MELTEM PERİ

Dünya Zoonoz Günü

Bilindiği gibi bu güne kadar Dünyada insan sağlığı açısından yaşanan felaketlerin önemli bir bölümü zoonoz karakterli hastalıklardan kaynaklanmıştır.

Kuş gribi, Sars, Mers, Zika, Nipah, Ebola ve Batı Nil Virüsü gibi birçok zoonoz karakterli hastalık Dünya genelinde insan sağlığı açısından önemli sorunların ve kayıpların yaşanmasına neden olmuştur.

Son olarak yaşadığımız zoonoz karakterli Covid-19 pandemisi tüm dünyada ekosistemi altüst etmiş, Dünyadaki hasta sayısı 133 Milyon, hayatını kaybedenlerin sayısı da 3 milyona ulaşmıştır.

Bununla birlikte, kuduz, tüberküloz, burusella, şarbon, KKKA ve kist hidatik gibi zoonoz hastalıklar pandemi oluşturmamakla birlikte insan ve hayvan sağlığı açısından önemli kayıplara neden olmaktadır.

Bu gün bilinen 200 den fazla zoonoz karakterli hastalık bulunmaktadır. Bilimsel çalışmalar insanlarda görülen hastalıkların % 61 inin hayvansal kökenli olduğunu göstermektedir. Hatta yeni veya yeniden ortaya çıkan hastalıklarda bu oran % 75 seviyelerindedir.

Zoonoz hastalıklar, hayvansal üretimde çok önemli verim ve gelir kayıpları oluşturmakta, insanlarda da yüksek maliyetli tedavi giderleri ve can kayıplarına neden olmaktadır.

Zoonoz hastalıklarla yürütülecek mücadelede en etkili yol Tek Sağlık uygulamalarıdır. Bu amaçla; Çalışmalar beşeri ve veteriner hekimler tarafından ortak yürütülmek zorundadır.

6 Temmuz her yıl Dünya Zoonoz Günü olarak anılmaktadır. Bu gün dolayısıyla veteriner hekimler açısından bir farkındalığın ortaya konulması gerekmektedir.

 Dünya Zoonoz Gününde Oda Başkanlığınız tarafından çeşitli aktivitelerin planlanması, yazılı ve görsel basın ile günün anlam ve öneminin paylaşılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.

Bu amaçla; TVHB Merkez Konseyi ile iletişim içerisinde bütünlük arz eden faaliyetlerin değerli kazanımları olacaktır.

17 Haziran 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Hayvanlarda aşının önemi

13 Tem 2021

Bir kap su, bir kap mama algısını genişletmemiz lazım

24 Haz 2021

Dünya Zoonoz Günü

17 Haz 2021

Evcil hayvanlarınızı da viral hastalıklara karşı korumalısınız

26 May 2021

Veteriner Hekimler Günü kutlu olsun mu?

27 Nis 2021

Kedi ve köpeklerin tüyleri neden dökülüyor

01 Nis 2021

Kedi köpek dostlarımız da kimlikleniyor

24 Mar 2021

Sorular ve cevaplarla evcil hayvanlarda kısırlaştırma operasyonu

10 Mar 2021

Gündemimiz hayvan hakları

02 Mar 2021

Veteriner hekimsiz sağlık olmaz

19 Oca 2021