VLP aşısının faz 2 çalışması önümüzdeki ay başlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli aşıya ilişkin son durumu aktararak, "Eğer bundan sonraki dönemde Türkiye'nin herhangi bir aşıyla ilgili faaliyet yapması gerekirse şu anda Pfizer'in yakaladığı sürelerde kendi aşılarımızı üretebiliriz. VLP aşısının faz 2 çalışması inşallah önümüzdeki ay başlayacak. Faz 2 çalışmasında İngiliz mutasyonuna göre hazırlanan aşı adayımız hazırlanacak. Biz bu kabiliyetleri kazandık." dedi.

t24 > Sağlık - 29 Nisan 2021

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Habertürk TV'de Veyis Ateş ve Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı. 

Bakan Varank'ın açıklamaları şöyle: 

Bilişim Vadisi'nde çok farklı alanlarda farklı firmalarımız var. Buranın özelliği bir teknoloji üssü olması. Arkamızdaki binada tasarım kümelenmesini gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin en önemli tasarımcılarını burada biraraya geldik. Bilişim Vadisi bizim gerçekten gözbebeğimiz teknoparkımız. Bilişim Vadisi'nin İzmir'de yeni bir ayağını kuracağız. Gençlerimizi buralarda misafir etmek istiyoruz.

Koronavirüs aşısı 

Bu virüs Çin'de ortaya çıktığında, dünyada global pandemi ilan edilmemişken, ülkemiz sınırlarından içeri virüslü hasta girmemişken, Çin'de bu olaylar başladığında arkadaşlarımızla bir araya geldik. Özellikle sayın Cumhurbaşkanı yardımcımızla bir toplantı yaptık. Virüsle mücadelede neler yapabiliriz dedik. 30 Ocak 2020'de Türkiye'de ilaç ve aşı alanında çalışan hocalarımızı Bakanlıkta topladım. "Bir aşı geliştirme, ilaç geliştirme çalışması yapabilir miyiz?" diye bir toplantı gerçekleştirdik. Hocalarımızın bir kısmı çok cesur, bir kısmı ürkek konuştular. Bugünlerde televizyonlara çıkan hocalarımızdan bazıları 'Aşı geliştirmek 5-6 yıl sürer', bazı hocalarımız da 'Sayın bakanım Türkiye'de aşı geliştirme anlamında insan kaynağımız, altyapı var. Aşı geliştirebiliriz. Yeter ki, siz bize destek verin'.

O günkü toplantıda Osman Erganiş hocamız inaktif aşı çalışması yapıyor, Ankara'da faz çalışması yapıyor. 'Bize güvenin biz bu işi yaparız, hatta sizin gözünüz önünde ilk aşıya ben gönüllü olacağım' dedi. Bu hocalarımız ilk çalışmalarını preklinik dediğimiz labaratuvarlarda bu aşıyı geliştirmek üzere yapıyorlar. Daha sonra insan denemelerine geçebiliyorsunuz. Biz ikinci bir toplantıyı gerçekleştirdik ve Covid-19 Türkiye Platformu'nu kurduk. Biz hocalarımıza 'gelin bu Covid-19'a karşı aşı ise aşı ilaç ise ilaç geliştirelim, ama 1 senede netice alalım. Biz devlet ve hükümet olarak her türlü desteği vereceğiz' dedik. O gün itibarıyla 7 farklı aşı geliştirme çalışması başladı. Bunun yanında sizi tedavi edecek ilaçları geliştirme çalışmaları var.

Bu illetle mücadele etmenin yolu aşılanmak. Vatandaşlara şöyle sesleniyoruz, aşıya erişiminiz varsa, yaşınız uygunsa lütfen aşınızı yaptırın. Bu salgın çok kolay geçip gitmeyecek. Üçüncü doz aşıdan bahsediliyor. Görece fakir ülkelere baktığınızda siz aşı teknolojinizi geliştirirseniz hem kendi vatandaşlarınıza hem de dünyaya şifa olacak bir teknolojiyi geliştirmiş olabilir.

