LEYLA ADIN

Buruk bir bayram

Bayram deyince yüzünü bir tebessüm kaplamayan kimse yoktur sanırım. Çünkü bayram herkes için sevinç ve neşe demektir. Bayramın bu anlamı değişmez, hep aynıdır. Her ne kadar anlamı aynı olsa da her insan farklı bir tat alır bu özel günden. Genellikle çocukluk ile bağdaştırılır bayramlar. Öyle de hatırlanır. Çünkü her bayram, ayrı bir heyecan taşır o küçücük gönülleri.

İşte bir bayramı daha karşılıyoruz. Fakat bu kez buruk bir bayram. Çoğumuz bu bayramı sevdiklerimizden uzakta, yalnız geçireceğiz belki de. Bu yıl o tatlı telaşı olmayacak bayramın. İlk kez evlere kapanmış bir bayram geçireceğiz. Çocuklar ayrı bir burukluk yaşayacak bu bayram. Gönüllerince şeker toplayamayacak, arkadaşlarıyla doyasıya eğlenemeyecekler mesela.

Diğer yandan çarşılarda özlenen o tatlar, görmek istediğimiz manzaralar bu yıl yok. Tezgahlarda bayram şekerleri var belki ama öylece geçip gidiyoruz yanından. Rengârenk, çeşit çeşit o bayram şekerleri de görülmüyor bu kez. Yine tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, tatlı sohbetlerin yapılacağı o büyük sofralar da kurulmayacak…

Bu yıl böyle buruk bir bayramımız olacak belki ama bundan sonraki bayramlarımız çok daha güzel olsun. Günlük hayatın yoğunluğundan, stresinden, birlikte olma kavramının unutulmadığı, çocukların daha çocukça yaşayabileceği, yüzlerindeki gülümsemenin hiç solmayacağı günler olsun. Annelerin ağlamadığı, emeğin ve alın terinin karşılığını bulduğu günler olsun. Sevginin, tüm kırgınlıkları, küskünlükleri ardında bıraktığı, sevinç ve neşeyle dolu daha nice günlerimiz olsun.

Bu yıl aklımızın alamayacağı, hayal dahi edemeyeceğimiz zorluklar yaşadık belki ama bu günler de geçecek elbette. Çok daha güzel bayramlar geçireceğiz hep birlikte. Bu zor günleri atlattığımız zaman geçireceğimiz her günümüz bayram gibi olacak zaten. Bundan sonra nerede o eski bayramlar demeyeceğimiz nice güzel bayramlarımız olsun. İyi bayramlar.

23 Mayıs 2020
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
50 de olsa 500 de olsa farketmez!

26 Eyl 2020

Geçmişe özlem

21 Eyl 2020

Televizyonun toplum üzerine etkileri

19 Eyl 2020

Çocuğun okuma alışkanlığı ve ebeveyn etkisi

15 Eyl 2020

Kitap okumak neden önemli?

11 Eyl 2020

Okullarda uyulması gereken kurallar

09 Eyl 2020

Zaman tasarruf edilir mi?

03 Eyl 2020

Biraz tebessüm

02 Eyl 2020

Ateş karıncaları

22 Ağu 2020

Sanatta altın çağımızı yaşıyoruz!

19 Ağu 2020