Türkiye’de 12 milyon diyabet hastası var

Ülkemizde de 12 milyondan fazla kişinin diyabetli olduğunun tahmin edildiğini, hastalığın da giderek arttığını söyleyen Prof. Temel Yılmaz, günümüzde her 8 saniyede bir hastanın diyabete bağlı nedenlerle hayatını kaybettiğini söyledi.

Haber Merkezi > Sağlık - 17 Kasım 2020

Diyabet (şeker hastalığı), dünya çapında 500 milyondan fazla insanı etkileyen bir hastalık. Türkiye Diyabet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Temel Yılmaz, diyabetin her 10 yılda bir, iki kat artış gösterdiğini, bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) diyabeti “bulaşıcı enfeksiyon hastalığı olmayan tek pandemi” olarak ilan ettiğini söyledi. 

Koronavirüs pandemisinde diyabet hastalarının daha dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, “Covid-19 ile başlayan ve hayatımızı tamamen dönüştüren yeni normalin yarattığı fırsatlardan istifade ederek; şekere de mesafe koyabilirsek hem pandemiyi hem diyabeti yenmemiz mümkün” dedi.

12 milyon hasta

Ülkemizde de 12 milyondan fazla kişinin diyabetli olduğunun tahmin edildiğini, hastalığın da giderek arttığını söyleyen Prof. Temel Yılmaz, günümüzde her 8 saniyede bir hastanın diyabete bağlı nedenlerle hayatını kaybettiğini söyledi. 

SGK verilerine göre ülkemizde 8.5 milyondan fazla ilaç kullanan diyabetli olduğunu ve halen ülkemizde toplam diyabetli hasta sayısının 12 milyonun üzerinde olduğunun tahmin edildiğini anımsatan Yılmaz, “Türkiye’de diyabetli hasta sayısı hızla artarken kan şekeri kontrol altında olan hastaların oranı ise yalnızca yüzde 28. Obezite ve fiziksel aktivite azlığı diyabet gelişimindeki en önemli risk faktörleridir. 

Dolayısıyla hastalar düzenli egzersiz yapmaları için yönlendirilmeli, yaş ve kapasiteleri ölçüsünde düzenli egzersiz programı uygulanmalıdır. Şeker hastalığının tedavisinde hasta eğitiminin, uygun diyet desteğinin, yeterli fiziksel aktivitenin, hastanın kendi kan şekerini kendisinin kontrol etmesinin ve doğru ilaçları düzenli şekilde kullanması tedavi başarısı için önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

Korona ve diyabet

Covid-19 pandemisinde 7’den 70’e zorlu bir süreçten geçildiğini dile getiren Yılmaz, kan şekeri kontrolünün özellikle pandemi sürecinde hayati önem taşıdığını vurguladı. 

“Covid-19 ile başlayan ve hayatımızı tamamen dönüştüren yeni normalin yarattığı fırsatlardan istifade ederek; şekere de mesafe koyabilirsek hem pandemiyi hem diyabeti yenmemiz mümkün” diyen Yılmaz, “Diyabet gibi çok yakın takip edilmesi gereken hastaların diyabet yönetiminin aksatılmasına neden oldu. Yapılan çalışmalar, pandemide diyabetli hastaların hem kilolarının arttığı hem de kan şekeri ayarlarının bozulduğunu göstermekte” diye konuştu.

Güzel bir yaşam mümkün

Türkiye Diyabet Vakfı, “bu zor dönemde bile diyabetle güzel ve sağlıklı bir yaşam mümkün” diyerek diyabet hastalarına düzenli takiplerini yapmak, tedavilerini aksatmamak, kan şekerini kontrol altında tutmaya teşvik etmek, diyet ve egzersiz yapmalarını motive etmek üzere, “Hadi A1c’ni 7’le” başlıklı kampanyayı hayata geçirdi. 

Prof. Yılmaz, “Dünyayı etkileyen pandeminin başlangıcından bu yana geçen yaklaşık 10 ay içinde insanlar sadece Covid-19 üzerine yoğunlaştılar. Kronik hastalığı olanlar; özellikle diyabetliler, bu süreç içinde kendi hastalık yönetimlerini ihmal etti. Birçok diyabetli diyabetin kontrolü ve tedavisini oluşan panik ortamında göz ardı etti, aksattı. Biz bu projeyle diyabetlilerin pandemiye rağmen dikkatlerini yeniden diyabetin daha iyi yönetimi üzerine çekmeyi amaçlıyoruz. Diyabetli hastalarda etkin tedavinin ve diyabete bağlı organ hasarları kontrolünün en önemli belirteci HbA1c’dir. HbA1c son 2-3 aylık kan şeker kontrolünü ve diyabet yönetiminin kalitesini gösterir” dedi.

