UFUK AYŞE KEPKEP

Gebelik döneminde beslenme (4)

Gebelikten dolayı artan enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gebe kadının normal zamanda yediklerine ek olarak tüketmesi gereken besinler, miktarları ve beslenme ilkeleri şunlardır:

Bir su bardağı kadar süt veya yoğurt veya 2-3 kibrit kutusu kadar peynir veya 1-2 kaşık çökelek . Süt veya yoğurt çorbalar içinde de (sütlü çorba, yoğurtlu çorba) tüketilebilir

Bir adet yumurta veya yumurta kadar et, tavuk, balık. Bu besinler tüketilemiyorsa kurubaklagil yemekleri, mercimekli veya nohutlu çorbalar tüketilebilir

Yemeklerle birlikte C vitamininden zengin sebzeler (maydanoz, kıvırcık, lahana, biber, domates, karnabahar vb.) meyveler (kuşburnu, portakal, mandalina, elma, şeftali vb. ) ve taze meyve suları tüketilmelidir.

Sebzelerin ve kuru baklagillerin haşlama sularının dökülmesi vitamin ve mineral kayıplarına neden olacağı için haşlama suları dökülmemelidir.

Yemeklerde iyotlu tuz kullanılmalıdır. Yüksek tansiyon (hipertansi­yon) varsa yemekler tuzsuz veya az tuzlu pişirilmelidir.

Yemekler azar azar ve sık sık tüketilmelidir.

Satın alınırken taze besinler tercih edilmelidir. Konserve, beklemiş besinler ve hazır besinler yerine taze ve doğal besinlerin tüketilmesine özen gösteril­melidir.

Sıvı alımı asla ihmal edilmemeli, günde en az 8-10 bardak su içil­melidir. Özellikle kabızlık şikayeti varsa bol su içerek, kabuğu ile yenen meyveleri tüketerek, her öğünde sebze ve salata gibi bol posalı besinlere yer vererek ve yürüyüş yaparak bu sorunun önüne geçilebilir.

19 Mayıs 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Fiziksel aktivite ve sağlık ilişkisi (3)

18 Haz 2021

Fiziksel aktivite ve sağlık ilişkisi (2)

17 Haz 2021

Fiziksel aktivite ve sağlık ilişkisi (1)

16 Haz 2021

Anne sütü ve bebek beslenmesi (8)

12 Haz 2021

Anne sütü ve bebek beslenmesi (7)

11 Haz 2021

Anne sütü ve bebek beslenmesi (6)

10 Haz 2021

Anne sütü ve bebek beslenmesi (5)

09 Haz 2021

Anne sütü ve bebek beslenmesi (4)

08 Haz 2021

Anne sütü ve bebek beslenmesi (3)

05 Haz 2021

Anne sütü ve bebek beslenmesi (2)

04 Haz 2021