LEYLA ADIN

Eğitimde yeni dönem

Salgından dolayı uzun süredir kapalı olan okullar bu hafta itibariyle açıldı. Her eylül ayında olduğu gibi şimdi yine okullar cıvıl cıvıl. Aslında okulların açılması yerinde bir karar oldu. Çünkü gerekli tedbirlerin alınmaması yüzünden değişik varyantların da yayılması ile virüs, uzun bir süre daha hayatımızda olacak gibi. Madem salgın biteceğe benzemiyor en azından artık çocuklar okuldan uzak kalmasın.

Uzaktan eğitim sürecini ve günümüz bazı gerçeklerini göz önünde bulundurduğumuzda her evde çocuklar rahatlıkla eğitime erişemedi ne yazık ki. Bu süreçte hem okuldan hem de derslerden uzak kalan dezavantajlı bir grup oluştu. Aynı sınıfta bile olsalar, öğrenciler farklı öğrenme seviyelerinde olabiliyor. Bu yüzden farklı ilgi ve tutuma ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçlar da uzaktan eğitim ile değil ancak yüz yüze eğitimle giderilebilir.

İyi bir öğrenmenin sağlanması için öğretmenin öğrencilerle göz teması kurması eğitimde en önem verdiğim konulardan biri. Bu yüzden uzaktan eğitim, hiçbir zaman yüz yüze eğitimin yerini tutamaz. Diğer yandan çocuklar kendi yaş gruplarıyla ve aynı ortamda öğrenmeye alışmışken bir anda yabancı oldukları bir sisteme geçilmesi onları ister istemez derslerden soğutur ve koparır... Yeni eğitim ve öğretim yılında tüm kayıpların telafi edileceğine olan inancım tam.

Gerekli tedbirler alınarak hazırlıkların tamamlandığı okullarda yüz yüze eğitime geçişin bugün dördüncü günü. Yaşadığımız bunca zor günden ders alarak artık daha dikkatli davranmak zorundayız. Bunu, geleceğimiz dediğimiz çocuklarımıza borçluyuz. Yeni ve verimli etkinliklerle başarılı bir eğitim öğretim yılı olsun. Daha mutlu ve daha umutlu yarınların yetişmesi dileğiyle.

09 Eylül 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Kültürel etkinlikler yönünden çok zayıfladık

01 Eki 2021

Eğitimde yeni dönem

09 Eyl 2021

Doğadan iyi haber

04 Eyl 2021

Pes etmemek

02 Eyl 2021

Siz neyi besliyorsunuz?

27 Ağu 2021

Sevilmeyince göçermiş kalp

25 Ağu 2021

Vazgeçebilmek de bir erdemdir

21 Ağu 2021

Kararsızlık öldürür

13 Ağu 2021

Memleket isterim

04 Ağu 2021

Kuşların yaşam cennetiydi, cehennemleri oldu

16 Tem 2021