Şeker, körlük yapabilir

Doç.Dr. Yusuf Durlu, şeker hastalığının göz üzerindeki etkilerini gazetemize anlattı.

Diyabet, gözün tüm katmanlarını etkileyerek zarar verebiliyor. Gözyaşı yetersizliği, katarakt, göz tansiyonu, kas kazlarının sinirlerini tutarak göz felçleri ve görme sinirinde kuruma yapabilen şeker hastalığına ilişkin bilgi veren Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Durlu, “Ülkemizde en az 3 milyon diyabetlinin göz sorunu olduğu tahmin edilmektedir. Şeker hastaları retina konusunda uzman göz hekimine zamanında başvurmazsa veya geç başvurduğunda, retina ve sarı nokta hasarı kalıcı görme kaybına neden olabilir” uyarısında bulundu.

En sık hasar retinada

Doç.Dr. Durlu, şeker hastalarında ortaya çıkabilecek göz problemlerini “Aslında şeker hastalığı gözün tüm katmanlarını etkileyebilir. En sık etkilenen retina (ağ tabaka) ve makuladır (sarı nokta). Retina damarlarını etkileyerek kanama ve yeni damar oluşumlarına yol açabilir. Sarı noktada ise ödem (kalınlaşma) yapabilir” diye anlattı. 

Durlu, hastaların dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıraladı: “Hastalar, kan şekerini kontrol altına almalı ve Hemoglobin A1c’yi 7’nin altında tutmalıdır. Göz tutulumunu azaltmak için sigara ve alkolün bırakılması gerekir. Diyabet hastalığında sık görülen hipertansiyon, kansızlık, kalp ve böbrek hastalıkları uygun bir şekilde tedavi edilmelidir. Tip I hastalarında retina hastalığı daha hızlı gelişebilir.”

Yılda bir kez kontrol

Şeker hastalarının yılda bir kez göz doktoruna gitmesi gerektiğini söyleyen Durlu, “Eğer, retina damarlarında değişiklik, kanama ve sarı noktada ödem varsa altı ayda bir, göz dibindeki hastalığın durumuna göre bu süre daha erkene çekilebilir. Her 3-4 diyabetli hastanın birisinde diyabete bağlı göz hastalığı görülebilmektedir” diye konuştu. 

Durlu, özetle şunları söyledi: “Göz yakınması olmayan diyabetik hastaların da retina damarlarında sorun olabilir. Bu nedenle tüm diyabetik hastalarda damlalı göz dibi muayenesinin yapılması çok önemlidir. Diyabetik hastalar en çok göz önünde örümcek ağları/ siyah noktalar, ışık çakması, görme azalması ve eğri görmeden yakınmaktadır. Son yıllarda gözde geliştirilen ilaçsız anjiyo (OKTA) yöntemi, bu hastaları retina damarlarındaki sorunu erken dönemde saptayabilmektedir.”

Kabızlıktan kurtulmak için 10 öneri

Zaman zaman herkesin sorunu olan kabızlık knonikleştiğinde kişinin yaşam kalitesini de düşürmeye başlar. Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ekrem Aslan kabızlık problemi olanlar için önerilerde bulundu.

  1. Günlük aldığınız sıvı miktarını artırın. 
  2. Liften zengin gıdaları tüketmek kabızlığı engellemeye yardımcı olur. Meyve ve sebzeler zengin lif kaynaklarıdır. 
  3. Uzun süreli aç kalmaktan kaçının. 
  4. Bağırsak hareketlerinin en yoğun olduğu sabah saatlerinde ve yemeklerden sonra tuvaleti kullanmayı alışkanlık haline getirin. 
  5. Dışkılama hissettiğiniz an tuvalete gidin, dışkılamayı ertelemek kronik kabızlığın önemli nedenlerinden biridir. 
  6. Spor ve egzersiz önemlidir. Siz hareketli olursanız bağırsaklarınız da hareketli olur. 
  7. Doktorunuza danışmadan uzun süre yüksek miktarda içilen müshil içeren ilaçlar bağırsakları tembelleştirir. 
  8. Her gün bir avuç kuru erik tüketmek veya sabahları içilecek bir fincan kahve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. 
  9. Makat bölgesinde kaşıntı, kanama veya ağrı yakınmalarınız varsa bir doktora başvurun. 
  10. Kabızlık şikâyetiniz 6 aydan kısa süredir varsa, yaşınız 50’nin üzerindeyse, kabızlığa eşlik eden kansızlık, makattan kanama veya kilo kaybı yakınmanız varsa mutlaka bir gastroenteroloğa başvurun.

