HAKAN ENDER SERT

O iş öyle değil dayı!

Sen o zamanları bilmezsin yeğenim biz tüp kuyruğuna girerdik… Senin o zamanlara aklın yetmez biz yağ kuyruğuna girerdik… Yetiyor dayı yetiyor geçen gün benzin kuyruğa girdim. Biz ilaç bulamazdık yeğenim bilmezsiniz. Bilirim dayı bilirim geçen tesadüf ettim hamile bir kadının canı kavanoz çikolata çekmiş alamamış. Avrupa bizi kıskanıyor yeğenim! Kıskanmıyor dayı geçen bir hastanede denk geldim; Avrupa’da yaşayan bir Türk bana: Ya çok zenginsiniz ya açlıktan ölüyorsunuz, bir saattir burada kasanın önünde oturuyorum üç yüz Türk lirasının altında muayene ücreti duymadım. Ben Fransa’da en kral hastanelere gidiyorum üstüne özel sigorta şirketinden para alıyorum dedi.

O zamanlar teknoloji yoktu yeğenim! Ülkemiz hep çağın gerisindeydi! Şimdi de yok dayı şimdi de! Amerika’da bir asgari ücretlinin bir aylık maaşı ile rahatça alabildiği telefonları benim bırak asgari ücretli mi yoksulluk sınırının biraz üstünde maaş alan vatandaşım dahi alamıyor.

Milletin cebinde biner liralık telefon var yeğenim! Yok dayı o iş öyle değil, senin biner liralık dediğin telefonlar burada sıfır alınırken Avrupa’da çöpe atılıyor. Kendi biner liraları bizim yirmi bin liraya alabildiklerimizi(alamadıklarımızı) kullanıyorlar.

Bu zamanlara şükür yeğenim! Öyle ya da böyle yaşıyoruz bir de Afrikalılar’a bakmak lazım! Öyle deme dayı, üç bin yıllık milletimi Afrikalılar ile kıyaslama. Üç bin yılın bedeli bu yoksulluk değil dayı!

Yunanistan’da kriz oldu bak ekonomileri battı yeğenim! Ben dünyanın köprüsüyüm dayı, hiçbir şey yapmayıp gelenden geçenden para alsam o para beni her yıl tek başına en az %5 büyütür.

Ben Türk Lirası kullanıyorum yeğenim dolar beni alakadar etmez! Dayı her şeyi ülke olarak üretsek dahi paramız pul olursa her şey pahalanır kaldı ki üstüne çoğu şeyi dışarıdan alıyoruz bal gibi dolar alakadar eder dayı!

Ekmek bulamadığımız günler olurdu yeğenim! Ülkemiz şimdi dünya ekonomilerinde ilk ona girecek! Dayı on yıl önce pide ekmeği 25 kuruşa alırdım, beş Türk lirasına yirmi tane ekmek gelirdi. Şimdi beş Türk lirasına dört ekmek alabiliyorum. On altı ekmek fakirleşmişim dayı ne diyorsun sen!

Eskiden türbanlılar okullara alınmazdı, analar oğullarının yemin törenlerine alınmazdı yeğenim! Orası öyle de dayı şimdi de diğer tabakalar eziliyor, dışlanıyor… Bir kafa geliyor türbanlıyı coplatıyor, diğer kafa geliyor ortalık yerde gülen kadını namussuz ilan ediyor.

Bizim zamanımızda bilgisayar yoktu yeğenim! Bak şimdi hepinizin elinin altında bilgisayar var! Dayı kafa bulma benle sizin zamanınızda bilgisayarın bizzat kendisi yoktu, çıktığında da pazarda bu kadar yeri yoktu.

Bak dayı senin zamanında çok kötüydü, benim zamanım da çok kötü. Senin zamanında sağcı solcu çatışırdı, benim zamanında paralar çatışıyor! Senin zamanında da işsizler ordusu vardı. Benim zamanımda da! Senin zamanında da ekonomi kötü idi, benim zamanımda da! 1 Litre sütün altı Türk lirası olduğu, çocukken 25 kuruşa aldığım çikolataların iki Türk lirası olduğu, 2008 yılı kurları ile 1200 Türk lirasına alabileceğim telefonu 16.000 Türk lirasına alabildiğim (alamadığım), çok değil 2013’de sıfır fiyatı 300.000 Türk Lirası olan evin ikinci el yedi yıllık kullanılmış halinin 1.000.000 TL olduğu, insanların çocuklarına bez alamadığı, bebekleri için hırsızlık yapmak zorunda kalıp mama çaldıkları, 500 gram peynire dahi marketler tarafından çalınmasın diye alarm takıldığı ortamda bugünlere şükür, eskiden daha kötü idi deme. Aynısının laciverti be dayı. Neden hala ısrarcısın?

21 Ekim 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Pırıl pırıl kafalar

03 Ara 2021

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ÖNEMİ

01 Ara 2021

Kutsal meslek: Öğretmenlik

27 Kas 2021

Tüketici hakkını arasın

23 Kas 2021

Asli kurucu iktidar/Tali kurucu iktidar

22 Kas 2021

Şehitkamil’e neden bakılmıyor?

20 Kas 2021

NAFAKA SORUNU

19 Kas 2021

Sayın savcım inin ordan

18 Kas 2021

Gaziantep trafik sorunu

16 Kas 2021

Bu Dünyadan Bir Mustafa Kemal Geçti

11 Kas 2021