HAKAN ENDER SERT

Bireye karışma

Sen sensin, sana ne olacağını, nasıl yaşayacağını, nasıl öleceğini en iyi sen bilirsin. İster sağlıklı yaşarsın ister satışı yasal olmayanlar hariç istediğin sağlıksız ürünü tüketir kanser olmana sebep olursun. Bu hayat senin hayatın, neyi nasıl yaşayacağını, neyden nasıl zevk alacağına en iyi sen karar verirsin. Çünkü sen sensin.

Yeni günden hepinize merhabalar sayın okur, bu yazımda bazı ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının insanların hayatına müdahale etmemeleri gerektiğini konu alacağız. Konumuzun odak noktası ise sigara ve alkol. İnsanların sigara ve alkol içmemeleri için sigara ve alkol ürünlerine zam yapıldığı bu sebeple ciddi oranda vergi alınarak fiyatının yükseltildiğini belirtiyor, insanların belli bir saatten sonra alkol almalarını dahi yasaklıyorlar. Bu yasakların hem doğal hukuk yönünden hem de kendi içinde nasıl çelişkili olduğundan bahsedeceğiz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki insanların neyi, ne zaman, yiyip içeceği kişiden başkasını ilgilendirmez. Kişi isterse günde üç paket sigara içer, isterse günde yarım paket sigara içer. Vücut kendisinin vücududur ve bu vücuda ne olacağına sadece kendisi karar verebilir.

Sigaraya vergi artırımları ile insanların sigarayı bırakabileceklerini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Resmi rakamlarda sizi kandırıyor. Tamam sigara satışları fiyat artışları ile azalıyor, ancak insanlar kaçak sigara almaya başlıyorlar. Kaçak tütünler, kötü kalitesiz tütünler içmeye başlıyorlar ki bu da hem insanımıza daha çok zarar veriyor hem de milletimizin bizatihi kendi olan devlet tüzel kişiliği elde edeceği gelirlerden mahrum oluyor. Onun için hem insanımızın cebinde para kalmasını sağlamak hem de devletin gelirlerini kaybetmesini önlemek için sigarada muhakkak vergi indirimi yapmalısınız.

Gelelim alkol satışının gece ondan sonra yasak olmasına: Ticaret yapan adamın temel hak ve özgürlüğünü kısıtlamaktan başka hiçbir işe yaramayan düzenlemedir. Zira gece saatlerinde alkol içmeyi kafaya koymuş kişiler saat 22.00’den önce alkollerini zaten almaktadırlar. Bunun haricinde tekel bayileri belli bir saatte kapanmaya da zorlayamazsınız. İşletenler dükkanlarını istedikleri saatte açarlar istedikleri saatte kapanırlar isterlerse sabaha kadar dükkanlarını çalıştırırlar. İşletmecilere getirilen her kısıtlama ekonomiyi boğmaktan başka bir şey değildir. Yine insanların alkol içip içmemesi de içen kişiden başkasını ilgilendirmez. Suç oranlarını azaltmak için mi kısıtlama getiriyorsunuz? Gece alkol içecek adam zaten sabah saatinde alır içer e geceleri bu iş yerlerini kapatmanın ne manası var? Ayrıca gece kulüplerinde alkol satışı belli bir saatten sonra yasak mı? Ne yani gece kulübünde alkol alan adam suç işlemez ama esnaf tekel bayiden alkol alan suç işler mi? Bu nasıl bir çatışmadır?

Sigara ve alkol ürünlerinden alınan vergilerin azaltılması lazımdır. Hem milletin cebinde para kalmalı hem de devlet elde edeceği gelirlerden mahrum kalmamalı hem de insanlar kaçak tütün ve sigaralara yönelerek sağlıklarını ciddi şekilde tehlikeye atmamalıdırlar. Bu konuda acil düzeleme yapılması gerekmektedir.

Her şeyden önce bireyin özgürlüğü kutsaldır. Saygılarımla…

09 Aralık 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
KARLA İMTİHAN

21 Oca 2022

Burak Elmas’a da yol göründü

19 Oca 2022

Ankara’da yargıçlar var

18 Oca 2022

Bir kısa öykü

03 Oca 2022

Hayvanlara eziyet etmeyin

31 Ara 2021

Bekle gör politikası…

30 Ara 2021

Fatih Terim’e yol göründü

28 Ara 2021

Acil müdahale: Köpekleri toplayın

24 Ara 2021

Kamu kurumlarının satın/vergi yükünü azaltın

22 Ara 2021

Sağlık çalışanlarını koru

21 Ara 2021