HAKAN ENDER SERT

En başarılı ve en vefasız

Ülkemizin en başarılı takımı hangisidir? Başarının somut karşılığı olan kupalara bakacak olursak Galatasaray’dır. Galatasaray’ın Süper Kupalarını saymaz isek bir Beşiktaş artı Fenerbahçe, eşittir Galatasaray gibi bir sonuç çıkıyor. Peki Galatasaray neden bu kadar başarılı bunu hiç düşündünüz mü?

Galatasaray başarılıdır çünkü en vefasız kulüp Galatasaray’dır da ondan. Bakın en başarılı ama en vefasız demiyorum: En başarılı ve en vefasız diyorum. Galatasaray’ın başarısının sırrı yönetiminden tutun da genel kurul üyelerine kadar onlardan tutun da taraftarlarına kadar vefasızdır. Galatasaray’a transfer olmak için başarılı olmanız yeterlidir ancak Galatasaray’da kalmak için bu başarınızı korumak hatta üstüne çıkmanız gerekmektedir. Galatasaray’da yönetimde de olsanız, teknik direktör de olsanız, futbolcu da olsanız başarısızlığınızın üstünü geçmişteki başarılarınız örtmüyor. Yani bir futbolcu bir sene 30 gol diğer sene 40 gol diğer sene 35 gol atıp şampiyonluklara ciddi katkılar sunmuş olsun eğer diğer sene takıma katkı sunamıyor ise o futbolcu camianın gözünde başarısızdır ve kovulması gerekmektedir. Eskiden başarılıymış falan filan bunlar camiayı ilgilendirmez. O an katkı verip veremediği önemlidir. Bakın bu kulüpte Metin Oktay yuhalandı, kulübü dört sene üst üste şampiyon yapıp üzerine UEFA kupasını alan Avrupa Süper Kupası’nın alınmasına doğrudan katkı sunan Fatih Terim ikinci gelişinde başarısız oldu diye kovuldu yuhalandı; bakın bu insan Galatasaray’da kredisi en yüksek isimlerden bir tanesi ve son iki sezondur Galatasaray’ı şampiyon yapamıyor. Öyle ya da böyle Galatasaray taraftarı oynamaymış, fedakarlıkmış, sahiplenme duygusuymuş, hakemlermiş şunlarmış bunlarmış bunlara bakmaz sezon sonunda şampiyon kim ona bakar. Fatih Hoca eğer Galatasaray’ı bu sene de şampiyon yapamasın kovulur. Bakın yollar ayrılır demiyorum, K O V U L U R diyorum.

Diğer kulüplerin efsanelerine verdiği şansı Galatasaray kimseye vermez. İsmail Kartal’a verilen şans Galatasaray’da kime verildi? Eski futbolcusu olup da teknik direktörlük yapan benim bildiğim üç kişi var: Fatih TERİM, Bülent KORKMAZ, George HAGİ ki bunlar da kendilerini kanıtlamış kişiler. Ama bakın KORKMAZ VE HAGİ şampiyonluk yaşamadılar bir sene daha tahammül edilmedi bu isimlere. Fatih Hocaya tahammül de: işte korona çıktı şu çıktı bu çıktı. Ama son bir sene kredisi kaldı. Bahanelerin arkasına kimse bu kulüpte sığınamaz. Taraftar da genel kurul üyeleri de yani camianın tamamı buna izin vermez. Kim olursanız olun. Bu takımı on yıl üst üste şampiyon yapan başkan olun. On birinci sene yapamazsanız en fazla iki sene daha tahammül edilir. Diğer sene çok kötü şekilde kapının önüne koyulursunuz. Bu sebeplerdendir ki Galatasaray ile yolları kesişen isimlerin ayrılmaları kötü oluyor. Galatasaray taraftarına bir bakın hangi eski oyuncusunu özlüyor? Özlemiyor çünkü bu eskiler başarısız oldukları için ayrıldılar ve bu sebepten camianın gözünden düştüler. Burası Galatasaray burada başarısızlığa yer de yok tahammül de yok. Kim olursanız olun. Camia bugün imparator deyip yarın tahtınızı başına geçirebilir. Burası öyle bir yer. Buranın camiası tahammüllü olsa da taraftarı tahammülü değildir. Bakın Fenerbahçe’de başarısızlık üstüne başarısızlık yaşanıyor. Taraftar ne yapabildi? Galatasaray yedi sene boyunca şampiyon olmamış olsa yer yerinden oynar. Ki bu Galatasaray’da mümkün değil. İkinci senede takım çoktan şampiyon olmuş olurdu. Camia başarısızlığa izin vermiyor burada. Bu sene 23.şampiyonluğu almak Galatasaray için çok önemli ama diğer sene 24’ü almak çok önemli olacak. Her yenilenen sezonda eski kupalar unutulur ve sadece hedefteki kupa önemli hale gelir… İşte Galatasaray’ın başarısının sırrı budur.

30 Eylül 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Kutsal meslek: Öğretmenlik

27 Kas 2021

Tüketici hakkını arasın

23 Kas 2021

Asli kurucu iktidar/Tali kurucu iktidar

22 Kas 2021

Şehitkamil’e neden bakılmıyor?

20 Kas 2021

NAFAKA SORUNU

19 Kas 2021

Sayın savcım inin ordan

18 Kas 2021

Gaziantep trafik sorunu

16 Kas 2021

Bu Dünyadan Bir Mustafa Kemal Geçti

11 Kas 2021

Fatma Şahin’e açık mektup

06 Kas 2021

Hiç bir şey yapmayın o bize yeter

30 Eki 2021