LEYLA ADIN

Kuraklığın da sorumlusu bizleriz

Ne yazık ki gittikçe tehlikeli boyutlara ulaşan küresel bir iklim kriziyle karşı karşıyayız. Hemen hemen her gün duymak istemediğimiz birçok haberle karşılaşıyoruz. Yine bu yaz aylarının da geçen yıllara göre daha sıcak ve kurak geçeceği söyleniyor. Sürekli bu şekilde döngü yaşanıyor. Peki düzeltilemez bir durum mu? Tabii ki hayır. Bu kötü gidişe artık dur demek ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir yer bırakmak yine bizlerin elinde.

Aslında doğa, sandığımızdan çok daha hassas. Yaptığımız en ufak bir şey bile ileride büyük sorunlara yol açabiliyor. Etrafımızda kuruyan birçok baraj ve göller, suyun hızla tükendiğinin alarmını veriyor. Ama bizler buna rağmen suyu daha tasarruflu kullanmamız gerektiğinin farkına varamıyoruz. Faturasını ben ödemiyor muyum, o zaman istediğim gibi de kullanırım mantığı bitmedi gitti. Herkes daha bilinçli kullansa ömür boyu yetecek bir doğal kaynak ama günümüzde yaşanan kuraklığa bakılırsa suyu hunharca israf ediyoruz…

Herkes önce kendi kapının önünü süpürsün diye bir söz var. Gerçekten de çok doğru bir söz. Herkes sadece elinden geleni yapsa yaşanan bu olumsuz durumu biraz olsun tersine çevirebiliriz. Bunun için hemen şimdi acil önlemler alınmalı ve alınması gereken ilk önlem insanların bilinçlendirilmesi olmalıdır.

 

23 Haziran 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Kuşların yaşam cennetiydi, cehennemleri oldu

16 Tem 2021

Biz olabilmek

09 Tem 2021

Fırsatçılık yeniden hortladı

25 Haz 2021

Kuraklığın da sorumlusu bizleriz

23 Haz 2021

İyi yönde değişmeye küçük şeylerle başlayalım

19 Haz 2021

KYK borçları yapılandırılacak

27 May 2021

Taşın altına elini koymak

25 May 2021

Önce kendimizle yarışmalıyız

08 Nis 2021

Mavi kurdele ve sevgi

24 Mar 2021

Ersin Arslanlar ölüyor

19 Mar 2021