UFUK AYŞE KEPKEP

β-Glukanlar (beta-glukanlar) ve bağışıklık sistemi (1)

Beta-glukan, bazı mantarlar, yulaf, çavdar, arpa ve benzer tahıl ürünleri ve ekmek mayasından elde edilen bir polisakkarittir.

 Polisakkaritler yapısal olarak bir karbonhidrat çeşididir. Beta-glukan ise Karbonhidratların türlerinden posa yani lif grubuna girer. Karbonhidratlar içinde, proteinlerle bağ kurabilen ilginç kimyasal yapıları vardır.

Beta-glukanlar bazı deniz bitkilerinde, küfler de ve bakterilerde de bulunur. Bunun en faydalı örneği ise Reishi Mantardır.

Beta-glukan insanlarda ve hayvanlarda bulunmaz. Sadece bitkilerde bulunan Beta-glukan, bu yüzden dolayı dışarıdan alınmalıdır. İnsan beslenmesinde Beta-glukan çok önemlidir.

Beyaz ekmeği meydana getiren endüstriyel maya yani fırıncı mayasının içindeki hamuru mayalayan ve kabarmasını sağlayan “Saccaharomyces cervisiae” bakterisinde bolca Beta-glukan bulunmaktadır.

Ama maalesef fırında pişerken tüm bakteriler ölmekte ve o mis kokulu sıcak sıcak çıkan beyaz ekmek içinde beta-glukan oranı da oldukça azalmaktadır. Fakat bu durum ekşi mayalı tam buğday ekmeğinde böyle değildir. Ekşi maya ile yapılan tam tahıllı organik ekmeklerin içindeki  beta-glukan  pişirirken bozulmamaktadır. Beyaz ekmek piştikten sonra hızlıca bayatlar ve içinde bakteri ile beta-glukan miktarı azalır.

Beyaz ekmek yerine ekşi mayalı organik tam buğday ekmek yemeyi tercih ederek beta-glukan  dan   daha fazla faydalanabilirsiniz. Günde 3 dilim ekmek size ihtiyacınız olan glukanı  sağlar.

Son  yıllarda Beta-glukan ile ilgili 500’den fazla bilimsel araştırma yapılmıştır. Araştırmaların sonucunda bağışıklık sistemi yani immün sistemi güçlendirici özelliği gösterilmiş. Bağışıklık sisteminin anında cevap vermesini güçlendirecek etki gösteren Beta-glukan, kötü bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı da  vücudu korur .

04 Eylül 2020
Captcha işaretlenmemiş.
Yazarın Diğer Yazıları
Yaşlılıkta kabızlık ve diyet (2)

12 Nis 2021

Yaşlılıkta kabızlık ve diyet (1)

09 Nis 2021

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi (6)

02 Nis 2021

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi (5)

01 Nis 2021

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi (4)

31 Mar 2021

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi(3)

30 Mar 2021

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi (2)

29 Mar 2021

Bebekler İçin Anne Sütünün Önemi 

27 Mar 2021

Fonksiyonel bir yağ olarak Hindistan Cevizi yağı

18 Mar 2021

Obezite ve Depresyon(2)

15 Mar 2021