Rusya ile ilgili ilan edildi. Türkiye'de özel sektör firmaları anlaşmalarını yapmışlar. Biz BioNtech ile Uğur Hoca ile sürekli irtibat halindeyiz. TÜBİTAK Başkanımız kendisiyle sürekli iletişim halinde. Kendisi Türkiye ile ortak üretimi teklif etti. Şu anda kendi üretim tesislerinde kapasateyi arttırmakla ilgili. Kendisinin Türkiye'de çalışma yapma isteği var. Özellikle kanser araştırmalarıyla ilgili Türkiye'ye gelmek istiyor. Şu an itibariyle bir ortak üretim hemen gündemde değil ama Uğur hocanın gelme isteği gündemde. Türkiye'de kanser araştırmalarında çalışma yapmak istiyor.

Biraz önce VLP aşısının hem pilot üretiminin yapıldığı tesisi hem de büyük ölçekli üretim yapılması gerektiğinde yeni kurduğu altyapıyı beraber gezdik. 1998 yılında Türkiye'de aşı üretimiyle ilgili bütün faaliyetler dünya standartlarını yakalayamadığımız için bitmiş. İktidarımız döneminde teşvik sistemiyle özel sektöre büyük destekler verdik. Türkiye'de Avrupa'da dahi bulunmayan çok büyük ilaç fabrikaları mevcut. Ama aşıyla ilgili acil ihtiyaç olmadığı için bilim insanlarımız biraz daha rölantide çalışmalarını yürütüyordu. Covid bize bir anda harekete geçebileceğimiz kapasitemiz olduğunu gösterdi. Eğer bundan sonraki dönemde Türkiye'nin herhangi bir aşıyla ilgili faaliyet yapması gerekirse şu anda Pfizer'in yakaladığı sürelerde kendi aşılarımızı üretebiliriz. VLP aşısının faz 2 çalışması inşallah önümüzdeki ay başlayacak. Faz 2 çalışmasında İngiliz mutasyonuna göre hazırlanan aşı adayımız hazırlanacak. Biz bu kabiliyetleri kazandık.

Solunum cihazları 

Pandemi döneminde başardığımız olaylardan bir tanesi Türkiye'nin yerli solunum cihazlarını üretmeyi başarmasıdır. Bizim ARGE'ye yaptığımız yatırımlarla bu kabiliyette firmalarımız var. Pandemide tüm dünya solunum cihazların peşine düştü. Türkiye'de teknoloji anlamında çok kabiliyetli firmalarımızı davet ettik. Bizim bunu seri üretime geçirmemiz lazım dedik. Emin olun arkadaşlarımız birkaç saatlik uykularla Türkiye'nin seri üretim cihazını 14 günde seri üretim bandına çıkardı. Elon Musk üreteceğim dedi ama Çin'den getirtti. Gençlerimiz bunu üretti. Şu anda Türkiye'de yoğun şekilde kullanılıyor. Dünyanın dört bir yanına ihracat yapılıyor. Yüksek akışkanlı oksijen cihazı daha önce üretilmemişti. Arkadaşlarımız bu cihazı tasarlamış ve Türkiye'deki hastanelerde kullanıyoruz. İhracat yapılmaya da başlanmış.

Sayın Cumhurbaşkanımızla 2005 yılından beri çalışmaya başladım, 2,5 yıldan beri hasbelkader Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı görevini yerine getirmeye çalışıyorum. Gerçekten Türkiye'de özellikle ARGE alanında çok kabiliyetli gençlerimiz ve insanlarımız var. Biz bunlara 18 yıllık dönemde gerekli altyapıları sunmaya çalıştık. Teknoparklar, ARGE merkezleri, araştırma altyapıları, labaratuvarlarımız var. Altyapıya o kadar büyük yatırım yaptık ki. Artık insanlarımız burada bilgiyi ürüne dönüştürme hususunda çok hızlı hareket edebiliyor. Bizim insanımızı desteklediğinizde, fırsat verdiğinizde yapamayacağı hiçbir şey yok. Türkiye'de özellikle genç mühendislerimiz ve genç bilim insanlarımızın gayretleri takdire şayan. Zaten bu iş özgüvenle başlıyor. Rutin işlerden biraz kaçınmak önemli. Geleceğe yatırım yapmak için çalışmak. Selçuk Bayraktar'ın başarısı nereden geliyor? Geleceğin teknolojilerine doğru zamanda çalışmaya başlamış. Kimse İHA'lara yatırım yapmazken bunu görmüş. Elde ettiği ürünle dünyada fark oluşturmuş.

