MUSTAFA AY

Okula Kayıt Heyecanı

2021-2022 Öğretim yılının sona ermesiyle birlikte yeni Eğitim öğretim yılına hazırlıklara da başlanılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı yeni öğretim yılının 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacağını ilan etmiştir.

Bu çerçevede ders yılının sona ermesiyle birlikte yeni eğitim kademelerinde eğitim öğretim görecek özelliklede ilköğretimin birinci kademesine başlayacak velilerimizin bir kısmını büyük bir heyecan sarmıştır.  

Bazı veliler öğrencinin kaydını nasıl erteletirim kaygısını taşıyarak oradan oraya koşarken bazı veliler de acaba kontenjanlar dolacak mı? Çocuğumun kaydını okula yaptırabilecek miyim? Endişesini taşımakta, her gün okul kapılarını aşındırmaktadır.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin, ‘’Kayıt Zamanı ve Kayıt Yaşı’’ bölümünde okul kaydı ile ilgili şartlar açıkça belirtilmiştir.

Kayıt işlemi ‘’MADDE 11 – (1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, haziran ayının üçüncü haftasının ilk iş gününde başlar. Kayıt işlemi, 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan ulusal adres veri tabanındaki adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır. Kayıt işlemleri sırasında herhangi bir belge talep edilmez.

(6) İlkokula kayıt:

  1. a) İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.
  2. b) Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları velisinin vereceği dilekçe; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

(7) Ortaokul ve imam-hatip ortaokuluna kayıt:

  1. a) İlkokul öğrenimini tamamlayan ve kayıtların yapıldığı eylül ayı sonu itibarıyla zorunlu öğrenim çağı dışına çıkmamış öğrencilerin kayıtları e-Okul sistemi üzerinden ortaokula yapılır.
  2. b) İmam-hatip ortaokuluna kayıtlar velinin başvurusu üzerine ilgili okul yönetimince yapılır.’’ diye belirtilmiştir.

İlköğretim okullarında okulda kontenjan diye bir durum yoktur. E-Okul sistemine düşen her öğrenci o okulun öğrencisidir. Şayet öğrenci ile ilgili kayıt erteleme, okul değişikliği gibi bir durum yoksa velilerimizin ayrıca okullarda yaptıracağı herhangi bir işlem yoktur.

İlköğretim birinci ve ikinci kademesinde E-okul sistemine düşen her öğrencinin kaydı otomatik olarak yapılacak olup, eğitim öğretimin başladığı ilk gün başka herhangi bir işlem yapmadan e-okul sisteminde görünen adres alanında bulunan okula devam edebilirler. 

22 Temmuz 2022
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Barınma Sorunu

10 Eyl 2022

Uzman Öğretmenlik Sınavı

20 Ağu 2022

Okula Kayıt Heyecanı

22 Tem 2022

Öğrenciliğe İlk Adım

14 Tem 2022

YKS Baraj

29 Haz 2022

Artık Meslek Kanunumuz Var

27 May 2022

Köy Enstitüleri

12 May 2022

Öğretmenlik Meslek Kanunu

17 Ara 2021

Milli Eğitim Şurası

02 Ara 2021

İnsan özlüyor

13 Kas 2021