MELTEM PERİ

Kedinizden mesaj var

Evlerin neşesi, başımızın tacı, bazen köşe yastığı olup, bazen düz duvara tırmanan ev arkadaşlarımız kediler. Hep söylerim; bir evde kaç kişi yaşarsa yaşasın, bir kişinin kararıyla evlat edinilen bir kedi olsun ve diğer tüm sakinler onu reddediyor olsun. En fazla vereceğim süre iki aydır, evin diğer fertleri için d, evin yeni ferdinin vazgeçilmez olmasına. “Ben istemiyorum ama çocuklar istiyor” deyip, şu an “dünya bir yana kedim bir yana” diyen, “eşim seviyor diye kabul etmek zorunda kaldım” deyip, şu an “tatili iptal edeceğim, onu kimselere bırakamam” diyen onlarca insan tanıdım.

Kedi sahibi olmak pozitif enerji verir, ruh sağlığına çok iyi gelir, ev içine huzur getirir; evet ama onların ruh halini de takip etmeli, ev arkadaşlarımızı dinlemeliyiz. Kedimiz bize ne söylüyor olabilir; örneğin kuyruğunu kıstırmış bir kedi, “seninle iletişimi kestim” diyordur ve muhtemelen aranızda bir problem vardır, zira her şey yolunda olsaydı; kuyruk havada kendisi de tüm endamıyla salınıyor olmalıydı. Kuyruk hareketi ile verilen bir diğer mesajda, “sinirleniyorum”. Köpeklerin aksine kediler mutlu olduklarında değil sinirlendiklerinde kuyruklarını sallarlar. Sözüm ona o kuyruk sağa sola ne şiddetle sallanıyorsa, o hızla uzaklaşın kapsama alanından.

Bazen hasta oldukları zannedilerek muayeneye geliyor yeni evlat edinilmiş yavrular, ciğerlerini üşütmüş olabilir mi diye; o ses kedinizin size söylediği en güzel sevgi sözcükleridir. Sevgi sözcüklerine karşılık alıp keyfe geldikçe, gırıltının şiddeti artacaktır.

Hep sevgi dolu yönlerini anlattığımız can dostlarımızın inkar edilemez gerçeği kindarlıkları. Kızdırdım ama tepki vermedi diye düşünüp rahatlamamanızı öneririm. Çünkü pusu kuracak ve boş bulunduğunuz anı kollayacaktır. “İntikam soğuk yenen bir yemektir” diye bir söz varsa o sözü kedilerin atası söylemiş olabilir.

Tuvalet eğitimini nasıl vereceğim sorusu; kedilerin adının geçtiği yerde sorulmayacak sorulardan. Kedilerin tuvaletlerine kum ya da toprak alana yapıp sonrada üzerini örtme eğilimleri doğuştan, içgüdüsel hareketlerdendir. Eğer kediniz, tuvaletini onun için hazırladığınız kum kabından farklı bir yere yapıyorsa yüksek ihtimalle sizin bir kabahatiniz vardır ve kediniz tarafından uyarılıyorsunuzdur. Ne olabilir bu kabahatler, dersek? Kumunu onun titizliğine yakışır şekilde temizlememiş, ona temizliği beğendirememiş olabilirsiniz. Eve yatılı, dahası çocuklu ve yatılı misafir davet etmiş olabilirsiniz. Ev halkından nispeten daha düşkün olduğu kişi ya da kişiler uzun süreli evden uzaklaşmış olabilir. Ya da aklınıza gelmedik bir hareketiniz onu çok kızdırmıştır, yani demem o ki; kumu dışında dışkı gördüyseniz kendinizi sorgulamalısınız. Çok nadir bir olasılıkla, belki binde bir ihtimalle bu söylemden yüzüm kara çıkabilir ve kediniz sadece pasaklı olduğu için kumunun dışına dışkılar. Böyle durumlarda davranış bozuklukları teşhisinde kullanabileceği ilaçları hekiminize başvurarak öğrenebilirsiniz. Tuvalet adabının çiğnenmesine neden olacak bir durum var ki; kediniz erkekse, ergenliğe eriştiğinde idrar yaparak evin bilumum yerlerine işaret bırakacaktır. Bu durumla mücadele başlı başına bir konu olarak işlenmelidir.

İstisnaların kaideyi bozmayacağını belirterek iddia ediyorum ki; kediler sakar canlılar değildir. Eğer onun vesilesiyle bir eşyanız düştü ya da devrildiyse, yine ne suçum var diye kendinize sormalısınız. Yeri geldiğinde bibloların arasından bir akrobat gibi, kuyruğunu bile değirmeden geçebilen dostunuzun, tezgahın üzerindeki bardağı düşürmesi tamamen sizin o bardağı raftaki yerine koymamanızdan kaynaklıdır. Eşyalar yerli yerinde olmalı, yanlış yere konulmamalıdır. Şimdiye kadar sakarlığından kaynaklı olduğunu düşündüğünüz olayları bir hatırlayın, haklı olduğumu göreceksiniz.

Şahsına münhasır ev arkadaşlarımız anlatmakla bitmiyor. Ama henüz tecrübe etmeyeler için söylüyorum; evde kuralları o koyar.

23 Aralık 2020
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Evcil hayvanlarınızı da viral hastalıklara karşı korumalısınız

26 May 2021

Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun mu?

27 Nis 2021

Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

01 Nis 2021

Kedi köpek dostlarımız da kimlikleniyor

24 Mar 2021

Sorular ve cevaplarla evcil hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu

10 Mar 2021

Gündemimiz hayvan hakları

02 Mar 2021

Veteriner hekimsiz sağlık olmaz

19 Oca 2021

Kedinizden mesaj var

23 Ara 2020

Onlar “mal” değil “can”

16 Ara 2020

Köpeğimle karantina

03 Ara 2020