MELTEM PERİ

“HAYVAN TÜBERKÜLOZUNA DİKKAT”

Bilindiği gibi kurbanlık hayvanların veteriner hekimlerin gözetiminde kesilmesi ve denetlenmesi gerekiyor. Kurban satış, kesim ve parçalama yerlerinde veteriner hekim odalarıyla iş birliği içinde serbest veteriner hekimlerden yararlanarak, yeterli sayıda veteriner hekim istihdamıyla etkin denetime imkân sağlayacak altyapı oluşturulmalıdır.

 Kurban kesim alanlarında zaten uygulanması zorunlu olan bu uygulama, bazı vatandaşların kendi evlerinde kesim yapma isteği nedeniyle uygulanamayabiliyor. İşte bu noktada daha önceki yıllarda çok karşılaştığımız hayvan tüberkülozuna dikkat etmek gerekiyor.

Hayvan tüberkülozu sinsi bir şekilde ilerler ve pek kendini belli etmez. Hayvan kesildikten sonra iç organlarında bir gariplik gözlendiğinde veteriner hekimlere bildirilmelidir. Aynı zamanda hayvanın dış görünüşünde gözle görülür bir farklılık, renginde solgunluk vb. gibi durumlar başka türlü sağlık sorunlarına da işaret edebilir. Tüm bu durumlar için İllerde bulunan Kurban Hizmetleri Komisyonu’na ulaşılarak bir veteriner hekim çağırılmalıdır.

Tüberküloz saptandığında hayvan veteriner gözetiminde acilen gömülmelidir. Hayvan iç organları da bir çukur açılarak gömülmeli ve kireçle kapatılmalıdır. Kısacası hayvan seçimine dikkat etmek gerekiyor. Mümkünse daha önce bu konuda deneyimli ehil insanların kurbanlık seçimi ve kesimi yapmasını öneriyorum. Çünkü daha önce bu konuda deneyimi olmayan kişiler hem kesimde sıkıntı yaşıyor hem de sonrasında bahsettiğim belirtileri değerlendirmekte zorlanıyor.

24 Haziran 2022
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
VETERİNER HEKİM; HEKİMDİR

21 Tem 2022

“HAYVAN TÜBERKÜLOZUNA DİKKAT”

24 Haz 2022

YAZ AYLARININ GELMESİYLE KENE POPÜLASYONUNDA ARTIŞ BAŞLADI

06 Haz 2022

GÜNDEMDEKİ HASTALIK: MAYMUN ÇİÇEĞİ

31 May 2022

Dünya SOKAK HAYVANLARI GÜNÜ

05 Nis 2022

Yasaklı ırk köpekler ne olacak?

19 Eki 2021

Yeryüzünde yaşayan her canlı yaşam hakkına sahiptir

05 Eki 2021

Hayvan sahiplenmek sorumluluk ister

03 Eyl 2021

Hayvanlarda aşının önemi

13 Tem 2021

Bir kap su, bir kap mama algısını genişletmemiz lazım

24 Haz 2021