Ya aşı kartı ya da negatif PCR test sonucu göstermek zorunlu olmalı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, kendi merkezlerinde test pozitiflik oranının yüzde 10'a ulaştığını, böyle giderse sağlık sisteminin zorlanacağını söyledi.

t24 > Sağlık - 28 Temmuz 2021

Aşıların ölüm ve ağır hastalıktan korumada son derece etkili olduğunu ve bunun gerçek yaşam verileriyle de ispatlandığını vurgulayan Prof. Dr. Yavuz, aşı zorunlu olmalı mı tartışmalarıyla ilgili, "Öğretmenler, sağlık çalışanı gibi belli meslek gruplarında kesinlikle zorunlu olmalı. Sosyal ortamlara girmek isteyenlere de ya aşı kartı, ya da son 48 saatte yapılmış negatif sonuçlu PCR testini gösterme şartı getirilmeli. Kapanmalar, büyük ekonomik kayıplar yaşadık, okulları açamadık. Eylül'de aynı noktaya geri dönebiliriz" dedi.

Günlük pozitif vaka sayısının 20 binlere dayandığı bu günlerde bayram sonrası etkinin henüz bu sayılara yansımadığı, çok hızlı yayılan Delta varyantı nedeniyle önümüzdeki günlerde bu sayının da katlanacağı konuşulurken, iki doz aşısını tamamlayanların oranı ise halen yüzde 50'ye dahi ulaşmadı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, böyle giderse Temmuz-Ağustos aylarının çok sıkıntılı geçebileceğini ve özellikle Delta varyantın hızının kesilebilmesi için iki doz aşılamanın ve kişisel korunmayı sürdürmenin daha da önem kazandığını söyledi.

"Kapalı ortamlarda bulunulmamasını tavsiye ediyorum"

Hem İstanbul'da hem de ülke genelinde ciddi bir artış olduğunu belirten Prof. Dr. Yavuz, "Hem test pozitiflik oranında hem başvuru sayısında ciddi artış var. Bizim kendi merkezimizde test pozitiflik oranı yüzde 10'u buldu neredeyse. Çok yüksek bir oran bu. Herkesin, özellikle aşısız olanların, kalabalık ortamlara girmemesini, iki doz aşısı tamamlanana kadar özellikle kapalı ortamlarda bulunmamasını tavsiye ediyorum" dedi.

"Herkesin ikinci doz aşısını olması gerekiyor"

En az yüzde 25 oranında iki doz aşılamayı tamamlamış olan ülkelerde ölüm oranlarının dramatik bir şekilde düştüğünü vurgulayan Prof. Dr. Yavuz, "Mesela Delta pikini bizden önce yaşayan İngiltere'de vaka sayıları 50 binleri buldu. Ama ölüm oranları gerçekten çok çok düşük. Türkiye'de çift doz aşılanma oranı eğer yüzde 50 olsaydı, daha rahat olabilirdik. Ama şu anda yüzde 25'lerdeyiz. O kadar rahat olamıyorum, yani sistem zorlanmaz, hastanelerde sıkıntı yaşamayız diyemiyorum maalesef. O nedenle Temmuz-Ağustos boyunca aşılanmanın yanı sıra bireysel önlemlerin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Delta'ya etki edebilmesi için herkesin iki doz aşısını olması gerekiyor. Aşılar çok çok etkili. En en önemlisi de ağır hastalığı ve ölümleri engellemekti ve yüzde 90'lara varan etkinliği var bu konuda aşıların"  diye konuştu.

"Aşılar etkisiz diyebilmek için çok cahil olmak gerek"

Sadece İngiltere'de aşılanma sayesinde 30 bin kişinin hayatının kurtulduğunu söyleyen Prof. Dr. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aşılar 30 bin ölümü engellemiş durumda İngiltere'de. Bu inanılmaz bir rakam. Yine 8 milyon hastaneye yatışı engellemiş. Yani aşılar etkisiz diyebilmek için ya çok cahil olmak gerekiyor, ya da en iyi niyetle konuyu hiç bilmemek gerekiyor. Aşıların hepsi etkili. İngiltere'de mesela Şubat Mart'ta yaşanan pikte, günlük 1000'in üzerinde ölüm oluyordu, şu anda günde 50-60 ölüm oluyor en fazla, ki aynı vaka sayılarına rağmen. Bu tamamen aşılanmanın farkı. Yine İsrail'de, günlük vaka sayısı çok yükselmedi. İngiltere'den daha fazla aşılama yaptı İsrail. Günlük vaka sayıları 10 binlere çıkarken o kadar düşük nüfusuna rağmen; şu anda 2 bin civarı bu sayı ve hastalananlar da genellikle küçük yaş grubu. Yine ölüm oranları da çok düşük, 1 kişi falan ölüyor şu anda İsrail'de."

