LEYLA ADIN

Kuşların yaşam cennetiydi, cehennemleri oldu

Geçtiğimiz günlerde Tuz Gölü’nde binlerce flamingonun öldüğü haberi ile sarsıldık. Bir zamanların flamingo cenneti denilen gölde binlerce kuşun ölmesi gerçekten çok korkunç bir durum. Ve bu kuşların çoğu daha yeni yumurtadan çıkan yavrular. Doğaya taptaze bir canlılık katacaklardı belki de ama toplu ölümlerini izleyebildik öylece.

Binlerce kuş türü göçleri esnasında sulak alanlarda mola verir. Tuz Gölü de bu alanlardan biri. Bu göl zaten coğrafi konumuna bağlı olarak yaz aylarında çok kuruyor ama bu yıl daha yıkıcı bir su kaybı yaşandığı için maalesef binlerce kuşun ölümüne neden oldu

Gölün kurumasında her ne kadar bu yıl yaşanan kuraklığın etkisi olsa da yine ne yazık ki en büyük etken insanların göl sularını hunharca kullanmasıdır. Bir göl suyunun kilometrelerce aşağı doğru çekildiği görüldüğü halde hala tarımsal sulama gibi alanlarda kullanılması çok acımasızca. Gerek bizler gerekse de o sudan beslenen canlılar için çok ciddi ve üzerinde durulması gereken bir sorun bu. Üzülerek söylemeliyim ki böyle giderse bu gibi üzücü olaylarla daha çoooook karşılaşacağız. Umarım bir an önce acil önlem alınır ve canlıların bu şekilde toplu ölümlerinin önüne geçilir.

16 Temmuz 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Eğitimde yeni dönem

09 Eyl 2021

Doğadan iyi haber

04 Eyl 2021

Pes etmemek

02 Eyl 2021

Siz neyi besliyorsunuz?

27 Ağu 2021

Sevilmeyince göçermiş kalp

25 Ağu 2021

Vazgeçebilmek de bir erdemdir

21 Ağu 2021

Kararsızlık öldürür

13 Ağu 2021

Memleket isterim

04 Ağu 2021

Kuşların yaşam cennetiydi, cehennemleri oldu

16 Tem 2021

Biz olabilmek

09 Tem 2021