Meltem Peri

Gündemimiz hayvan hakları

Şimdiye kadar yürürlükte olan bir Hayvan Hakları Yasası vardı. Ancak, eksiklerini tamamlamalı ve onlara karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz diye düşünüyor. Bu nedenle bir an önce yeni yasa çıkarılmalı diyoruz.

En önemlisi mevcut yasada insanlar tarafından zarar gören hayvanların ‘can’ olarak değerlendirilmemesi. ‘Mal’ statüsünde görülen canlara karşı suç işleyen insanlar çok komik para cezaları alıyor. Kaldı ki hayvanlara karşı böyle acımasız hareketlerde bulunan bir insanın ruh sağlığının normal olduğu düşünülemez. Dolayısıyla bana göre hem hayvan dostlarımız için hem insanlık için caydırıcı cezalar olmalı ve bu insanlar ıslah edilmeli.

Bunun haricinde artırılması gereken bir diğer ceza da hayvan sahiplenen insanların herhangi sebeplerle; bu bazen bakımında zorlandıkları için bazen de tedavi süreci meşakkatli olan durumlarda heves edilerek alınan canlara emek harcamaktan imtina ettikleri için oluyor, daha fazla ceza almaları gerekiyor. Bu cezanın artması merdiven altı yavru hayvan üretimi ve ticaretinin de önünü kesecektir. Arz talep şeklinde değerlendirilerek kazanç kapısı olarak görülen birçok damızlık hayvan kötü şartlarda çoğaltılıyor ve yine yavruları yeterli süre tamamlanmadan satışa sunuluyor. Bu taleplerin profesyonel insanlar tarafından karşılanması yeterli denetimlerle yapılmalı. Bir de yasaklı ırklar var; hali hazırda insanların beslediği kontrolü zor mizaçta olan hayvanlar. Bu hayvanların üretim yerleri tespit edilip, engel olunabilir, ancak mevcut hayvanların mizaç kontrolünden geçirilerek veya yaşam alanlarının kontrol altında tutulması sorumluluğu sahibine verilerek bu süreç aşılmalı. Yani yine üretim yerlerinin tespit edilerek denetiminin yoğunlaştırılmasının önemini vurguluyoruz.

Hayvanların süs eşyası olarak kullanılmak üzere canlarına kast eden, acı çekmelerine vesile olan her türlü üretim kesin olarak yasaklanmalı.

Çıkması beklenen bu yasaya hekim kimliğiyle bakarak olması gerekenler neler diye sorarsanız; ilk söyleyeceğim şey zoonoz hastalıklarla mücadelenin çok önemli olduğu. Sokak hayvanları yönünden bakınca bu mevzuda belediyelerin tamamının görev alması gerekiyor. Aşılama kısırlaştırma faaliyetlerinin artırılması, barınak hizmetlerinin profesyonel olması gibi. Belediyelerde veteriner işleri birimi olmalı, mikroçip uygulaması ile takip edilen hayvanların parazit mücadelesi, kuduz aşısı uygulamaları takip altında olmalı.

02 Mart 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

01 Nis 2021

Kedi köpek dostlarımız da kimlikleniyor

24 Mar 2021

Sorular ve cevaplarla evcil hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu

10 Mar 2021

Gündemimiz hayvan hakları

02 Mar 2021

Veteriner hekimsiz sağlık olmaz

19 Oca 2021

Kedinizden mesaj var

23 Ara 2020

Onlar “mal” değil “can”

16 Ara 2020

Köpeğimle karantina

03 Ara 2020