HAKAN ENDER SERT

Futboldaki ifade özgürlüğü sorunu

Sayın okurlarım hepinize merhabalar, bugün futboldaki ifade özgürlüğü sorunundan bahsedeceğiz. Bir teknik direktör çıkıyor: hakemi eleştiriyor, ona hakkımı helal etmiyorum diyor, kendi içinden geçen düşüncelerini açıklıyor, hemen apar topar TFF tarafından disiplin kuruluna sevk ediliyor. Disiplin kurulu da hiç: hayır burada ifade özgürlüğü vardır, deyip ceza vermekten kaçınır mı? Hayır tabi ki, hemen pat yapıştırıyor cezayı, bir kulüp başkanı çıkıyor, kendi kulübünün hakkını yedirtmemek için mücadelelerde, bunlarla ilgili söylemlerde bulunuyor hemen disiplin kuruluna sevk ediliyor. Disiplin kurulu durur mu? Hemen pat yapıştırıyor cezayı. Bir futbolcu çıkıyor, hakem buraya iyi niyetli gelmemiş böyle bir şey olabilir mi ya diyor, hemen disipline sevk ediliyor, onlar da hazırda bekliyorlar zaten, pat veriyorlar cezayı.

Peki neye dayanarak ceza veriyorlar? Sportmenliğe aykırı söylemlere dayanarak veriyorlar. Öncelikle şunu sormak lazım: ‘’Sportmenliğe Aykırı Söylemler’’ dediğiniz kavramın net bir tanımı var mıdır? Elbette yoktur, burada bu tanımı bizim ceza kanunumuz ile özleştirmek lazım, mesela bir teknik direktör hakeme küfür mü etti, verin sportmenliğe aykırı söylemden cezayı. Çünkü aynı fiil ceza kanununda da suç olarak tanımlanmış, bir başkan hakeme tokat mı attı, verin cezayı. Çünkü ceza kanununda da yeri var, ancak eleştiri suç değildir, birilerinin yanlışlarını söylemek suç değildir, hakkını aramak suç değildir, şüpheli gördüğünüz şeyleri medya önünde dile getirmek suç değildir.

Ama maalesef ki bizde birisi ağzını açar açmaz cezalandırılıyor? Nedir bu? Herkes size laf etmesin mi istiyorsunuz? Biz her türlü yanlışı yapalım, ama kimse bunu dillendirmesin mi istiyorsunuz? Yok öyle bir dünya, herkes sizi eleştirecek ki siz bu eleştirilerden kendinize pay çıkarın ve hatalarınızı düzeltin. Ha zaten iyi niyetli iseniz, pay çıkartır, aynı hataları bir daha yapmak istemezsiniz, yapamamak için çaba sarf ederseniz. Ancak ve ancak eleştiriler sizin kötü niyetinizi açığa çıkarıyorsa ve siz bunun açığa çıkmasını istemiyorsanız insanları susturmaya çalışırsınız.

Her alanda olduğu gibi spor alanında da ifade özgürlüğü kısıtlanamaz, siz ilgili kurumlar olarak kendinizi düzeltin, disiplinli çalışın, şüpheye mahal vermeyin, hakem atamalarını kura ile yapın, tahkim ve disiplin kurullarında adil, kanunlara uygun, her şeyden üstün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun kararlar verin, kimse size laf etmez zaten.

Anadolu’da güzel bir söz vardır: Asil at kendine kamçı vurdurmaz. Siz de asil at olun da kendinize laf ettirmeyin. İnsanları cezalandırarak bir yere varamazsınız. Ki kaldı ki bu ilgili kurullar suçta ve cezada şahsilik ilkesini aşan cezalar veriyorlar. Bir teknik direktör hakeme küfür ederse, belli sayıda maça çıkmama cezası veriyorlar. Küfrü eden teknik direktör, ama bundan etkilenen tüm camia oluyor, taraftara da ceza vermiş oluyorsunuz: Sahada direktör olmayınca, takım iyi oynayamıyor ve taraftar üzülüyor, kulübe ceza veriyorsunuz, maç kaybedilince kulüp zarar ediyor… Burayı daha da uzatırız ancak gerek yok, kısa ve öz olsun anlayan anlasın.

Huzur verin, rahat verin insanlara.

27 Temmuz 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Rakip takım eş değildir düşmana!

16 Eyl 2021

En iyi hizmet veren sektör-özel sektör

14 Eyl 2021

Farkındalık

09 Eyl 2021

Göç sorunu

07 Eyl 2021

Vatanı sevmek yetmez

30 Ağu 2021

Kapitalizm ön yargısı

28 Ağu 2021

Memura zam eşittir vatandaşa ek vergi

27 Ağu 2021

İnsanlar karınca değillerdir

24 Ağu 2021

Memur alımı müjde değil kara haber

23 Ağu 2021

Millet egemenliği/halk egemenliği

20 Ağu 2021