LEYLA AYSUN ALBAYRAM

Barınma, öğrenciler için artık sorun olmasın!

Üniversite kayıtları tamamlandı. Geçen gün KYK yerleştirme sonuçları da açıklandı. Devlet yurtlarına yerleşebilenler şanslı ama diğer öğrencileri şimdi daha büyük bir sınav bekliyor. Barınma sorunu. Maalesef bu şu an büyük bir sorun çünkü günümüz koşullarında öğrencilerin kalabilecekleri bir yer bulmaları neredeyse imkansız hale geldi.

Yaşadığı yerden ayrı bir yere gitmek zorunda kalan öğrenciler çok tedirgin. Hemen hemen hepsinin aklındaki soru “nerede kalacağım.“ Özel yurt fiyatları yüksek, evler deseniz kalınacak halde değil ama kiraları ütopik düzeyde. Örgün eğitime geçme kararı alınmadan önce öğrencilerin öncelikli ve en önemli sorunu olan bu barınma sorununun çözülmesi gerekirdi.

Her yere üniversite açılıyor. Bu üniversitelere farklı farklı bölümler, açık öğretim programları vs. Bu yıl üçüncü bir yerleştirme hakkının da verilmesiyle üniversiteye çok daha fazla öğrenci alınacak. Bunlara yüksek lisans ve açık öğretim okuyan öğrenciler de eklenince sayı neredeyse 9 milyonu buluyor. İyi güzel hoş da nerede kalacak bu kadar kişi? Uygun koşullarda kalabilecekleri herhangi bir yer temin edildi mi ya da edilebilecek mi? Ne yazık ki hayır.

Öğrenci sayısı her yıl artıyor. Bu göz önünde bulundurularak devlet yurtlarının sayıları ve kapasiteleri de o oranda artmalıydı ama öyle olmadı. Bunu fırsat bilen dernekler, vakıflar ve cemaatler daha çok yurt açtı. Devlet yurtlarına yerleşemeyen çok sayıda öğrenci haliyle bu yurtlara kayıt yapmak zorunda kalacak. Öğrencilerin barınma sorunu çok acil çözümlenmeli! Bu sorun çözülmedikçe öğrencilerin omzuna ekstra bir yük binecek ve bu gibi yerler maalesef alternatif olmaya devam edecek.

18 Eylül 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Menfez çukurları

23 Eki 2021

Kötü ve tehlikeli bir algı

15 Eki 2021

Dünden bugüne artarak gelen şiddetin yarın için önlemi yok

09 Eki 2021

Umudumuzu kaybetmeyelim

02 Eki 2021

Kavak ağacı ile kabak

25 Eyl 2021

Barınma, öğrenciler için artık sorun olmasın!

18 Eyl 2021

Trafik, artık kalıcı bir sorun

10 Eyl 2021

Kaybedilen 2 yılın ardından

02 Eyl 2021

Fıstık üreticisine neden sahip çıkılmıyor?

28 Ağu 2021

Ortada büyük bir fırsatçılık var

21 Ağu 2021