"Ya aşı kartı ya da negatif PCR testini gösterme zorunluluğu olmalı"

Etkili aşılar olduğu halde iki doz aşılanma oranlarında istenen noktaya ulaşamadığını söyleyen Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, aşı zorunlu olmalı mı tartışmalarına da kesin bir dille yanıt verdi. Prof. Dr. Yavuz ,şunları söyledi:

"Herkesin aşılı olmasını istiyoruz, gerçekten bunu ikna ederek yapmak en güzeli. Ama şu anda acil bir durum var. Delta çok bulaşıcı ve elimizde aşı da var. Bu nedenle hızla bizim aslında aşılanmayı artırmamız gerekiyor. Belli meslek gruplarında aşının zorunlu olması gerektiğini düşünüyorum ben. Öğretmenler, sağlık çalışanları gibi… Bunlarda kesinlikle zorunlu olması lazım. Sosyal ortamlarda bulunmak isteyenler için ise diyelim ki toplantı yapacak, kongre yapacak, konser yapacak ya da restoranlara girecek, ki Türkiye'de zaten restoran sahipleri de bunu istiyor, ya aşı kartını ya da son 48 saatte yapılmış negatif sonuçlu PCR testini gösterme zorunluluğu olacak. Ancak bu şekilde toplu ortamlara girebilmeliler. Şu aşamada biz bu önlemleri almazsak yine Eylül geldiği zaman okulu nasıl açacağız diye kara kara düşünüyor olacağız. Bireysel özgürlük olarak düşünülemez artık bu. Çünkü toplumun her şeyi buna bağlı. Belli yerlerin kapatılması gerekiyor, çok büyük ekonomik kayıplar oldu, okulları açamıyoruz."

"Okullarda hızlı testlerle sürekli tarama yapılmalı"

Ne olursa olsun bu yıl artık eğitimin kesin olarak devam etmesi gerektiğini vurgulayan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz, bunun için gereken şartları da şöyle sıraladı:

"Bir, hızla aşı olması lazım toplumun. Diğeri de okullarda hızlı testlerle sürekli olarak tarama yapmak gerekli. Ayrıca altyapı olanaklarının düzeltilmesi gerekiyor. Yani havalandırma olanakları kötü olan okullarda bunun düzeltilmesi gerekiyor. Bu üçünü aynı anda yapmazsak, eğitimi başlatalım diye tutturursak da devam ettirmemiz mümkün değil. Bunu da şu anda, tam yaz aylarındayken, şimdiden yapmamız gerekiyor bu hazırlıkları."

"Üçüncü doz ihtiyacı antikorların düşüşüyle ilgili"

Covid aşılarında şu an için nötralizan antikor titresi yani virüsle savaşan antikor miktarının koruyuculuğu belirlediğinin bilindiğini anlatan Prof. Dr. Yavuz, bu antikor düzeyinin zamanla düşmesi ya da bazı kişilerde baştan düşük olması nedeniyle aşıda ek dozların konuşulduğunu anlatarak "Ne kadar iyi bir nötralizan antikor titreniz varsa o kadar güzel korunuyorsunuz. Yüzde yüz doğru olmamakla birlikte, şu andaki verilerle bunu görüyoruz. Fakat antikor titreleri, belli kişilerde düşük olabiliyor, örneğin çok ileri yaş olanlarda. Zaman geçtikçe de düşüyor, bunu da biliyoruz. mRNA aşılarında başta çok yüksek olduğu için, biraz daha uzun sürüyor bu düşüş. (CoronaVac gibi inaktif aşılarda ise titreler baştan biraz daha az olduğu için, daha kısa sürede düşüş yaşanabiliyor.) Bu nedenlerle ek dozların gerekebileceği ortaya çıktı aslında. Ama ne zaman yapmamız gerekiyor, bu sıkıntılı şu an. mRNA aşılarının koruyuculuğunun 9-12 ay gibi sürdüğü düşünülüyor. İsrail'deki veriler de bunu gösteriyor. Zira iki doz aşısının üzerinden 6 ay geçmemişlerde ya da gençlerde çok daha iyi bir yanıt gözlenirken, yaşlılarda ve aşının üstünden 6 ay geçmiş kişilerde antikorlarda düşme görüyorsunuz. Bağışıklık sisteminde sıkıntı olanlarda biraz daha erken, belki 9 ay gibi gerekebilir. Çalışmalar yapılıyor şu anda üçüncü dozlarla ilgili sonuçları da göreceğiz. Ama tahminim mRNA aşılarında, normal insanlarda 9-12 ay gibi olacak üçüncü doz. Yaşlılarda vb ise daha erken gerekebilir" dedi.

