METİN ATAMER

Kayyum

Ben bir küçük cezveyim elden ele gezmeyim, verin benim yârimi boynu bükük gezmeyim, ne kadar güzel tarif etmekte bir özlemi. Ne kadar da nazik anlatıyor yaşamdan beklentisini. Şarkılarımız hatta türkülerimiz de birçok konuda hissiyatı ifadede kullanılır. Kimi zaman bu sözcükler duyguları ifadede cılız kalır. İnsan diye adlandırdığımız yaşayan, nefes alan, yemek tüketen, üreyip çoğalan, seven, hisleri olan, kimi zaman duyguları ile hareket etmeye çalışan, kimi zaman hata yapan, sonra iz bırakıp bu yaşamdan ayrılan insanoğlu doğuşta sahip olması gereken bazı hürriyetleri vardır. 

 

Mesela tanrının verdiği akıl ile doğruyu veya yanlışı ayırt etmek için aklını kullanması gerekir. Kendi iradesi ile bunlara hükmetmesi lazım. Hani yanınızda beslediğiniz bir köpek varsa ve ona yemek  ödülü ile istediğiniz bir komutu yaptırabilirsiniz. Gel derseniz, geldiği zaman sevdiği küçük bir yiyeceği ödül olarak verirseniz. Köpek o komuta her uyduğunda, o ödülü bekler. Bir çıtadan atlamasına komut verirseniz ve de o çıtayı her atladığında bir küçük peynir ödül ise, her komuttan sonra köpek peynir ödülünü bekler. 

 

Geçenlerde bir emanet köpek verildi bizimkilere , alıştığı bazı komutları ödülsüz yaptırmaya çalıştılar, bir iki defa yaptı, sonra ödül verilmediği için komuta uymamaya başladı. İnsanların tamamını sınıflandırma düşüncesinde değilim, amma insanı açlıkla terbiye edip, istediğiniz bir komutu yapmaları halinde bir iki ikramiye dağıtmanız halinde, bu insanlara istediğiniz şeyleri yaptırabilirsiniz. 

 

Benim yurdum insanı bir çok konuda haklarını istemez, bıçak kemiğe dayanmadan isyan etmez. Vurun kafasına, ağzındaki lokmayı alırsınız. Açlığa dayanmaya devam eder bu adamlar. Ne zamanki açlıktan neredeyse kıran girecek, işte o zaman kısık sesle , benim ekmeğimi unuttunuz mu? diye bir soru yöneltir. İşte böyle bir karaktere sahiptir benim yurdum insanı. Sen adamı sus payı olarak  danışman adında yanına alırsın. Danışman ücreti 8000.- liradır. Bu ücreti az bulup 14000.- liraya çıkarırsın. Bu çok doğal, buna hakkın olabilir. Ülkenin bütün yükünü taşıyan gariban işçilerin maaş artışlarının gündeme gelmesini bile istemezsin. İşçiler hakları için zorlanır, kafasındaki bağnaz düşünceler dağılmasın diye bağlayan bir bayanı, onlara muhatap kılarsın. Kukla olarak diktiğin temsilciyi hasır altından besler, istediğin zam oranını dikte ettirirsin. Sonra işçi temsilcisi işçileri satarak, teklif edilen %3 oranını kabul eder. Olsun, işçilerin kemiğine henüz bıçak dayanmadı. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde bu bıçak iyice dayandı , 13 bin 200 oy farkını beğenmeyen iktidar, seçimi yenileyince 806 bin oy farkını hazmetmeye hala çalışmakta. 25 Senedir Istanbul’un alt yapısını planlayan ve inşa eden iktidar partisi, yoğun yağmurda ISTANBUL sel baskınlarına teslim olmaktan kaçamadı. Betonlaşan İstanbul’da yağmuru emecek toprak kalmayınca caddeler dökülen bu yağmurla sele dönüştü. Bay Ekrem İstanbul’u yağmura teslim ettiniz, bu nedenle sizi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan alıyorum, deseler kim ne diyebilir? Ne yapabilirsiniz? Birkaç sene evvel Kadir Topbaş Brezilya’da iken Istanbul yağmura yine teslim olmuştu , kimse Kadir Bey’e Rio festivaline mi gittin diye sormadı. 

Bence şehirlerde seçmenin öz iradesini besleyecek bir çok kaynağın, başkalarının eline geçmesinden rahatsız olan bir yönetimin varlığını düşünmemiz gerekir. Yönetim başındakiler ne yapmakta, nasıl yapmakta, yöntemin usulü ne olduğunu, insanlar merak etmekte. Belediyeler topladıkları vergilerden bazı cemaat ve kuruluşlara inanılmaz fonlar aktarmakta ve bu cemaatlerden istediklerini yaptırmakta olduğunu öğrenmekteyiz. 

Ne için kayyum atanmakta diye düşündünüz mü? Somut bir delile bağlı yapılan bir yolsuzlukta ve mahkeme kararı ile kayyum atamanız mümkündür. Yapılan yolsuzluğu da belgelerle kamuoyu ile paylaşmanız gerekir. Atanan kayyumlar ilk iş olarak başkanlık makamındaki ATATÜRK resmini kaldırtmakla işe başlamakta. Ankara’yı parsel parsel satan bir belediye başkanı hakkında yönetim kılını kıpırdattı mı? Hayır, çünkü daha çok parsel vardı satılacak. 

 

Yerel belediye seçimlerine girmeden evvel Yüksek Seçim Kurulu her aday için inceleme yapıp onay Verdi mi ? Evet verdi. Peki iki ay içinde belgelenen bir yolsuzluk var mı? 

19 Şubat 2012’de televizyon ekranlarından Bay Recep aynı şu cümleyi kurdu: ’ Biz seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz’’ diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

27 Ağustos 2019
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Yol suzluk

12 May 2021

Zigüleli

05 May 2021

Kuyruklu yalan

04 May 2021

İhtiyar adam

27 Nis 2021

Yüz yirmi sekiz

22 Nis 2021

Zürefa

16 Nis 2021

Sahte karlık

13 Nis 2021

Montreux

06 Nis 2021

İstanbul Sözleşmesi

26 Mar 2021

Ne Zararı Var

22 Mar 2021