HAKAN ENDER SERT

Pırıl pırıl kafalar

2022 yılına girmek üzereyiz yeni yılın asgari ücret tutarı konuşulmaya başlandı; sol cenah yine kendini aştı asgari ücret beş bin olsun altı bin olsun yedi bin olsun lafları havalarda geziyor. Memura altı aylık zam yapılsın enflasyon oranında güncellensin gibi laflar havada uçuşuyor. Asgari ücretin arttırılarak yoksulluğun bitirilecek olması çözümü dünyada kimsenin aklına gelmemişken bizim dâhilerin aklına gelmesi beni gururlandırıyor. Dünyaya ekonomi dersi veren ülkelerde dahi bu dahice fikir ortaya çıkmamışken elli yıldır bir türlü gelişmiş ülke konumuna geçemeyen hala gelişmekte olan ülke konumunda olan ülkemden bu fikrin çıkması süper bir şey. Bu fikri hemen diğer dünya ülkeleri ile paylaşmalıyız. Asgari ücret artarsa yoksulluk da biter demeliyiz. Bu fikri havada kapacaklarına eminim.

Para para para… Ekonomist olmaya ekonomi bilimi okumaya gerek yok paranın tanımını yapmak için. Para bir mübadele aracıdır ve sihirli değnekle üretilmez. Gökten para yağmaz. İş verenleri hiç mi düşünmüyorsunuz yahu? Asgari ücretin bu kadar zıplama şeklinde arttırılması işçilerin hepsini değil yarısına yararlı yarısına zararlıdır. Asgari ücreti 3000’den 6000’e çıkarttığınızda iş veren havadan para yaratmadığı için iki kişiye vereceği maaşı tek kişiye vermek durumunda kalacak. Diğerini işten çıkartmak mecburiyetinde kalacak. Sırf diğer arkadaşı iki katı maaş alacak diye bu diğer işçi akşam evine hangi ekmeği götürecek? Çocuğuna hangi çikolatayı alacak? E iş verenin işçi sayısını düşürmesi demek üretimini azaltması demek de değil midir? Üretimin azalması ne demek? Piyasada az ürün bulunması, bulunan az ürünün fiyatının artması demek değil midir? Veyahut kazancı ancak işçi maliyetlerine yeten, o çok yükselttiğiniz asgari ücreti işçilerine ödemek için kendisi kazanamayan iş veren işletmesini kapatmaz mı? Kapatırsa ne olur? Yerini kim nasıl doldurur?

Asgari ücretin yükseltilmesi bir yana memur maaşını nasıl yükselteceksin? Devletin karşılıksız para basması paranın alım gücünü düşürmek değil midir? E paranın alım gücü düşerse istediğin kadar maaş ver neye yarar? Milletin sırtına ek vergiler yükleyerek mi memur maaşını yükselteceksin? Ee ne anladım ben bu işten? Bunun yanı sıra geçen ana muhalefet lider çıkmış her muhtara bir personel atayacağım diyor. Gözümden düşmeye devam ediyor. Lüks makam araçları bu milletin sırtına yükte gereksiz memurlar yük değil mi? Yahu muhtarların zaten kendisi yeni çağda milletin sırtına yük, bir de muhtarlara ek personel verip milletin sırtına maaş yükü mü ekleyeceksiniz? Vergilerden bunalmış bir millete; vergi yüklerinizi azaltacağım, gereksiz kamu kurumlarını kaldıracağım, enflasyonu indireceğim, hukuki ortam hazırlayarak paramın alım gücünü arttırarak sizin maaşlarınızı arttıracağım rakam olarak arttırmak çözüm değil demek yerine bu pırıl pırıl zekalardan çıkan fikirlere artık yapacak yorum bulamıyorum…

Basit basit! ‘’Deneye Bak Gözleme Bak-İnsana Ne Uygun Ona Göre Hareket Et’’ çıkın şu hayal dünyasından. Çıkın şu memur kafasından. E ülkenin hepsi memur olsun o zaman. Herkes birinin yardımcısı olsun özel kalemi olsun… Biraz gözlerinizi açın, dünyaya bakın. Ne nasıl işliyor bir görün? Parası bizim 10 katımız olan ABD ekonomisini nasıl işletiyor onlara bir bakın. Sovyet artığı cümleler ile memleket kurtarılmaz. Bu Sovyet artığı düşünceler memleket kurtaracak olsa Sovyetin kendisi yıkılmaz, artığı ülkeler bugün fakirlik içinde olmazdı. Asgari ücreti on kart arttıran Venezuela yoksulluğa çözüm buldu mu? Yeter yahu.

03 Aralık 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
KARLA İMTİHAN

21 Oca 2022

Burak Elmas’a da yol göründü

19 Oca 2022

Ankara’da yargıçlar var

18 Oca 2022

Bir kısa öykü

03 Oca 2022

Hayvanlara eziyet etmeyin

31 Ara 2021

Bekle gör politikası…

30 Ara 2021

Fatih Terim’e yol göründü

28 Ara 2021

Acil müdahale: Köpekleri toplayın

24 Ara 2021

Kamu kurumlarının satın/vergi yükünü azaltın

22 Ara 2021

Sağlık çalışanlarını koru

21 Ara 2021