"İsteyen üçüncü dozunu da Sinovac yaptırabilir"

Türkiye'de ilk uygulanan aşı olan Sinovac ile ilgili Çin'de yaklaşık 500 kişi ile yapılan üçüncü doz çalışmalarının sonuçlarına da değinen Prof. Dr. Serap şimşek Yavuz, sözlerini şöyle noktaladı:

"Bizim ilk uygulamaya başladığımız Sinovac'ın CoronaVac aşısı, inaktif virüs aşısı biliyorsunuz. Bu aşı da hastaneye yatış ve ölümleri azaltmada çok etkili oldu. Mesela sağlık çalışanlarında her ay onlarca kayıp yaşıyorduk. Gerçekten dramatik bir düşüş yaşandı, birkaç kişi kaybettik aşıdan sonra, tam aşılı olmayan kişilerdi onlar da. CoronaVac'taki sıkıntı şuydu, daha kısa dönemde ek dozlara ihtiyaç duyulacağını düşünüyorduk. Çünkü başlangıçtaki antikor seviyesi çok yüksek olmayınca, daha kısa sürede ek dozlara ihtiyacı oluyor. Bu konuda yapılan bir çalışmada da 6 aydan sonra yine inaktif aşı ile yapılan ek dozların, antikor seviyesini oldukça yükselttiği, ilk iki doz aşılamadan sonra çıkan antikor seviyesinden daha yüksek düzeye çıktığı gösterildi. Dolayısıyla üçüncü doz olarak CoronaVac tercih edenler olabilir, bunun da antikor seviyesini artıracağını görmüş olduk bu çalışmayla."

