METİN ATAMER

Ciğerim yanıyor

Marmaris İçmeler yolu üzerinde 29 Temmuz’da birkaç yerde birden başlayan orman yangınını bire bir yaşadım. Bir ağacın ayakta yanmasını seyrettiniz mi hiç? Ağaçlar yanarken çıkardığı sesler, ağacın inleyen sızlanmalarını dile getirir. Yıllarca büyüyen bu ağaçların gölgesinde insanlar serinler, havadaki oksijen dengesinde gerekli katkıda bulunur, ormanlarda yaşayan bütün canlılara bir mekan teşkil etmektedir ülkemizdeki ormanlar. Yıllardır Marmaris’e yaz tatili için gittiğim mekanlar, ormanın hemen yanında bulunan otellerdir.

Birkaç hafta evvel buraya geldiğimde yollarda yoğun yabancı turist görmedim. Seneler önce bilhassa İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar Marmaris’e çok itibar ederlerdi. Almanlar ise Alanya merkezli yaz tatili geçirmeyi, daha tercih ederlerdi. Rusya’dan gelen turistlerin tercihi olduklarını düşünmüyorum. Seyahat düzenleyici tur operatörleri nereye yönlendirirse Ruslar’ı onlar da oraya giderler.

Bu Temmuz ayında Marmaris’te ne Fransız gördüm, ne de İngiliz. İtalyanlar’a hiç rastlamadım. Yerli turist ve bilhassa Suriye’den kaçıp gelen ailelerin bayram tatilinde, Marmaris’teki mekanları doldurduğuna şahit oldum. Evvelden yabancı turist yoğunluğundan yolda yürümek bile zor olurdu, ancak bu sene Temmuz ayında bu yoğunluk yoktu. Suriyeli Araplardan pek hoşnut olduğumu söyleyemem.

Çünkü Suriyeli Arapların pek temiz yaşamları olmadığını bilen bir insanım. Suriye’ye sıklıkla seyahat ettiğimden yaşamlarını da incelemek imkanı bulmuştum. Günlük yaşamlarında hijyen ve temizlik konusunda ne kadar geri bir kültüre sahip olduklarını bilmekteyim. Arapların fakiri Türkiye’ye gelmekte, Suriye göçmeni adı altında Türkiye’den bir de ödenek aldıklarını hepimiz bilmekteyiz. Suriye’nin zengini ise başka ülkelere gittiklerini söylemek, malumun ilamı olur.

Marmaris’teki bayram yoğunluğunun eksilmeye başladığı bugünlerde Perşembe günü sabah saatlerinde çam ormanlarının bulunduğu Armutalan bölgesinde birkaç yerde başlayan orman yangını poyrazın etkisi ile yayılmaya başladı. Bilhassa dik yamaçların bulunduğu dağlık bölgede hızla yayılan yangın, yanan ağaçların kozalaklarının patlaması ile diğer ağaçlara da sıçramasını seyrederken göz yaşlarıma hakim olamadım. Ülkemin ciğerleri yanmaya başlamıştı.

Daha, diğer bir turizm yöresi olan Manavgat’taki yangın sönmeden, Marmaris’te yangının başlaması düşündürücü idi. Türkiye’deki tarımı, yanlış politikalarla bitirmiş, hayvancılığı dibe vurmuş ülkemdeki bu orman yangın vahşeti, bardağı taşıran son damla olsa gerek. Beyin yerine bıngıldakla idare eden yönetim, THK‘nun elinde, tam da dağlık araziler için 6 adet yangın söndürme uçakları olmasına rağmen, bunu kullanmayan Orman Bakanlığı, THK ve CMC ortaklığının müşterek getirmeyi taahhüt ettikleri, Rus BE200S uçakları ile hizmet vereceklerini teklif etmişler. Buna bağlı olarak 153 gün için 203 milyon dolar ödemeyi kabul eden Orman Bakanlığı, bu görevi THK ve CMC ortaklığına verdi. THK başına gelen zihniyet, dağlık arazide orman yangınlarına savaşta deneyimli pilotlarında görevlerine son vermişti. THK’nun elinde bulunan 6 Uçak ihale dışı bırakıldı. Aslında CL-215 model uçaklar bilhassa dağlık bölgelerde çok etkili dalışlar yapabilecek kabiliyettedir.

Bu arada, Marmaris orman yangınında sepetli dört helikopter görev aldı. Ancak helikopterlerin taşıdığı su sepeti, yanan ağaçların üzerine getirildiğinde, helikopterin pervanesinin meydana getirdiği hava hareketinin, söndürmeden ziyade yayma etkisi yaptığını seyrettik. Akşam olunca söndürme faaliyetlerine helikopterler son verdi, ama yangın devam etti. BE200S Rus uçağı ise 3 sorti yapıp bir başka yere gitti.

Bu kadar yangının aynı zamanda ortaya çıkması, hatta birkaç yerde birden başlaması, insanların aklına, terör örgütlerinin faaliyetleri olarak iz sürülmesinin doğru olacağını düşünmekteyim.

Bakanların boy gösterdiği basın toplantısını dinlerken ellerim ayaklarım dondu kaldı. Ormandan sorumlu Bakan konuştu. Başka ülkelerin orman yangınlarının sayısını ve yanan orman alanlarının miktarını vermesi kadar zeka dışı bir konuşmayı, ömrümde hiç dinlemedim. Evleri ve hayvanları telef olmuş halk, yakaladığı bir başka bakan Çavuşoğlu’na sordu ‘ Nerede yangın söndürme uçaklarınız, ülkeyi siz yaktınız’ diye haykırmasını ben haklı buldum.

Sarayın keyfine 13 adet uçak alınıp havaalanlarında bekletilirken, Rize’ye afet ziyareti için 3 Bakan ayrı 3 uçakla seyahat ederse, Kıbrıs‘a inşaat müjdesi vermek için 2 uçak dolusu insan taşınırsa, bu halkın gördüğü her Bakandan ‘nerede sizin yangın söndürme uçağınız’ diye bir soruyu sorma hakları vardır, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. 

31 Temmuz 2021
Yorumlar (1)
Sevda
31 Temmuz 2021

Mükemmel bir anlatım içim yandı okurken.Emeginize sağlık saygılar sevgiler

Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Mesaj

17 Eyl 2021

Şeref

13 Eyl 2021

SOM ALİ 

06 Eyl 2021

Zafer

31 Ağu 2021

Al eline kalemi yaz başına geleni

26 Ağu 2021

Suçlu kim?

18 Ağu 2021

Uğursuz

14 Ağu 2021

Tarihe iz bırakanlar

10 Ağu 2021

Fırlat ma

04 Ağu 2021

Ciğerim yanıyor

31 Tem 2021