LEYLA ADIN

Hayatın anlamı bakışlarında gizli

Hayatın anlamı ne diye sorulduğunda, farklı farklı cevaplar alınır. Çünkü herkese göre farklıdır bu anlam. Hayattaki amacın ne ise hayatın anlamı da tam olarak odur. Bir nevi insanınbenliğini yansıtır bu anlam. Peki, kaçımız başkalarının sunduğu hayatı yaşamak yerine kendi hayatımızı yaşayabiliyoruz. Sanırım çok azımız bunu başarabiliyoruz…

Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğunu sorgulamaya başlamış.

Bulduğu hiçbir yanıt ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş. Ama aldığı yanıtlar da ona yetmemiş. Fakat mutlaka bir yanıtı olmalı diyormuş. Ve dolaşıp herkese bunu sormaya karar vermiş. Köy, kasaba, ülke dolaşmış, bu arada zaman da durmuyor tabii ki...

Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona

-Şu karşı ki dağları görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar istersen ona git belki o sana aradığın yanıtı verebilir, demişler.

Çok zorlu bir yolculuk sonunda Bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş. Bilge “Sana bunun yanıtını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor” demiş. Adam kabul etmiş. Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş.

Şimdi çık ve bahçede bir tur at, tekrar buraya gel. Yalnız dikkat et, kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin, eğer bir damla eksilirse kaybedersin.

Adam, gözü çay kaşığında, bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış evet demiş "Kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı?"

Adam şaşkın...

Ama demiş, ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki.

Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun, kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel, demiş Bilge.

Adam tekrar bahçeye çıkmış, gördüğü güzelliklerle büyülenmiş, muhteşem bir bahçedeymiş çünkü. Geri geldiğinde bilge adama "Bahçe nasıldı?" diye sormuş. Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmış. Bilge gülümsemiş "Ama kaşıkta hiç yağ kalmamış" demiş ve eklemiş:

Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Ya sadece bir noktayı görürsün, hayatın akıp gider, sen farkına varmazsın. Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın, akıp giden zamanın anlam kazanır. Hayatının anlamı senin bakışlarında gizli.

08 Ağustos 2020
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
50 de olsa 500 de olsa farketmez!

26 Eyl 2020

Geçmişe özlem

21 Eyl 2020

Televizyonun toplum üzerine etkileri

19 Eyl 2020

Çocuğun okuma alışkanlığı ve ebeveyn etkisi

15 Eyl 2020

Kitap okumak neden önemli?

11 Eyl 2020

Okullarda uyulması gereken kurallar

09 Eyl 2020

Zaman tasarruf edilir mi?

03 Eyl 2020

Biraz tebessüm

02 Eyl 2020

Ateş karıncaları

22 Ağu 2020

Sanatta altın çağımızı yaşıyoruz!

19 Ağu 2020