HAKAN ENDER SERT

Devamlı konuşuyorlar: Kürt aşağı, Kürt yukarı

Bir yazımıza daha: ‘’Huzur verin, rahat verin insanlara’’ mesajı ile başlıyoruz.

Gerek sosyal gerekse yazılı ve görsel medyada Kürt vatandaşlarımıza yönelik yapılan ırkçı saldırıları görüyoruz. Bir kısmının nedeni Kürtçe konuşması bir kısmının nedeni Kürt olması.

Yahu insanların Kürt olması veyahut da Kürtçe konuşması sizi neden bu kadar rahatsız ediyor anlamıyorum. Kürtçe konuşmak ülkemizde yasak mı? Hayır değil. Kürt olmak yasak mı? O da değil, zaten öyle bir şey pozitivist hukukta dahi mümkün değil. Kürtlerin hepsi elinde silahla mı geziyor? Hepsi ellerinde bu ülkeyi böleceğim diye mi geziyor veyahut sizin saldırdığınız Kürtler o esnada anayasal düzeni ortadan kaldırma fiilini işliyor da siz yetkililere haber veremediğiniz için meşru müdafaa altında mı saldırıyorsunuz? Hepsinin cevabı net bir şekilde hayır.

Peki neden bu insanlara rahat vermiyorsunuz? Bir insan sokakta nasıl rahatça Fransızca konuşabiliyor, İngilizce bir şekilde sipariş verebiliyor, Arapça tabelalar asabiliyorsa, neden Kürtçe olarak bunları yapamıyor, neden kendi zihninizde buna izin vermiyorsunuz? Neden insanlar size göre Kürtçe şarkı söylemiyorlar. Hayır yani zamanında ülkemizi işgale gelen İngilizlerin dilinde şarkı söylemek ve dinlemek sizin zihninizde serbest oluyor da asırlardır beraber yaşadığımız, beraber ürettiğimiz Kürt vatandaşlarımızın Kürtçe şarkısı neden tehlikeli oluyor?

Devletimiz ulus devletidir doğrudur, anayasamızda da böyle yazmaktadır. Ancak aynı anayasa Atatürk’ün millet tanımını kabul eder, o tanım da Ziya Gökalp milliyetçiliğidir. Ziya Gökalp Kürt asıllı Diyarbakırlı bir yazarımızdır.

Devlet illa bir guruba ayrıcalık tanıyacaksa o grup kendi VATANDAŞLARIDIR.

Bakın belli bir ırktır demiyorum, vatandaşlarıdır diyorum. Kürtler bu ülkenin vatandaşlarıdır ve gerek Anayasamızda yer alan gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan bizim sırf insan olduğumuz için var olan haklarımıza sahiptir. İsteyen Kürtçe konuşur, isteyen Türkçe, isteyen İngilizce… Hayır böyle yaparak Türk dilini korumaya çalışıyorsanız çok tutarsız davranıyorsunuz, İngilizce öğrenene ve konuşana laf yok ama Kürtçeye var, işte böyle olmuyor. Eğer Kürtçeyi tehlikeli görüyorsanız yine çok tutarsınız zamanında bizi asimile etmek isteyen ezanlarımızı susturmak isteyen milletlerin dili serbest ama Kürtçe yasak, yine tutarsız oluyor.

Sevgili vatandaşlarımız eğer böyle yaparsak bölünürüz, hain terör örgütünün ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değildir bu. Biz Kürt vatandaşlarımızı ötekileştirmeyeceğiz ki huzur ve barış içinde yaşayalım ve vatandaşlarımız hain terör örgütünün pençesine düşmesinler.

Lütfen yapmayın bunu, biz Türk olarak, Kürt olarak, Laz olarak, Çerkez olarak bir arada güzeliz. Yahu biz bütün dünyaya hükmederken İstanbul’da Yahudi ve Hristiyan insanlarla bir arada huzur içinde yaşayan insanların torunuyuz. Kaldı ki Kürt vatandaşlarımız bizim canımız ciğerimiz, biz neysek onlar da o.

Huzur verin rahat verin insanlara, isteyen istediği gibi yaşasın. Tek devletin vatandaşlarıyız, tek milletiz, tek vatanımız var, tek bayrağımız var ayrıştırmayın bizi. 

28 Temmuz 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Rakip takım eş değildir düşmana!

16 Eyl 2021

En iyi hizmet veren sektör-özel sektör

14 Eyl 2021

Farkındalık

09 Eyl 2021

Göç sorunu

07 Eyl 2021

Vatanı sevmek yetmez

30 Ağu 2021

Kapitalizm ön yargısı

28 Ağu 2021

Memura zam eşittir vatandaşa ek vergi

27 Ağu 2021

İnsanlar karınca değillerdir

24 Ağu 2021

Memur alımı müjde değil kara haber

23 Ağu 2021

Millet egemenliği/halk egemenliği

20 Ağu 2021