MELTEM PERİ

Köpeğimle karantina

Covid 19, son günlerde çok sayıda insanın kapısını çalıyor. Bizlerle beraber, evlerimizi paylaştığımız dostlarımızda karantinaya giriyor ve bu süreç bizim kadar onları da derinden etkiliyor.

Öncelikle bulaş hususunda dikkat edilmesi gerektiğini söylemek isterim. Evet,evcil hayvanlarımızdan insanlara bulaşan bazı, aşı ve rutin veteriner hekim kontrolü ile önlem alabildiğimiz, zoonoz hastalıklar var ancak covid 19 bunlardan biri değil. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar da bu yönde yine de parantez açarak da olsa söylemeliyim ki; son günlerde kesinlik kazanmamış olmakla beraber pozitif olan sahibinden kedilere ve köpeklere bulaşma ihtimali konuşuluyor.  İhtimal dahi olsa dostlarımızın hasta olma ihtimali hepimizi korkutuyor. Buna alınacak en güzel önlem; tabii ki hijyen kurallarına uymak, tabii ki maske; bunlarla beraber, hekim tavsiyesiyle, immun sistem güçlendirecek destek ürünler, takviye vitaminler ve besin değeri yüksek mama kullanmak onlar için çok faydalı olacaktır.

Sağlığını korumak için her türlü önlemi aldığımız ev arkadaşlarımızın karantina günlerini daha keyifli hale nasıl getirebiliriz derseniz; dostlarımızın fiziksel ve zihinsel gelişimine imkan sağlayacak oyunlar, aktiviteler üretebilirsiniz. Mesela; aynı zamanda koku duygusunu da geliştirmeye yönelik bir oyun olarak sevdiği bir gıdayı saklayabilir ya da bir ödül bisküvisini bir oyuncağın içine, mücadele ederek çıkarabileceği şekilde yerleştirebilirsiniz. Başka bir oyun seçeneği onun özgüvenini geliştirmek adına olabilir; çekiştirerek elinizden almaya çalışacağı bir diş ipi ya da yine sevdiği bir oyuncağı kullanabilirsiniz, tabii çoğunlukla onun kazanmasına izin vermek oyunumuzun kuralı olmalı.

Bitirmeden önce eklemek istediğim bir tavsiyem var ki; sağlıkla bitirmenizi dilediğimiz karantinanın ardından dışarı çıkmadan önce mutlaka, kedi ya da köpek olsun, dostunuzu banyo yaptırmalı taşıyıcı olma ihtimalini ortadan kaldırmalısınız. Ülkemizin, insanlığın sağlıklı günlere en kısa zamanda kavuşması dileğiyle; geçmiş olsun.

03 Aralık 2020
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Evcil hayvanlarınızı da viral hastalıklara karşı korumalısınız

26 May 2021

Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun mu?

27 Nis 2021

Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

01 Nis 2021

Kedi köpek dostlarımız da kimlikleniyor

24 Mar 2021

Sorular ve cevaplarla evcil hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu

10 Mar 2021

Gündemimiz hayvan hakları

02 Mar 2021

Veteriner hekimsiz sağlık olmaz

19 Oca 2021

Kedinizden mesaj var

23 Ara 2020

Onlar “mal” değil “can”

16 Ara 2020

Köpeğimle karantina

03 Ara 2020