MELTEM PERİ

Hayvanlarda aşının önemi

Son günlerde covid-19 pandemisi nedeniyle sıkça anılan aşı ve aşının öneminden hayvan sağlığı için de bahsedersek; aşı koruyucu hekimliğin temel taşıdır diyebiliriz.

Canlı vücudu bağışıklık sistemi sayesinde enfeksiyonlara bağlı oluşabilecek hasarların önüne geçme yeteneğine sahiptir. Bizler de koruyucu hekimlik kapsamında edinsel bağışıklığı oluşturmak için bölgeye ve sürüye uygun aşı programları oluşturuyor ve uygulamaya alıyoruz. Burada esas olan hastalığı sürüye sokmadan engellemektir. Ve bunun en geçerli yolu dikkatli ve katı bir şekilde uygulanan aşı programlarından geçiyor.

Aşı uygulamaları bireysel olarak hayvan sağlığının korunmasının yanı sıra; bölgede ve ülkedeki pandemik enfeksiyonlar nedeniyle ekonomik kayıpların önlenmesi ve insan sağlığını tehdit eden zoonoz hastalıkların bertaraf edilmesi nedeniyle toplumsal bir sorumluluk olarak kabul edilip, ihmal edilmemelidir.

Bu bağlamda programlı aşı uygulamalarını sahada uygulayan veteriner hekimlerin, aynı zamanda toplumda bu bilincin oluşması açısından önemli bir görev üstlendiğini söylemeliyim.

13 Temmuz 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Hayvan sahiplenmek sorumluluk ister

03 Eyl 2021

Hayvanlarda aşının önemi

13 Tem 2021

Bir kap su, bir kap mama algısını genişletmemiz lazım

24 Haz 2021

Dünya Zoonoz Günü

17 Haz 2021

Evcil hayvanlarınızı da viral hastalıklara karşı korumalısınız

26 May 2021

Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun mu?

27 Nis 2021

Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

01 Nis 2021

Kedi köpek dostlarımız da kimlikleniyor

24 Mar 2021

Sorular ve cevaplarla evcil hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu

10 Mar 2021

Gündemimiz hayvan hakları

02 Mar 2021