Elektrikli otomobil

Biz doğrudan elektrikli otonom bir araç yapacağımız dediğimizde sektörden dalga geçenler oldu. 100 yıldır otomobil üreten firmalar 'Biz geç kaldık' diyor. Biz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın teknolojiyi sadece kullanan değil teknolojisini üreten, satan ve kendi ayaklarının üzerinde duran olmak istiyoruz.

Dolandırıcılığa yatkın bir alan olduğunu söylemiştim. Evet bu teknolojik bir şey. Kripto paralar bu teknolojiyle üretilmiş ürünler. Bir de borsa tarafı var. Dolandırıcılığın orada döndüğü bir taraf. Kripto varlıklara ben hep şüpheyle yaklaştım. Kişisel görüşüm bu. Ama bugün geldiğimiz noktada, kripto varlıklar dünyada özellikle paranın bollaşmasıyla birlikte farklı bir yatırım aracı olarak algılanmaya başlandı. Bunun yanında teknolojiyi kullanarak da farklı uygulamaları da yapabileceğiniz dünyaya geldik. Bu işin borsasında dikkatli olmak gerekiyor. Merkez Bankası kripto paraların alışverişte kullanılmaması yönünde bir tebliğ yayınladı.

Teknolojiyi hayatınıza sokmak başka bir şey kripto paraları yatırım aracı görmek başka bir şey, dünyada birçok ülke şu anda kripto paralara soru işareti ile yaklaşıyor. Çok kontrolsüz bir alan. Çok kolay kara para aklanabilecek, terörizmin finansmanında kullanılabilecek bir alan. Bizim Merkez Bankamızın da dijital parayla ilgili çalışması var. Merkez Bankası bir tebliğ yayınladığında CHP lideri Kılıçdaroğlu 'niye düzenleme yapıyorsunuz, kime sordunuz' dedi. Ondan sonra kripto paralarla ilgili hadiseler gündeme geldiğinde 'Bu olayla ilgili niye tedbir almıyorsunuz' dedi. Dijital parayı Merkez Bankası ile teknoloji kısmını TÜBİTAK çalışıyor. Burada neler yapılabilir diye hızlı bir raporlamayı piyasaya çıkaracağız.

128 milyar dolar açıklaması

128 milyar meselesinde gerçek sayın Cumhurbaşkanımızın grupta yaptığı konuşma bütün kafalardaki soru işaretlerini giderecek şekilde detaylarıyla konuyu anlatıyordu. Hazine Bakanımız, Maliye Bakanımız konuştu. Cevaplarını verdiler. Benim teknik konuşmam doğru olmaz. Burada gerçekten bir 128 milyar dolarlık varlığın uçup gitmesi, peşkeş çekilmesi, birilerine usulsüzce dağıtılması gibi bir mesele kat'a yok. Zaten hukuki denetime, Sayıştay denetimlere tabi. Uluslarararası standartlarda denetim kuruluşlarının da bütün verileri görebildiği bir denetimden bahsediyoruz. Pandemi dönemiyle bütün düzenlerin altüst olduğu bir dönem yaşıyoruz. Tüm dünya ülkelerinde parasal genişlemeler oldu. ABD'de, AB'de parasal genişleme oldu. Türkiye'de de özellikle pandemi döneminde parasal genişleme oldu. Piyasaların bir döviz ihtiyacı hasıl oldu. Normal şartlarda Türkiye ihracat yapabilen ve dövizle gelir kazanabilen, çok büyük turizm potansiyeli olan bir ülke. Ama pandemi döneminde ne ihracat yapabildiniz, turizm geliri zaten yok. Piyasanın döviz ihtiyacını Merkez Bankası tamamen yasal usullerle bu işlerde oyuncu olan bankaların, finans kurumlarının alım satımıyla elektronik ortamda tamamen yasal işlemler yapmıştır. Burada kimseyi zarara sokmak yoktur.

Dünyada 18-19 sene iktidarda kalıp hala insanların tek umudu olan bir iktidarı dünyada başka bir ülkede gösteremezsiniz. Yaptığımız işleri bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak, Türkiye'nin ekonomisini güçlendirmek, daha bağımsız bir ülke haline getirmek, kendi politikalarını oluşturan bir ülke oluşturmak için yapıyoruz. Bu işin liderliğini de sayın Cumhurbaşkanımız yapıyor. Muhalefet partilerine oy vermiş vatandaşlarımızın İzmir depreminde şöyle dediklerini duydum; Allah'tan başımızda Tayyip Erdoğan, AK Parti var... Yalanlarla mücadele etmek ömür törpüsü bir iştir. Karşınızda bir muhalefet anlayışı var. Sabah bir yalan uyduruyor ve bunu tekrar ediyor. Siz işinize mi bakacaksınız, yalana cevap vermekle mi uğraşacaksınız. Türk siyaseti bu alanda düşük seviyelerde hareket ediyor. Bizim projeleri konuşmamız lazım.

