ALİ İHSAN KAYA

DÖVİZ BOZDURMA ZORUNLULUĞUNDA SORUNLAR

Bilindiği gibi, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 15.04.2022 tarihli talimatı ile 18.04.2022 tarihinden itibaren İBKB 'ye veya DAB 'a bağlanan ihracat bedellerinin en az %40'ının İBKB' yi veya DAB' ı düzenleyen bankaya satılması zorunluluğu getirilmiştir.

Bu düzenleme özellikle hammaddesini ithal ederek imalatta kullanan ve ürettiği mamulleri ihraç eden şirketleri zor durumda bırakmıştır.

Bilindiği gibi bu oran daha önce % 25 olarak belirlenmişti. Bu oran dahi birçok imalatçı-ihracatçı firmaları zor durumda bırakmıştı.

Bu durumda imalatçı-ihracatçılar ihracat bedelinin % 40 ını bozdurmaları müteakip ihtiyacı olan dövizi tekrar bankalardan almakta ve bu durumda Banka döviz alış ile satış kur farkı ödemek zorunda kalmaktadır. Bu da bu firmalar için fazladan bir maliyet yükü getirmektedir. Keza bazı bankalarda döviz alış ile satış kur farkı oldukça yüksek tutulmakta ve kur farkı yükselmektedir.

Türkiye’deki imalatçı-ihracatçıların girdilerinin ortalama olarak % 70 cıvarında olduğu değerlendirilmektedir. Aslında tüm imalatçı-ihracatçı firmaların ithal ettikleri hammaddelerin mamul içindeki payı aynı oranda değildir. Bu oran bazı sektörlerde % 80-90 lara kadar çıkmaktadır.

  • Bu nedenle sözkonusu döviz bozdurma zorunluluğu sektörler itibariyle ithal hammadde girdilerinin oranlarının araştırılarak ayrı ayrı belirlenmesi daha uygun olacaktır. Bu meyanda Gaziantep’te yoğunlaşan tekstil sektörünün döviz bozdurma zorunluluğu en fazla % 20 olarak belirlenmesi gerektiği Tekstil sektörü yetkililerince ifade edilmektedir.

İkinci olarak, birçok İmalatçı-İhracatçı firmaların ihracatı Dış Ticaret şirketleri vasıtasıyla yapmakta olduğu malumlarınızdır. Bu durumda İhracat bedeli İhracatçı firmaya gelmektedir. İhracatçı firma bugünkü düzenlemeye göre İmalatçı firmaya döviz transfer edememekte ve TL. olarak ödeme yapabilmektedir. Oysa İmalatçı-İhracatçı firmaların hammadde ithal etmek için dövize ihtiyacı vardır. Bu sorunu çözmek için;

  • İhracatçı firmaların imalatçı-ihracatçı firmaya döviz transferinin serbest olup olmadığı konusunda terettüde düşüldüğünden, bu transferin serbest olduğunun tebliğ ile açık ve net olarak belirtilmesi gerekmekte olduğu yine firma yetkililerince ifade edilmektedir.

Esas olarak imalatçı ve ihracatçıların tam serbestide olması işlerin verimliliği açısından en doğru yöntemdir kanaatindeyiz.

İş aleminin bu konulardaki Talep ve dilekleri yetkili makamlara duyurulur.

24 Mayıs 2022
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
GAZİANTEP YMM VE SMMM ODA SEÇİMLERİ TAMAMLANDI (2)

20 Haz 2022

GAZİANTEP YMM VE SMMM ODA SEÇİMLERİ TAMAMLANDI (1)

18 Haz 2022

GAYRİMENKUL VE MOTORLU ARAÇ ALIM-SATIM VE KİRALAMA İŞİ YAPANLAR:

10 Haz 2022

E-Fatura, E-İrsaliye ve E-Defter'e Geçiş Takvimi

09 Haz 2022

YENİ YASA BAĞIMSIZ YARGILAMA VE ADİL KARAR VERMEDE SIKINTI DOĞURACAKTIR

03 Haz 2022

YASANIN GETİRECEĞİ SONUÇLAR

02 Haz 2022

SPOR FEDERASYONLARININ HER TÜRLÜ HARCAMALARI SPOR BAKANLIĞI TARAFINDAN DENETLENECEK

01 Haz 2022

SPOR KULÜPLERİ BEŞ FARKLI YASA İLE YÖNETİLECEKLER

30 May 2022

YENİ SPOR YASASININ GETİRDİKLERİ

28 May 2022

2022 DÜNYA KADINLAR BOKS ŞAMPİYONASI'NIN ARDINDAN (2)

26 May 2022