MELTEM PERİ

Evcil hayvanlarınızı da viral hastalıklara karşı korumalısınız

Tüm dünya gündemini meşgul eden covid-19 salgını, viral hastalıklara karşı tedbir alınması hususunda duyarlılığı ve aşı ile korumanın önemini bir kez daha fark etmemizi sağladı.

Evlerimizde beslediğimiz dostlarımızın sağlık durumlarını hele de yavru oldukları dönemlerde, iyi gözlemlemeli, doğru yorumlamalı ve geç kalmadan veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Viral hastalıklardan korunmak için tıpkı bebeklerde olduğu gibi uygulanması gereken aşı programına uymalı düzenli olarak aşılarını yaptırmalısınız.

Köpekler bazı bulaşıcı ve ölümcül hastalıklara karşı aşılanması ve bağışıklık sistemi kuvvetlendirilmesi gereken canlılardır. Türkiye’de ve dünyada yaygın olarak görülen bazı hastalıklara karşı yavru ve yetişkin köpeklerin düzenli olarak aşılanarak korunması gerekmektedir. Bu hastalıkların bazıları köpekler arasında bulaşıcı ve hatta öldürücü karakterde, bazılarıysa insan sağlığını da tehdit edebilecek niteliktedir.

Köpeklerimizle beraber yaşadığımız göz önünde bulundurulduğunda bu hastalıklar ile mücadele ve korunma kaçınılmaz olmaktadır. Aşılama ile korunma ve bağışıklık sağlama öncesinde köpeklerin barsak ve dış parazitlerden arınmış olması önceliklidir. Ayrıca aşı uygulamalarından önce köpeğin vücudunun başka bir hastalık ya da enfeksiyonla mücadele ediyor olmaması gerekir. Aksi taktirde yapılan aşılar yeterli bağışıklığı oluşturamayacaktır.

Yeni tanıştığınızda minik dostunuza gereken muayeneyi yaptırıp hekiminizin ön gördüğü şeklide tedavi gerekiyorsa tedavisinin devamına, aşı takvimine başlanması uygunsa düzenli olarak aşı uygulamasına hassasiyet göstermeniz uzun yıllar beraber yaşamanızın ilk adımı olacaktır.

26 Mayıs 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Hayvanlarda aşının önemi

13 Tem 2021

Bir kap su, bir kap mama algısını genişletmemiz lazım

24 Haz 2021

Dünya Zoonoz Günü

17 Haz 2021

Evcil hayvanlarınızı da viral hastalıklara karşı korumalısınız

26 May 2021

Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun mu?

27 Nis 2021

Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

01 Nis 2021

Kedi köpek dostlarımız da kimlikleniyor

24 Mar 2021

Sorular ve cevaplarla evcil hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu

10 Mar 2021

Gündemimiz hayvan hakları

02 Mar 2021

Veteriner hekimsiz sağlık olmaz

19 Oca 2021