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Bu merkez kapanırsa çok perişan ve mağdur oluruz 
Bu merkez kapanırsa çok perişan ve mağdur oluruz 
Negatif ve aşılı temaslıya izolasyon uygulanmayacak
Negatif ve aşılı temaslıya izolasyon uygulanmayacak
6 yılda 3 kez böbrek nakli oldu
6 yılda 3 kez böbrek nakli oldu
Menopoz hem vücudu hem beyni etkiliyor
Menopoz hem vücudu hem beyni etkiliyor
Pandemide her 5 kişiden 3'ü kilo aldı
Pandemide her 5 kişiden 3'ü kilo aldı
Bebeğe ilk altı ay sadece anne sütü verilmeli
Bebeğe ilk altı ay sadece anne sütü verilmeli
Bitkisel beslenme Covid-19 riskini azaltıyor
Bitkisel beslenme Covid-19 riskini azaltıyor
Sepsiste, vücut kendi organlarına zarar vermeye başlar
Sepsiste, vücut kendi organlarına zarar vermeye başlar
"Covid-19 mevsimsel sirkülasyona dönmeye başlarsa salgının kontrol altına alınması mümkün hale gelir"
"Covid-19 mevsimsel sirkülasyona dönmeye başlarsa salgının kontrol altına alınması mümkün hale gelir"
"Evdeki göz yaralanmalarına en çok 4 yaş altı çocuklar maruz kalıyor"
"Evdeki göz yaralanmalarına en çok 4 yaş altı çocuklar maruz kalıyor"
50'den fazla kanser türünü erken teşhis etmesi umulan kan testi deneniyor
50'den fazla kanser türünü erken teşhis etmesi umulan kan testi deneniyor
Beş belirti: Burun akıntısı, baş ağrısı, hapşırma, boğaz ağrısı ve koku kaybı
Beş belirti: Burun akıntısı, baş ağrısı, hapşırma, boğaz ağrısı ve koku kaybı
Süt ve süt ürünleri artık laboratuvarda üretilecek
Süt ve süt ürünleri artık laboratuvarda üretilecek
"Gözlükten kalıcı kurtulmak mümkün"
"Gözlükten kalıcı kurtulmak mümkün"
Covid-19, akciğer kanserini taklit etti
Covid-19, akciğer kanserini taklit etti
İki virüs de aynı anda vücutta bulunabilir
İki virüs de aynı anda vücutta bulunabilir
“Gıda takviye ürünlerinin fazlası ciddi hasarlara yol açabilir”
“Gıda takviye ürünlerinin fazlası ciddi hasarlara yol açabilir”
Türkiye'de uygulanan toplam aşı miktarı 100 milyonu aştı
Türkiye'de uygulanan toplam aşı miktarı 100 milyonu aştı
Obezite erken ergenliğe neden oluyor
Obezite erken ergenliğe neden oluyor
'Mu' varyantı kışın sorun teşkil edebilir
'Mu' varyantı kışın sorun teşkil edebilir
Dinlenme anında görülen titremelere dikkat
Dinlenme anında görülen titremelere dikkat
Sinovac aşısı olanlara seyahat kısıtlaması hukuki
Sinovac aşısı olanlara seyahat kısıtlaması hukuki
Mu varyantı nedir, belirtileri neler?
Mu varyantı nedir, belirtileri neler?
Covid-19 ile grip ayrımı için en doğru yol PCR testi
Covid-19 ile grip ayrımı için en doğru yol PCR testi
BionTech aşısı için 3. doz değerlendiriliyor
BionTech aşısı için 3. doz değerlendiriliyor
Koronavirüs yayıldıkça yeni varyantlar çıkacak, bastırmanın en iyi yolu aşılar
Koronavirüs yayıldıkça yeni varyantlar çıkacak, bastırmanın en iyi yolu aşılar
Asya kaplan sivrisineği ısırığında 3 ölümcül hastalık riski var
Asya kaplan sivrisineği ısırığında 3 ölümcül hastalık riski var
Dördüncü doz şu anda gereksiz, bu uygulamaya başlayan henüz bir ülke yok
Dördüncü doz şu anda gereksiz, bu uygulamaya başlayan henüz bir ülke yok
Açıkta ve etiketsiz satılan her türlü üründen uzak durulmalı
Açıkta ve etiketsiz satılan her türlü üründen uzak durulmalı
'Uzatmalı Covid-19'un en sık görülen belirtileri yorgunluk, nefes darlığı ve konsantrasyon eksikliği"
'Uzatmalı Covid-19'un en sık görülen belirtileri yorgunluk, nefes darlığı ve konsantrasyon eksikliği"
2 ile 2,5 kat oranında bir vaka artışı var
2 ile 2,5 kat oranında bir vaka artışı var
Karnından 7 kilogram kitle çıktı
Karnından 7 kilogram kitle çıktı
Çocuklar okul döneminde nasıl beslenmeli?
Çocuklar okul döneminde nasıl beslenmeli?
Aşılama durduruldu... Moderna’da ‘siyah parçacıklar’ tespit edildi
Aşılama durduruldu... Moderna’da ‘siyah parçacıklar’ tespit edildi
“Çocuklarda öksürüğü ilaçla kesmeyin”
“Çocuklarda öksürüğü ilaçla kesmeyin”
Sorun okul değil, anneden ayrılık
Sorun okul değil, anneden ayrılık
Göz muayenesi birçok hastalığı önceden haber veriyor
Göz muayenesi birçok hastalığı önceden haber veriyor
Delta varyantından sonra yeni bir mutasyon keşfedildi
Delta varyantından sonra yeni bir mutasyon keşfedildi
Burun estetiği talebi pandemide arttı
Burun estetiği talebi pandemide arttı
Mantar, vücutta tümör oluşumunu engelliyor
Mantar, vücutta tümör oluşumunu engelliyor
Uykusuz kalan kişilerde bağışıklık sorunları görülüyor
Uykusuz kalan kişilerde bağışıklık sorunları görülüyor
Virüs artık aşısızlar arasında yayılıyor
Virüs artık aşısızlar arasında yayılıyor
Delta varyantı hızla yayılıyor ve çabuk öldürüyor
Delta varyantı hızla yayılıyor ve çabuk öldürüyor
“Tüp bebek uygulamalarını başarıyla gerçekleştirdik”
“Tüp bebek uygulamalarını başarıyla gerçekleştirdik”
Gebelik zehirlenmesinin tek tedavisi, bebeğin doğurtulmasıdır
Gebelik zehirlenmesinin tek tedavisi, bebeğin doğurtulmasıdır
Sıtma hastalığı yüzde 70 oranında azaltılabilir
Sıtma hastalığı yüzde 70 oranında azaltılabilir
Hipertansiyon hasta sayısı 1.2 milyara yükseldi
Hipertansiyon hasta sayısı 1.2 milyara yükseldi
Hastalarda henüz tanımlanamayan yeni bir mutasyon görülmeye başladı
Hastalarda henüz tanımlanamayan yeni bir mutasyon görülmeye başladı