Meltem Peri

Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

Çok sevdiğimiz ev arkadaşlarımızın tüy dökmesi birçoğumuzun ortak sorunu. Onları çok seviyor olsak da bu durumdan şikayet etmemek elde değil. Ancak tüy dökme fizyolojik olacağı gibi patolojik de olabilir. Fizyolojik sebeplerle olan tüy dökülmesi sağlıklı olduklarının bir işareti bile sayılabiliyorken patolojik bir durum söz konusu ise en kısa zamanda veteriner hekiminizden yardım istemelisiniz.  

Fizyolojik nedenlerle olan dökülme, onların kıl tüy ve deri sağlığının iyi olduğunu gösterir. Mevsim geçişlerinde, hava şartlarına uymak için; sonbaharda zayıf tüylerin yerini daha sıcak tutan uzun ve kalın tüylere bırakması, ilkbaharda daha sıcak günlere hazırlık olarak kalın tüyler yerini ince tüylere bırakırken daha da seyrek hale gelir. Bu durumla mücadelenin yolu günlük olarak onları taramak ve kaliteli beslemekten geçiyor. Eğer çok rahatsız edici durumda ise tıraş ettirmeyi deneyebilirsiniz. Fizyolojik sayılacak bir diğer sebep ise bebekken sahip oldukları tüylerin yoğun şekilde dökülerek değiştiriliyor olmasıdır.

Mevsim geçişlerinde iki ile dört ay arasında devam eden bu durumun daha uzun sürmesi patolojik bir problem olma ihtimalini akla getirmeli ve bir uzman görüşü almalısınız. Deri problemlerinin uzun bir tedavi sürecine ihtiyacı olduğunu, erken teşhisin önemini göz ardı etmemelisiniz.

Patolojik tüy dökülmeleri; viral, mikotik, bakteriyel ve paraziter hastalıklardan kaynaklı olduğu gibi, A vitamini fazlalığı ya da eksikliği, B vitamini eksikliği, hormonal bozukluklar, alerjik nedenler, anksiyete ya da stres gibi psikojenik nedenler olabilir ve bunlar en kısa zamanda tedavi edilmelidir.

Fizyolojik ya da patolojik her ne sebeple olursa olsun tüy dökülmesinin ev arkadaşınızla aranızı açmaması için kaliteli beslenmenin bu problemin çözülmesinin en önemli basamağı olduğunu unutmamalısınız.

01 Nisan 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun mu?

27 Nis 2021

Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

01 Nis 2021

Kedi köpek dostlarımız da kimlikleniyor

24 Mar 2021

Sorular ve cevaplarla evcil hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu

10 Mar 2021

Gündemimiz hayvan hakları

02 Mar 2021

Veteriner hekimsiz sağlık olmaz

19 Oca 2021

Kedinizden mesaj var

23 Ara 2020

Onlar “mal” değil “can”

16 Ara 2020

Köpeğimle karantina

03 Ara 2020