MELTEM PERİ

BU GAZETECİLİK DEĞİL

İstanbul Sabah Gazetesi köşe yazarı Mevlüt Tezel’in gazeteciliğini veteriner hekim camiası adına kınıyoruz. Öncelikle bir gazeteci saldırıda bulunuyor da olsa hitap ettiği mesleğin adını doğru yazmalı doğrusunu bilmeli; veteriner değil, veteriner hekim.

Peki ne yazmış köşesinde; veterinerlik hizmetlerinin yapılması öngörülen asgari yani alt limit ücret tarifesini kendince değerlendirmiş ve yine kendince karar vermiş tarifedeki fiyatların yüksek olduğuna. Demek ki bu meslek örgütünden, bu eğitimi almış ve uygulamasını yapan kişilerden daha iyi bildiğine inanıyor. Ekşi sözlükte yapılmış olan bir yorumu alıntılayarak köşesine taşıyor, cebinden çıkan parayı yazan, aldığı hizmetten memnun kalmadığını iddia eden birinin sözleri üzerinden veteriner hekimleri namuslu olan ve olmayan diye sınıflandırıyor. Ama bu yazıyı okuduktan sonra acil olan müdahalede neler yapıldı, kaç test var bu hesapta, acaba röntgen çekilmesi gerekti mi, endoskopik bir muayeneye ihtiyaç duyuldu mu, sabaha kadar başında bir hekim bir tekniker nöbet tuttu mu sorgulamak gereği duymuyor. Demek ki bilmiyor. Demek ki acile giden bir hasta için o saatte açık olan bir muayenehanede kaç çalışanın o hastanın etrafında pervane olacağını bilmiyor. “haşırt 1500” ifadesiyle ödendiği belirtilen ücretin içinde neler olduğunu, sonradan oluşacak enfeksiyonun tedavinin devamına sadık kalınmadığı için olabileceğini de bilmiyor. Demek ki önce bilmek sonra eleştirmek gerekiyor.

Ne kadar kolay oturduğunuz yerden ahkam kesmek; bir de gazetecilik üzerinden konuşalım bu konuyu, bir haberi ama gerçek bir haberi yaparken harcadığı emeği, öncesinde araştırma yaparken sonrasında bunu kaleme alırken gösterdiği çabanın karşılığını almak ister sanırım bir gazeteci. ama dışardan bakınca klavye başında oturdu üç beş satır yazdı bi de bunun için para alıyor… Oldu mu Sayın Mevlüt Tezel, yakışmadı değil mi?

08 Eylül 2022
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

05 Eki 2022

KUDUZ AŞI İLE ÖNLENEBİLİR ÖLÜMCÜL BİR HASTALIK

01 Eki 2022

BU GAZETECİLİK DEĞİL

08 Eyl 2022

Veteriner hizmetleri maliyetleri durmak bilmiyor

23 Ağu 2022

VETERİNER HEKİM; HEKİMDİR

21 Tem 2022

“HAYVAN TÜBERKÜLOZUNA DİKKAT”

24 Haz 2022

YAZ AYLARININ GELMESİYLE KENE POPÜLASYONUNDA ARTIŞ BAŞLADI

06 Haz 2022

GÜNDEMDEKİ HASTALIK: MAYMUN ÇİÇEĞİ

31 May 2022

Dünya SOKAK HAYVANLARI GÜNÜ

05 Nis 2022

Yasaklı ırk köpekler ne olacak?

19 Eki 2021