HAKAN ENDER SERT

Kutsal meslek: Öğretmenlik

Dünyada her meslek kutsaldır tabi, ama bazı meslekler vardır ki gerçekten kutsallığı çok ayrı bir derecedir. Bunlardan bir tanesi de öğretmenliktir. Öğretmen, öğreten insanların hakları öğrenenlerin üzerinde bir hayli fazladır. Bir bina dikilebilir, bir park yapılabilir, herhangi bir eseri bir şekilde öyle ya da böyle üretebilirsiniz ancak insan yetiştirmek adeta geleceği yaratmak demektir. Siz bir insanı nasıl yetiştirirseniz geleceğin toplum yapısına da o şekilde yön verirsiniz. İnsan yaratmak, insana şekil vermek kolay iş değildir, fedakarlıklar ister. Bu fedakarlıklara da her insan katlanamaz ve sabredemez. Bu fedakarlıklara katlanan ve sabredenler işte o güzel insanlardır öğretmenlerdir. Bir cumhurbaşkanını öğretmen yetiştirir, bir hukukçu öğretmenlerin elinde pişer, dünya üzerinde gördüğümüz her insanın üzerinde bir öğretmenin izi mutlaka vardır.

Ulu önder Mustafa Kemal; cumhurbaşkanı iken kendisine gönderilen Japon elçinin karşısında hürmetini eksik etmez: Hocam beni tanımadınız mı? Askeri lisede sizden Japonca öğrenmiştim der. Koskoca ulu önder bir elçinin önünde hürmetle eğilir ona zamanında bir şeyler öğrettiği için. Hz Ali: Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyor. Öğrenmek demek öğrendiğiniz andan önceki kişi değilsinizdir demektir. Değişir değişime uğrarsınız. Öğrendiklerinizle hayat felsefenizi değiştirir, konulara karşı farklı bakış açıları kazanır, insanlara karşı davranışınız değişir birbirine paralel zincirler oluşur ve çoğu kişiyi etkiler.

Ulu önderin bir sözü vardı herkesin bildiği ama yarım bildiği: Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır; eseriniz olacak neslin kıymeti sizin yaptıklarınızla eş değerdir. Öğretmenler fedakar insanlardır; yeri gelir çamurlu yoldan ulaşır okuluna, yeri gelir kendi evladına arkada bırakır ulaşır öğrencilerine, yeri gelir vatanın en uç köşesindeki çocuk dahi eğitim görebilsin kimseden geri kalmasın diye dağın başındaki okulda başlar görevine canını hiç düşünmeden. Yeri gelir canını feda eder. Bir öğretmen çıkar bütün milletini baştan yaratır, bir diğeri çıkar çileğin ne olduğunu bilmeyen köylü öğrencilerine çileği tanıtır o köy çileği öğrendikten sonra bunun ticaretine başlar gelir kapısı kazanır. Öğretmenle için öğrencileri aynıdır, biri diğerinden eksik veyahut fazla değildir. Tek bir öğrencinin tek bir anlık duygusunu, söylenecek bir sözün ileride psikolojisini nasıl etkileyeceğine kadar düşünür ona göre hareket eder. Ayrık öğretmenler yok mu? Onlar da var tabi ancak genel olarak şunu söyleyebiliriz ki öğretmenler fedakar insanlardır ve çok daha iyi yaşam koşullarını ve saygıyı hak etmektedirler. Öğretmenlik mesleği her zaman el üstünde tutulması gereken bir meslektir. Bunun içinde ilk şart olan öğretmenlik meslek kanunu çıkartılmalı, eğitim fakültelerinde verilen eğitimin kalitesi arttırılmalıdır.

Fedakar öğretmenlerimize saygılarımla…

27 Kasım 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
KARLA İMTİHAN

21 Oca 2022

Burak Elmas’a da yol göründü

19 Oca 2022

Ankara’da yargıçlar var

18 Oca 2022

Bir kısa öykü

03 Oca 2022

Hayvanlara eziyet etmeyin

31 Ara 2021

Bekle gör politikası…

30 Ara 2021

Fatih Terim’e yol göründü

28 Ara 2021

Acil müdahale: Köpekleri toplayın

24 Ara 2021

Kamu kurumlarının satın/vergi yükünü azaltın

22 Ara 2021

Sağlık çalışanlarını koru

21 Ara 2021