HAKAN ENDER SERT

Protesto için izin alınmaz

Sayın okurlarım yeni günden hepinize merhabalar. Ülkemizde protesto yapacaklar protesto tarihlerini kararlaştırdıktan sonra hemen koşa koşa valiliğe gidiyorlar. Validen izin almaları gerektiklerini zannediyorlar. Bu hareket yanlış bir harekettir sayın okurlar.

Anayasamız protesto hakkını düzenlemiştir. Herkes önceden izin almaksızın protesto yapma hakkına sahiptir. İnsanlar barışçıl olduktan sonra istedikleri şeyleri, istedikleri zamanda protesto edebilirler. Yine anayasamıza göre, temel hak ve özgürlükler özlerine dokunulmaksızın yalnızca kanunla sınırlanabilir. Protesto hakkını sınırlayan, bu hakkı kullanmak için valilik izni almayı gerektiren bir durum yok. Valiler bizlerin efendileri değillerdir. Onları bulundukları makama millet getirir, kamu güvenliğini yani devletin kuruluş amacı olan iç güvenliği, mülkiyet hakkını koruması ve güvenliği sağlaması için belli yetkiler verir ve çalışmalarını sürdürebilmeleri için vergilerle fonlar.

Valiler sizin yaptığınız yasalara uymak zorundadır. Onların yetkileri sizin çizdiğiniz sınırlara kadardır. Daha önceki yazılarımda pek çok defa devleti milletin iç ve dış güvenliğini koruması için oluşturduğunu devletin özgürlük alanlarını daraltmak için değil olabildiğince genişletmek için çalışması gerektiği söylemiştim. Ne yazık ki bizim milletimiz kendi yazdığı yasalardan habersiz. Bazıları zannediyor ki millet devletten izin almadan bir şey yapamaz.

Sayın okurlar durum böyle değil tam tersidir, devlet milletten izin almadan hiçbir şey yapamaz. Devlet olgusu en temelinde mülkiyet hakkını korumak için vardır. Bu sebeplerle barışçıl olması şartı ile önceden validen maliden izin almadan istediğiniz protestoyu yapabilirsiniz. Yönetmelikler ve kanunlar anayasadan üstün değillerdir. Anayasaya uygun olmayan kanun ve yönetmelikler uygulanamaz, uygulama alanı bulamazlar. Anayasamızda açık hükümdür kanunlar anayasaya uygun olmak zorundadır. Eğer bir kanun ve anayasa hükmü çelişiyorsa uygulayıcılar anayasayı dikkate almak ZORUNDADIR. Yönetmeliklerle temel hak ve özgürlükler düzenlenemez, sınırlanamaz. İzin vermek ne demek? Kimin hakkı, kime veriliyor?

Saygı değerler okurlar bu sizin en doğal hakkınızdır. Hakkınızı yedirmeyiniz. Tabi barışçıl değil saldırıcı amaçlarla ve yöntemlerle protesto düzenlemek istiyorsanız bunu yapamazsınız. Siz eğer elinize sopanızı alıp, silahınızı alıp sokağa protestoya çıkarsanız devlet de bu yüce millet adına, milletin koyduğu hukuk otoritesini sağlamak için yargı organları aracılığı ile hukukun demir yumruğu olan ceza hukukunu yaptığınız saldırganlık içeren protestolara indirir. Gösterileriniz yeter ki barışçıl olsun. İnsanların can ve mal güvenliklerini hedef almasın yeter. İstediğiniz zaman istediğiniz hal ve şartta protesto düzenleyebilirsiniz. İzin almaya gidip hukuk devleti ilkesini küçük düşürmeyiniz. Saygılarımla.

21 Eylül 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Hayat, neden olmasın?

28 Eki 2021

Eninde sonunda piyasa kazanır

27 Eki 2021

O iş öyle değil dayı!

21 Eki 2021

Ankara’da sopalanacak çok adam var

20 Eki 2021

Sosyal medya linç kültürü

14 Eki 2021

Bir süper marketimiz eksikti

07 Eki 2021

Meşhur karar-rezil karar

04 Eki 2021

En başarılı ve en vefasız

30 Eyl 2021

En iyi teşvik: Teşvikleri kaldırmaktır

27 Eyl 2021

Yargıç yoksa adalet yok

24 Eyl 2021