HAKAN ENDER SERT

ENİNDE SONUNDA PİYASA KAZANIR (2)

‘’Dolar 10 lira olacak ya 15 lira olacak ya! Çok beklersiniz!’’ Çok beklemedik…

‘’Bunlara göre dolar 10 lirayı geçecek, enflasyon yüzde 30’u geçecek. Yok öyle bir şey!’’ Hayır var öyle bir şey ve çok kısa zamanda oldu bunlar.

‘’Gözlerimdeki parıltıyı görüyor musunuz?’’ Hayır sözlerindeki rezaleti görüyoruz.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında ‘’Eninde Sonunda Piyasa Kazanacak’’ başlıklı bir yazı yazmıştım. O zaman dolar kuru 9.53 TL seviyelerini görmüş, ardı günlerde 15 lirayı geçmiş, Euro 20 TL’ye dayanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir gece ani açıklamaları sonucu döviz kurları çok sert bir şekilde düşmüştü. Kimi iddialara göre piyasa körfez ülkelerinden gelen paralar aniden sürülmüştü. Dolar kurunun düşmesiyle milletimiz bir nebze rahatlamıştı (rahatlamadan kastım: ölümü görüp sıtmaya razı olmuştu) ancak devam günlerde döviz kurları günden güne artmaya başlamıştı. Ve yine geldi 15.40 seviyelerini test etti.  Açıklanan şu : paranızı vadeli hesaba yatırın dolar kuru farkını biz ödeyelim politikası ilk etapta etkili gözükmüşken, bugün kurların geldiği seviye milletimizi yine borç ödemeye mahkum etti. Şimdi milletimizin, paralarını banka hesaplarına yatıranların döviz kurlarından dolayı doğan zararlarını bir güzel vergiyle karşılayacak.

Açıklanan bu döviz kuru farkı teşviki ilk etap güzel gözükse de bugün geldiğimiz nokta da oldukça kötü bir sistem olduğunu gösterdi. Döviz kurları düşerse ne ala, bir zararınız yok ancak döviz kurları artarsa vay halimizi büyük zarar.

İşte sadece belli başlı politikaların uygulanması döviz kurunu aşağıya çekip Türk liramızı güçlendirmez. Eninde sonunda piyasa kazanır. Siz ne kadar hukuk devleti iseniz o kadar sizin ülkenize yatırımcı girer, o kadar sizin ülkenizde para bolluğu yaşanır, o kadar sizin ülkenizde üretim olur. Bunların dışında, hukuk devleti olmanın ve piyasaya girişlerde serbestliği dışında ne yaparsanız yapın piyasadan güçlü çıkamazsanız ve piyasa sizi alt eder. Döviz kurunun yükselişi mesela tek bir yönden şöyle etkiliyor ülkemizi:

Brent petrolün fiyatı zaten yüksek; 100 dolar 125 dolar arasında gidip geliyor. Bunun üstüne dolar kuru da ülkemizde artarsa benzine bir değil iki yönden zam gelmiş oluyor. Benzine, mazota zam gelirse de, her şeye zam geliyor. Meyvenin, sebzenin hem tarladaki maliyeti artıyor hem de taşımacı şirketlerin aracılık maliyeti artıyor. Netice olarak da etiket fiyatı ceplerinizi yakıyor.

Sevgili halkım; siz hala bu politikaları üretenlerden enflasyonu düşürmelerini, Türk lirasına değer kazandırmalarını, hukuk devletini sağlayabileceklerini düşünüyorsanız gidin kale altında vapur bekleyin belki gelir.

Piyasa ile başa çıkamazsın, istediğin kadar politikalar üret, eğer yatırımcı sana güven duymazsa en yüksek faizi versen de gelmez. Sadece kara para aklanan bir yer olursun. Yahu bu gidişle kar para sahipleri dahi paralarını aklamak için ülkemize güvenmeyecek duruma gelecek.

… Nerden devam edelim? Ev fiyatları artıyor, kiralar artıyor, üretim araçlarının fiyatları artıyor ve ters yönde insanların ceplerindeki para miktarı azalıyor. Allah sonumuzu hayır etsin.

13 Mayıs 2022
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
VERGİLER NEDEN ARTIYOR?

26 Kas 2022

KİŞİSEL VERİLERİMİZİ KORUYALIM

22 Kas 2022

TAKSİM SALDIRISI

16 Kas 2022

ELEŞTİRİYE TAHAMMÜL

14 Eki 2022

ENİNDE SONUNDA PİYASA KAZANIR (2)

13 May 2022

ÜMİT ÖZDAĞ ETKİSİ

12 May 2022

BİREYSEL SİLAHLANMA (2)

11 May 2022

HER YERDE TRAFİK IŞIĞI

10 May 2022

TÜRK MİLLETİ ZEKİDİR

09 May 2022

NEDEN KÖŞE YAZISI YAZIYORUM

05 May 2022