HAKAN ENDER SERT

Rakip takım eş değildir düşmana!

“Başkalarının başarısızlığına sevinmek yalnızca acizlerin işidir.”

Ülkemiz futbol takımları Avrupa sahnesinde boy göstermeye başlayacak. Umudumuz şu ki: takımlarımız ilerleyebildikleri yere kadar hatta mümkünse kupaya kadar ilerlesinler, galibiyet üzerine galibiyet alsınlar ve de hem ülke puanımız yükselsin hem de ülkemizin prestiji. Ancak rakip takım taraftarlarının birbirlerine karşı yaptıkları tavırdan hiç hoşnut değilim. Özellikle sosyal medya hesaplarından birbirlerine ağır hakaretlere varıncaya kadar laflar ediyorlar. Peki neden? Bunun tek bir açıklaması yok. Tamam Beşiktaş ve Galatasaray ve Fenerbahçe ve diğerleri rakip olabilirler, ama bu takımlar düşman değiller. Bunlar sadece birer futbol takımı. Farklı ülkelerin orduları değil. Hepsi aynı ülkeden çıkmış birer spor kulübü o kadar.

Tamam rekabet hoştur, kendi desteklediğiniz takımın başarıları ile övünmek hoştur ama karşı takıma hakaret etmek karşı tarafı düşman olarak görüp çevresine de öyle göstermek hoş değildir. Sırf bu yüzden ülkemizde maalesef ki taraftarlar ölüyor. Bazı gözü dönmüş taraftarlar birbirlerine döner bıçakları ile sallamalar ile ateşli silahlar ile saldırıyorlar. Yahu neden neden? Saldırdığınız adam işgalci düşman kuvveti mi? Siz bir karar vermişsiniz A takımını destekliyorsunuz, karşı komşunuz bir karar vermiş B takımını destekliyor. Bu gayet olağan bir durumdur. İnsan doğası gereği her zaman bir yerlere ait olmak ister. Bir futbol takımı da olabilir bu bir siyasi parti de bir dernek de bir arkadaş grubu da…

Sizden olmayan adam sizin düşmanınız olamaz. Hele ki bir futbol takımı yüzünden kutuplaşmaya anlam veremiyorum. Sanırım bizim milletin huyu bu: Kutuplaşmak… Örneğin sırf farklı takımlı diye küfürler sarf ettiği kişi ile bir siyasi parti mecrasında kol kola girip bu sefer onunla birlikte karşı siyasi partiye küfürler hakaretler ediyor.

Bu yazının konusu kendi içimizde birbirimize düşüyoruz, Avrupa kupalarında birbirimizi destekleyelim değildir. Bu yazının konusu kendi içimizde dahi dostça bir arada olmaktır. Bakınız kendi içimizde düşman olmayı bir nebze anlarım, ama Avrupa’da olmayı anlamıyorum da değildir bu yazının konusu. Ha kendi içimizde düşmanız ha Avrupa’da, ikisi de benim için aynı şey ve aynı derecede kötü. Avrupa’da maç kazanmamız da orayı fethettiğimiz anlamına gelmiyor veyahut onlar kafirlerdir, biz hançerle kalkanla onlara saldırıyoruz değildir. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde bir şarkıcı milli takım için beste yaptı. Milli takım bestesi değil mehter marşı gibi. Avrupa futbol kulüpleri bizim düşmanız mı? E bir silah verelim bizim oyuncularımızın ellerine bitsin gitsin. Yapmayın Allah aşkına. Avrupa’da Avrupa takımları ile oynarken de kendi içimizde oynarken de rakip takımımız Avrupa’da bir takımla oynadığında da düşmanlığı keselim.

Beşiktaş ve Galatasaray’ın Avrupa’da puan kaybetmesi ülke puanımızı, prestijimizi düşürür. Toprak kaybetmiş olmayız. Tabi prestijin düşmesi de çok çok kötü bir şeydir. Beşiktaş kaybettiğinde Galatasaraylılar neden mutlu olsunlar? Lig içinde puan kaybettiğinde tamam şampiyonluk yarışı ama Avrupa’da ülkemizin başarısızlığına sevinmek acizlikten başka bir şey değildir.

Lisede bir öğretmenim vardı bize çok güzel bir söz söylemişti onu burada ben de size söylemek isterim; çok etkilenmiştim zira. “Başkalarının başarısızlığına sevinmek yalnızca acizlerin işidir.” Bu sözü ne zaman söylemişti? Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi’nde yarı finalde elendikten sonra Galatasaraylı takımdaşlarım mutluluktan havalara uçarken… Ben Fenerbahçe’nin elenmesine sevinmemiştim tabi. Hiçbir zaman diğerleri gibi olmadım.  Ben buradan kendi desteklediğim takım olan Galatasaray’a da, formalarını giymekten Metin Oktay’ın da dediği gibi: Şeref duyacağım Fenerbahçe’mize ve Beşiktaş’ımıza da başarılar diliyorum… Saygılarımla

16 Eylül 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Hayat, neden olmasın?

28 Eki 2021

Eninde sonunda piyasa kazanır

27 Eki 2021

O iş öyle değil dayı!

21 Eki 2021

Ankara’da sopalanacak çok adam var

20 Eki 2021

Sosyal medya linç kültürü

14 Eki 2021

Bir süper marketimiz eksikti

07 Eki 2021

Meşhur karar-rezil karar

04 Eki 2021

En başarılı ve en vefasız

30 Eyl 2021

En iyi teşvik: Teşvikleri kaldırmaktır

27 Eyl 2021

Yargıç yoksa adalet yok

24 Eyl 2021