HAKAN ENDER SERT

Ah şu sosyal demokratlar!

Şu an sosyal demokratların dilinde; iktidar partisi hukuksuzluklara boğuyor ülkeyi, yahu tamam tamam da sen zamanında çok mu demokrattın? Çok mu hukukçuydun? Senin zamanında yargı çok mu bağımsızdı? Önce insanın bir dönüp kendisine de bakması lazım:

Yıllardır ülkemizde başörtülü annelerimiz oğullarının yemin törenlerine alınmadı, yıllardır başörtülü gençlerimiz üniversitelerin kapısından içeri sokulmadı, neymiş sebebi?: Örümcek kafalı olmaları.

İnsanların dini inançlarına göre yaşaması o insanları örümcek kafalı yapmaz. Gerçek bir modern hukuk devleti demek insanların hepsinin başı açık gezmesi demek değildir veyahut da şeriat demek; başörtülü insanların memur olabilmesi, üniversitelerde okuması demek değildir. Gerçek modern bir hukuk devletinde isteyen istediği gibi giyinir; isteyen başörtüsü takar gezer, isteyen mini etek giyer, isteyen sakalını bırakır uzatır, isteyen sinek kaydı gezer.

Bir insanın çarşaflı olması veyahut uzun sakal bırakması o insanı mimlemeniz için yeterli bir sebep değildir. Sen zamanında başörtülü insanlarımıza eziyet edersen, askerlerin eşleri lojmana girerken türbanıyla saklanmak zorunda kalırsa, anneler oğullarının yemin törenlerine alınmazsa o insanlar da seni değil daha muhafazakar partileri tercih eder. Daha muhafazakar partileri tercih etmesinin sebebi muhafazakar olmalarının dolayı değil, sizden daha çok o insanların haklarına önem vermeleridir. Şimdi bazı bürokratların kadınlar hakkında söylediklerine kızıyor bu sosyal demokratlar, tamam doğru onlar da mini etek giyenlere, ortalık yerde kahkaha atan kadınlara karışamaz elbette ama sen de eskiden çok mu demokrattın?

Burada yazıyı keserek ülkemizde olan bir olayı anlatmak istiyorum, bir beyefendi metrobüste seyahat ediyor, sakalı uzun kıyafeti olağanın dışında kısaca beyefendi kendi inancına göre giyinmiş, hemen metrodaki diğer insanlar, yani bu sosyal demokratlar, hep bir ağızdan İzmir marşı söylemeye başlıyorlar, inanır mısınız o beyefendi ağzını açıp tek kelime laf bile söylemiyor. Adam size ne yaptı? Kendi inancına göre giyinmiş sana ne zararı var, adam anayasal düzeni değiştirme suçu mu işliyor? Size laikliğin tanımını yapmam lazım: Bakın laiklik insanların takım elbise giymesi demek değildir, laiklik devlet işinde dini tanımamaktır. Onun dışında insanlar istediği gibi giyinir, istediği gibi inancını yaşar, istediği gibi ibadetini yapar. Bireyin din ve vicdan özgürlüğü vardır. Bu sosyal demokratlar Avrupa’yı örnek alıyoruz diyorlar, modern hukuk, modern insanlar istiyoruz diyorlar ama gelin yaptıklarına bakın. Şimdi sormak lazım bu metrodaki dini inançlarına göre giyinen adam mı örümcek kafalı yoksa bu adama metroda baskı yapanlar mı?

Huzur verin, rahat verin insanlara, isteyen mini etek giyer, isteyen kara çarşaf, isteyen sinek kaydı olur isteyen uzun sakal bırakır. Sizin arzu etmediğiniz size göre yanlış olan bu istemediğiniz durumlara ülkemizi başörtüsü takan kadınlar mı getirdi? Kravat takıp sakal tıraşı olan insanlar getirdi…

03 Ağustos 2021
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Rakip takım eş değildir düşmana!

16 Eyl 2021

En iyi hizmet veren sektör-özel sektör

14 Eyl 2021

Farkındalık

09 Eyl 2021

Göç sorunu

07 Eyl 2021

Vatanı sevmek yetmez

30 Ağu 2021

Kapitalizm ön yargısı

28 Ağu 2021

Memura zam eşittir vatandaşa ek vergi

27 Ağu 2021

İnsanlar karınca değillerdir

24 Ağu 2021

Memur alımı müjde değil kara haber

23 Ağu 2021

Millet egemenliği/halk egemenliği

20 Ağu 2021