Ömer Karaman

Okul puanının LGS’ye etkisi kaç puandır?

-0 (Sıfır) puandır.

Şaşırdınız mı? Şaka yapmıyorum gerçekten de sıfır puan etkiler. Bildiğiniz sıfır, hani doğal sayılar sıfırdan başlar ya onun sıfırı işte. İnanmıyorsanız Google’da ‘okul puanının LGS’ye etkisi’ diye yazın ve taratın. Göreceksiniz ki 8. sınıf okul puanı ya da ortaokul diploma puanının LGS puanına hiçbir etkisi yoktur.

LGS’de kaliteli bir Anadolu ya da fen lisesini kazanmak istiyorsanız yani puanla öğrenci alan bir okula gitmeyi planlıyorsanız, okul puanı LGS puanına etki etmez.

Fakat ben adrese dayalı olarak LGS sınavından bağımsız evime yakın bir liseye yerleşmek istiyorum derseniz o zaman okul puanı önemli oluyor. Fakat burada da hem okulun kalitesi ve verdiği eğitim, hem de çoğu öğrencinin puanlarının yüksek olmasından dolayı yine diğerlerine nispeten daha iyi olan okullara kayıt yaptırmakta sıkıntı çıkmakta ve çoğu öğrenci nispeten iyi liselere kayıt yaptıramamaktadır.

Yani kısacası LGS puanı hesaplanırken okul puanı dikkate alınmaz. Ama öğretmeniniz okul puanının çok etkili olduğunu vs. söylemiştir muhtemelen çünkü öğrenciler okul puanının etkisiz olduğunu öğrenince okul derslerine değil LGS çalışmalarına ağırlık veriyor bu da öğretmenlerimizin hoşuna gitmiyor.

Neden bunları açıklama ihtiyacı hissettim? Geçenlerde LGS’ye hazırlık yaptığımız bir öğrencime beden eğitimi veya resim dersi gibi LGS sınavında soru gelmeyen bir dersten öğretmeni 3-4 gününü alacak (daha doğrusu sınavdan çalacak) ödev vermiş ve eğer yapmazsan zayıf veririm okul puanın LGS’de düşük olur, sen de iyi yerleri kazanamazsın tarzında tehdit etmiş.

Oldu mu şimdi? Bu kadar insafsızlık, bu kadar düşüncesizlik olur mu? Sonra da öğretmene saygı azaldı diyorlar. LGS sınavı çocukların ergenlik çağında sadece bir defa girebilecekleri bir sınavdır. Ve öğrencinin tüm eğitim hayatını en yoğun şekilde bu sınav etkiler. Çünkü iyi bir lise, iyi bir üniversite demektir. Hangi öğretmen ne hakla öğrenciyi LGS’ye çalışmaktan alıkoyabilir? Üstelik sınavda bile çıkmayacak bir şey için…

Anneler-babalar, sizlere sesleniyorum. Lütfen bu bilgiye göre çocuğunuzu yönlendirin. LGS sınavına okul puanının 1 puan bile etkisi yoktur. Çocuklarınız online derslerden günlük programlarına kadar çalışmalarını buna göre ayarlasınlar.

 

Eğitimle ilgili soru veya sorunlarınız için lütfen mail atınız...

Matematik Öğretmeni & Eğitim Danışmanı

Ömer KARAMAN

İletişim= omerkaraman2003@hotmail.com

18 Ocak 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Müsaadenizle…

04 Şub 2021

Ders çalışma isteği kendiliğinden gelir mi?

03 Şub 2021

Matematik temel zayıflığı ve çözümü

02 Şub 2021

LGS’ye nasıl hazırlanmalı?

01 Şub 2021

Ülkemizdeki kuşaklar ve eğitime etkisi

29 Oca 2021

Planlı ve programlı çalışma

28 Oca 2021

LGS ve AYT sınavları yaklaşıyor...

27 Oca 2021

Ders ve müzik

26 Oca 2021

Miskin öğrenciye mektup

25 Oca 2021

Çocuğunuzda dikkat eksikliği olup olmadığını nasıl anlarsınız?

23 Oca 2021