sayın savcım inin ordan

18 Kas 2021

Gaziantep trafik sorunu

16 Kas 2021

Bu Dünyadan Bir Mustafa Kemal Geçti

11 Kas 2021

Fatma Şahin’e açık mektup

06 Kas 2021

Hiç bir şey yapmayın o bize yeter

30 Eki 2021