Uzay programı 

Bakın biz milli uzay programını konuştuk. Türkiye'de muhalefete milli uzay programı dediğinizde onların aklına saman geliyor. Siz samanyolu diyorsunuz onlar saman diyor.

Sayın Bakanımız, devlet büyüklerimizin aşılanmasıyla ilgili bir açıklama yapmıştı. Ben hocalarımıza söz verdiğim için gönüllü olmaya aday olduğum için aşı olmadım. Faz çalışmasında gönüllü olmanız için aşı yaptırmamanız lazım, PCR testinin negatif olmanız lazım. Hocalarımıza söz vermiştim. Şartları taşıdığım için gönüllü olabildim. Bunu çok önemsiyorum. Yerli ve milli aşı geliştirme çalışmasından bahsediyorsak burada mutlaka gönüllülere ihtiyacımız var. Hamdolsun ben gönüllü olduktan sonra faz 1, faz 2 gönüllüleri doldu. Vatandaşlarımızdan çok mesaj, telefon aldım, gönüllü sayısı arttı. Kafa karıştırmaya gerek yok. Sadece gönüllü olabilmek için aşı olmadım.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Boyunda oluşan şişlik, ciddi hastalıkların göstergesi olabilir
Boyunda oluşan şişlik, ciddi hastalıkların göstergesi olabilir
Aşı olacaklara 'mobil aşı' hizmeti
Aşı olacaklara 'mobil aşı' hizmeti
Sağlık ve diğer hizmetlerden yararlanmak isteyen Suriyeli sığınmacılar adres kaydı için kuyruk oluşturdu
Sağlık ve diğer hizmetlerden yararlanmak isteyen Suriyeli sığınmacılar adres kaydı için kuyruk oluşturdu
Covid-19 aşısı için randevu nasıl alınır?
Covid-19 aşısı için randevu nasıl alınır?
"Zor günleri geride bıraktık" diyenlerin sayısı yüzde 38'e yükseldi
"Zor günleri geride bıraktık" diyenlerin sayısı yüzde 38'e yükseldi
Koronavirüs aşısı olanlar kan verebilir
Koronavirüs aşısı olanlar kan verebilir
Novavax, FDA'den acil kullanım onayı başvurusu yapacak
Novavax, FDA'den acil kullanım onayı başvurusu yapacak
Bugün 750 bin kişi aşı randevusu aldı
Bugün 750 bin kişi aşı randevusu aldı
Tükek: 2022’de maskesiz hayatın başlayacağını düşünüyorum
Tükek: 2022’de maskesiz hayatın başlayacağını düşünüyorum
DSÖ: G7'nin bağışladığı 870 milyon doz aşıdan fazlasına ihtiyacımız var
DSÖ: G7'nin bağışladığı 870 milyon doz aşıdan fazlasına ihtiyacımız var
Kalp sağlığı hakkında doğru bilinen 10 yanlış
Kalp sağlığı hakkında doğru bilinen 10 yanlış
Koku ve tat alamıyorsanız pek çok nedeni var
Koku ve tat alamıyorsanız pek çok nedeni var
Kulak içi kulaklık kullananlar dikkat! Kulak iltihabından işitme kaybına pek çok soruna neden olabilir
Kulak içi kulaklık kullananlar dikkat! Kulak iltihabından işitme kaybına pek çok soruna neden olabilir
Biontech aşısının pıhtı yapma riski yok, kan sulandırıcı falan almanın bir anlamı yok
Biontech aşısının pıhtı yapma riski yok, kan sulandırıcı falan almanın bir anlamı yok
Koronavirüs sonrası geçmeyen ağrılara dikkat
Koronavirüs sonrası geçmeyen ağrılara dikkat
Dünya ilaç üretiminde ve ihracatında payımız binde 1-2
Dünya ilaç üretiminde ve ihracatında payımız binde 1-2
Bilim insanları, "bakterili sivrisinek" kullanarak dang humması vakalarını yüzde 77 azaltmayı başardı
Bilim insanları, "bakterili sivrisinek" kullanarak dang humması vakalarını yüzde 77 azaltmayı başardı
Paranox piyasadan toplatılacak
Paranox piyasadan toplatılacak
Uyuz hastalığı 10 dakika içinde bulaşabiliyor
Uyuz hastalığı 10 dakika içinde bulaşabiliyor
Ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar yarından itibaren aşı olabilecek
Ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar yarından itibaren aşı olabilecek
6 saat içinde kullanılmayan aşılar israf olur, randevunuzu aksatmayın
6 saat içinde kullanılmayan aşılar israf olur, randevunuzu aksatmayın
Britanya, yoksul ülkelere 100 milyon doz aşı bağışlayacak
Britanya, yoksul ülkelere 100 milyon doz aşı bağışlayacak
Her 10 Afrika ülkesinden 9'u eylül ayı aşı hedefine ulaşamayacak
Her 10 Afrika ülkesinden 9'u eylül ayı aşı hedefine ulaşamayacak
İngiltere 100 milyondan fazla doz aşı bağışlayacak
İngiltere 100 milyondan fazla doz aşı bağışlayacak
Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle 96 kişi vefat etti
Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle 96 kişi vefat etti
Son 10 günde 2 milyon 957 bin 455 doz aşı uygulandı
Son 10 günde 2 milyon 957 bin 455 doz aşı uygulandı
Hareket azalınca kireçlenme arttı
Hareket azalınca kireçlenme arttı
Alman bilim insanından Covid-19 salgınıyla ilgili kritik iddia: ‘Bu bir geçiş süreci’
Alman bilim insanından Covid-19 salgınıyla ilgili kritik iddia: ‘Bu bir geçiş süreci’
Hidroksiklorokin Covid-19'da yaşam şansını %200 artırabilir
Hidroksiklorokin Covid-19'da yaşam şansını %200 artırabilir
Son 24 saatte 87 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
Son 24 saatte 87 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
'Türkiye'de her 3 kişiden birinde obezite mevcut'
'Türkiye'de her 3 kişiden birinde obezite mevcut'
Yeşil çayın faydaları ve zararları nelerdir?
Yeşil çayın faydaları ve zararları nelerdir?
Hindistan'da 28 fil koronavirüse yakalandı
Hindistan'da 28 fil koronavirüse yakalandı
Covid-19 uzayınca neler oluyor?
Covid-19 uzayınca neler oluyor?
"Gebelikte iki kişilik yemek hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir"
"Gebelikte iki kişilik yemek hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir"
Glüten, çölyak dışında birçok hastalığı da tetikleyebilir
Glüten, çölyak dışında birçok hastalığı da tetikleyebilir
Sağlık çalışanlarına 3'üncü doz Biontech önerisi
Sağlık çalışanlarına 3'üncü doz Biontech önerisi
Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı
Aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşısı yapılmaya başlandı
Son 24 saatte 352 bin 279 doz aşı uygulandı
Son 24 saatte 352 bin 279 doz aşı uygulandı
Koronavirüs döneminde kök hücre bağışçısı azaldı
Koronavirüs döneminde kök hücre bağışçısı azaldı
Vaka sayısı tekrar arttı
Vaka sayısı tekrar arttı
Bazı kuşlar yalanlara kanmamayı öğrenmiş
Bazı kuşlar yalanlara kanmamayı öğrenmiş
Evde de güneşten korunmaya devam edin
Evde de güneşten korunmaya devam edin
Türkiye'den KKTC’ye 50 bin doz Sinovac aşısı
Türkiye'den KKTC’ye 50 bin doz Sinovac aşısı
Kalbe, akciğere ve böbreklere zarar veriyor
Kalbe, akciğere ve böbreklere zarar veriyor
20 yaş dişleri komşu dişler için çürük riski yaratır
20 yaş dişleri komşu dişler için çürük riski yaratır
Damar ve sinir hastalıkları bacak ağrısına neden olabilir
Damar ve sinir hastalıkları bacak ağrısına neden olabilir
Aile hekimleri de BioNTech aşısı yapmaya başlayacak
Aile hekimleri de BioNTech aşısı yapmaya başlayacak