ÖZLEM KARTAL

Bir hayata dokunabilmek mucizedir..

Bu yazımda gönüllü anne ve gönüllü babalık kurumundan biraz bahsetmek istiyorum. Gönüllü anne ve babalık, Çocuk Esirgeme Kurumları’nda koruma ve bakım altında bulunan çocuklara kuruluş tarafından uygun bulunan dönemler içerisinde ilgi, yetenek ve eğitimler doğrultusunda katkı vermek amacıyla yapılan ziyaretleri kapsıyor. Ayrıca gönüllü anne ve babalar, uygun bulunan çocukları hafta sonu, resmi tatil ve özel günlerde yatılı olarak evlerinde misafir edebiliyor.

Üstelik gönüllü anne ve gönüllü babalık için evlilik şartı da aranmıyor. Yani evli, bekar, kadın ya da erkek, çocuklu-çocuksuz herkes koruyucu anne ya da baba olabiliyor. Bulunduğunuz yere en yakın Çocuk Esirgeme Kurumu'na şahsen başvuruda bulunmanız, kuruluşa gönüllü olmak istediğinizi dilekçe ile bildirmeniz ilk basamağı oluşturuyor. Kurum yetkilileri ile görüşme ve değerlendirme sonucunda 2-3 haftalık deneme süreciniz başlıyor. Bu deneme süreci neticesinde talebiniz kabul ediliyor ya da reddediliyor.

Yani, gönüllü anne ve babalıkta çocuğu evlat edinmiyorsunuz, sadece belirli gün ve saatlerde çocukla zaman geçiyorsunuz. Bu kurumlarda yaşayan çocuklarımızın ihtiyacı olan tek şey sevgi. Gözlerine baktığınızda nasıl da sevilmeye ve ilgiye aç olduklarını tüm zerrelerinizle hissedebiliyorsunuz.

Bir hayat dokunabilmek mucizedir. Dokununuz efendim korkmayınız..

21 Nisan 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Yine bir avukat sadece mesleğini icra ettiği için saldırıya uğramıştır!!!

22 Haz 2021

Her şey saygıyla başlıyor…

15 Haz 2021

Ülkemizde hayvanların durumları, iç hukukumuz ve eksiklikler

09 Haz 2021

“Doğa”, “Diğer Canlılar” ve (yaşadığı ekosisteme zarar veren tek ve en akıllı tür )“İnsanoğlu”…

01 Haz 2021

BİR KENT BİR ŞİİR

24 May 2021

Lanzarote Sözleşmesi, çocuk istismarı, iç hukukumuz ve uluslararası antlaşmalar…

19 May 2021

SMA hastası çocuklar ve yaşam hakkı…

26 Nis 2021

Bir hayata dokunabilmek mucizedir..

21 Nis 2021

Bir küçük adam…   

19 Nis 2021

Orta Doğu’da çocuk olamamak!

15 Nis 2021