MELTEM PERİ

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim; evlerimizdeki, sokaklardaki, çiftliklerimizdeki ve doğal yaşam alanlarındaki hayvanların haklarını korumak, yaşam şartlarını iyileştirmek ve bizler için faydaları hakkında farkındalık oluşturarak refahlarını sağlamak için her birimize bir hatırlatma yapmak amacıyla kutlanıyor.

Her yıl artan soyu tükenen hayvan sayısına bakılırsa, insanoğlu bu konuda alması gereken sorumluluğu çok da yerine getirmiyor denebilir. İnsanların bireysel ve toplumsal davranışları hayvanların yaşam kalitesini doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor. Bu da böyle bir günün kutlanmasının önemini daha da arttırıyor.

Bugün, bize evrende biz insanlardan başka canlıların da olduğunu hatırlatmak ve onların yaşam hakkına saygılı olmak zorunda olduğumuzu hatırlatmak, merhamet duygumuzun varlığını göstermek için var.

Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit şartlarda doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

Yabani hayvanlar; kendi doğal çevrelerinde kara, hava ya da suda yaşama ve üreme hakkına sahiptir. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşam haklarına karşı işlenmiş bir suçtur ve soykırım olarak kabul edilmeli, yapanlar cezalandırılmalıdır.

Bütün çalışan hayvanlar; hak ettikleri şekilde beslenmeli, barındırılmalı ve dinlenmeleri gerek kadar zamanda dinlendirilmelidir.

Ekonomik değeri olan, verimliliklerinden faydalandığımız hayvanlar; refah içinde barındırılmalı, olması gerektiği şekilde beslenmeli, strese maruz bırakılmadan yaşatılmalıdır. Zorunlu olan işlemler, acı çektirmeden ve korkutulmadan yapılmalıdır.

İnsanların çevresinde yaşayan türden hayvanlar; türüne özgü yaşam koşulları sağlanarak beslenmeli ve barındırılmalıdır. Üreme ve üretme şartları sağlıkları ve özgürlük hakları gözetilerek sağlanmalıdır.

Tıbbi, bilimsel, ticari dahil her türlü deneysel yaklaşımlar hayvan hakları gözetilerek yapılmalı, fiziki ya da psikolojik acı çektirecek davranışlardan kaçınılmalıdır.

Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılması, gösteri amaçlı kullanılması kabul edilemez. Bu amaç için eğitime tabii tutulan hayvan şiddete maruz kalacak, özgürlük hakkından yoksun bırakılacaktır.

Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakkı vardır ve bu hak biz insanlarca yasalarla da korunmalıdır.

05 Ekim 2022
Yorumlar (1)
rilmPrult
23 Kasım 2022

levitra suhagrat jocks The CFTC s probe came about as it was working with Europeanregulators in the scandal surrounding the Libor interbank ratebenchmark, Bloomberg said, which has lead to have fines for UBSAG, Royal Bank of Scotland Group Plc andBarclays Plc <a href="https://bestcialis20mg.com/">buy cialis online prescription</a> ELVETIUM STAMAR STAMAR STAVUBERGEN STAVUDINA STAVUDINA STAVUDINA DOSA STAVUDINA DOSA STAVUDINA DOSA TONAVIR TONAVIR ZERIT ZERIT ZERIT

Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

05 Eki 2022

KUDUZ AŞI İLE ÖNLENEBİLİR ÖLÜMCÜL BİR HASTALIK

01 Eki 2022

BU GAZETECİLİK DEĞİL

08 Eyl 2022

Veteriner hizmetleri maliyetleri durmak bilmiyor

23 Ağu 2022

VETERİNER HEKİM; HEKİMDİR

21 Tem 2022

“HAYVAN TÜBERKÜLOZUNA DİKKAT”

24 Haz 2022

YAZ AYLARININ GELMESİYLE KENE POPÜLASYONUNDA ARTIŞ BAŞLADI

06 Haz 2022

GÜNDEMDEKİ HASTALIK: MAYMUN ÇİÇEĞİ

31 May 2022

Dünya SOKAK HAYVANLARI GÜNÜ

05 Nis 2022

Yasaklı ırk köpekler ne olacak?

19 Eki 2021