LEYLA ADIN

Siz neyi besliyorsunuz?

Neye çok önem verirsek o yön verir hayatımıza. Tıpkı iyilik ve kötülük kavramları gibi. Yaşamımızın hep bir tarafında olan bu kavramlar, birbirine zıt ve sürekli mücadele içindedir. Bizler, içimizde en çok hangisini besler, büyütürsek onun galip gelmesini sağlarız.

İyilik ve kötülük kavramını çok iyi özetleyen bir hikaye:

Yaşlı Kızılderili reisi kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbiriyle boğuşup duran iki kurt köpeğini izliyorlardı. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahtı ve 12 yaşındaki çocuk kendini bildi bileli o köpekler dedesinin kulübesi önünde boğuşup duruyorlardı. Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından ayırmadığı iki iri kurt köpeğiydi bunlar. Çocuk, kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünüyor, dedesinin ikinci köpeğe neden ihtiyacı olduğunu ve renklerinin neden illa da siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyordu artık. O merakla, sordu dedesine: Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını sıvazladı.

– “Onlar” dedi, “benim için iki simgedir evlat.

– “Neyin simgesi” diye sordu çocuk.

– “İyilik ile kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük içimizde sürekli mücadele eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm. Onun için yanımda tutarım onları. Çocuk, sözün burasında; ‘mücadele varsa, kazananı da olmalı’ diye düşündü ve her çocuğa has, bitmeyen sorulara bir yenisini ekledi:

– “Peki” dedi. “Sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?

Bilge reis, derin bir gülümsemeyle baktı torununa.

– “Hangisi mi evlat? Ben, hangisini daha iyi beslersem!

27 Ağustos 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Kültürel etkinlikler yönünden çok zayıfladık

01 Eki 2021

Doğadan iyi haber

04 Eyl 2021

Pes etmemek

02 Eyl 2021

Siz neyi besliyorsunuz?

27 Ağu 2021

Sevilmeyince göçermiş kalp

25 Ağu 2021

Vazgeçebilmek de bir erdemdir

21 Ağu 2021

Kararsızlık öldürür

13 Ağu 2021

Memleket isterim

04 Ağu 2021

Kuşların yaşam cennetiydi, cehennemleri oldu

16 Tem 2021

Biz olabilmek

09 Tem 2021