MELTEM PERİ

Sorular ve cevaplarla evcil hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu

Kedimi ya da köpeğimi neden kısırlaştırmalıyım?

Eğer yavru almayı düşünmüyorsanız evcil hayvanlarınızı kesinlikle kısırlaştırmalısınız.

Ameliyat olmadan kısırlaştırma yapılır mı?

Hayır. Çiftleşme dürtüleri hormon kullanılarak baskılanabilir, ancak sağlıklı olan geciktirmeden ve hormonlarla sağlığına zarar vermeden kesin çözüm olan ameliyat için bir hekimle görüşmektir.

Ameliyata karar veremiyor, korkuyorum. Risk var mı?

Her ameliyatın riski mutlaka var. Genel anestezi altında yapılan bu operasyonların klinisyen veteriner hekimlerin rutininde olması, her geçen zaman sağlık alanında gerçekleşen gelişmeler içinizi rahatlatabilir.

Onların yavrulama haklarını ellerinden almıyor muyuz bu yöntemle?

Hayvanlar iç güdüsel olarak tamamen üremeye yönelik çiftleşir ve hormonlarının yönlendirmesiyle hareket eder. Anne ya da baba olma güdüsü olmadığı gibi, anne için annelik emzirme süreci bitene kadar var olur.

Ameliyat ne gibi avantajlar sağlayacak?

Dişi kedinizde bağırma, kıvranma hareketleri bitecek. Erkek kediniz artık işaretleme amacıyla evinizin her yerine idrar yapmayacak ve idrarındaki kötü koku kalmayacak.

Dişi köpeğinizin kızgınlık öncesi kanaması kalmayacak. Erkek köpeğinizin işaretleme ve çiftleşme dürtüsüyle yaptığı hareketleri artık görmeyeceksiniz.

Ameliyat için kızgınlık döneminin bitmesini beklemeli miyiz?

Tercihen evet. Zorunlu olmadıkça beklemeliyiz. Aksi takdirde olması gerekenden daha kanlı bir operasyon olacak ve hormonal denge olumsuz etkilenecektir.

Ameliyattan sonra kedim ya da köpeğim çok kilo alacak mı?

Kilo almanın kısırlaştırma ile doğrudan ilgisi yok. Ancak cinsel dürtülerin artık olmaması daha az enerji harcayarak hayatını devam ettirmesi kilo almaya sebep olabiliyor.

Kısırlaştırma operasyonu yaptırmanın sağlık açısından ne faydası var?

Dişilerde uterus (rahim) ve ovariumların  (yumurtalıkların) alınması işlemi; uterusda piyometra vetümoral oluşumlar, meme tümörü, mastitis, kistik ovarium, prolapsus uteri-vagina ve hatta gebe kalması halinde oluşacak güç doğum risklerini ortadan kaldırır. Erkeklerde kısırlaştırma işlemi; tümoral oluşumlar, bulaşıcı viral bir hastalık olan TVT, prostat ile ilgili hastalılardan korur.

Kısırlaştırma operasyonu yaptırmamanın riskleri neler?

Kızgınlık gösteren dostunuzun dürtüleriyle hareket ederek evden kaçması, balkondan düşmesi, kontrolsüz hareketleri nedeniyle farklı kazalarla karşılaşması, diğer hayvanlarla kavga ederek yaralanması, çiftleşme durumunda herhangi bulaşıcı bir hastalığa yakalanması olası ihtimaller arasında.

İstediğim an ameliyat yaptırabilir miyim?

Ameliyat öncesindeki hazırlığınız için mutlaka hekiminizle görüşmeli, ortalama 12 saat öncesinden dostunuzu aç bırakmalısınız.

10 Mart 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Dünya Zoonoz Günü

17 Haz 2021

Evcil hayvanlarınızı da viral hastalıklara karşı korumalısınız

26 May 2021

Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun mu?

27 Nis 2021

Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

01 Nis 2021

Kedi köpek dostlarımız da kimlikleniyor

24 Mar 2021

Sorular ve cevaplarla evcil hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu

10 Mar 2021

Gündemimiz hayvan hakları

02 Mar 2021

Veteriner hekimsiz sağlık olmaz

19 Oca 2021

Kedinizden mesaj var

23 Ara 2020

Onlar “mal” değil “can”

16 Ara 2020