‘1 ay tam kapanma olmalı’

İstanbul başta olmak üzere birçok yerde Covid-19 vakalarının artış göstermesi nedeniyle Türk Toraks Derneği bir açıklamada bulunarak tehlikeye dikkat çekti ve kısıtlama çağrısında bulundu. Hayatın olağan akışında seyrettiğini ve sosyal hayatın devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “En az 2 hafta, hatta koşullar zorlanarak 1 ay tam kapanma gereklidir” denildi. 

Açıklamada “Covid-19 ile mücadele bireylerin sorumluluğuna bırakılmamalıdır. Toplumsal hareketlilik kısıtlanmalıdır. Çığlığımızın çok geç olmadan duyulmasını istiyor, yetkilileri toplumda ve sağlık çalışanları arasında daha fazla kayıp yaşanmadan acil önlemler almaya davet ediyoruz” denildi.

Her 10 bebekten 1’i erken doğuyor

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü nedeni ile yaptığı açıklamada, Türkiye’de her 10 bebekten birinin prematüre olarak doğduğunu ve bu bebeklerin zamanında doğan akranlarıyla benzer hayatta kalma ve kaliteli yaşam şansını yakalayabilmeleri için bu alanda eğitim görmüş yenidoğan uzmanlarının önemine dikkat çekti. 

Koç, ülkemizde her yıl 150 bine yakın prematüre bebeğin dünyaya geldiğini anımsatarak “Minicik ayaklarıyla dünyaya zamansız adım atan ve hayata tutunmak için savaşan sayısız sorunlar ile baş etmeye çalışan prematüre bebeklerin, onları yaşatmak için uğraşan doktor, hemşire ve ailelerinin ‘Dünya Prematüre Günü kutlu olsun” dedi.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Türkiye aşı konusunda olduğu gibi aşılama programında da geç kalmaktadır
Türkiye aşı konusunda olduğu gibi aşılama programında da geç kalmaktadır
Yeterli aşımız yok, büyük kaos kapıda
Yeterli aşımız yok, büyük kaos kapıda
8.962 vaka, 958 hasta, 170 ölüm
8.962 vaka, 958 hasta, 170 ölüm
Salgının ikinci yılı ilkinden daha ağır olabilir
Salgının ikinci yılı ilkinden daha ağır olabilir
Aşı olsak da temel 14 kurala uymaya devam etmek durumundayız
Aşı olsak da temel 14 kurala uymaya devam etmek durumundayız
Şubat ayı sonuna kadar Türkiye'ye toplamda 30 ile 50 milyon doz aşı gelecek
Şubat ayı sonuna kadar Türkiye'ye toplamda 30 ile 50 milyon doz aşı gelecek
Covid-19 aşısı olanlar yan etkilerle karşılaştığında ne yapacak?
Covid-19 aşısı olanlar yan etkilerle karşılaştığında ne yapacak?
Aşı merkezleri oluşturulmalı
Aşı merkezleri oluşturulmalı
Randevu var, aşı yok
Randevu var, aşı yok
PCR testi, gizli taşıyıcıların tespit edilmesi için yapıldı
PCR testi, gizli taşıyıcıların tespit edilmesi için yapıldı
İlk aşı başhemşireye uygulandı
İlk aşı başhemşireye uygulandı
Aşının ilk yan etkileri baş ağrısı ve yorgunluk
Aşının ilk yan etkileri baş ağrısı ve yorgunluk
Covid-19 sonsuza kadar sürecek
Covid-19 sonsuza kadar sürecek
Covid-19 aşısının etkisi enfeksiyon riski yüksek gruplarda denendiği için "düşük" çıktı
Covid-19 aşısının etkisi enfeksiyon riski yüksek gruplarda denendiği için "düşük" çıktı
Düzenleme, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozar
Düzenleme, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozar
Aşı durumu e-Nabız uygulamasına eklendi
Aşı durumu e-Nabız uygulamasına eklendi
Risk gurubu aşılanırsa, şubatta rahatlayabiliriz
Risk gurubu aşılanırsa, şubatta rahatlayabiliriz
Aşı olduktan sonra da koronavirüs kapma ihtimali var
Aşı olduktan sonra da koronavirüs kapma ihtimali var
9.554 vaka, 971 hasta, 173 ölüm
9.554 vaka, 971 hasta, 173 ölüm
Bakan Koca Covid-19 aşısı oldu
Bakan Koca Covid-19 aşısı oldu
“Ani görme kayıpları tedavi edilebilir”
“Ani görme kayıpları tedavi edilebilir”
İngiltere'de denenen yeni tedavi nasıl uygulanıyor, umut ışığı olabilir mi?
İngiltere'de denenen yeni tedavi nasıl uygulanıyor, umut ışığı olabilir mi?
Açıklanan veriler bilimsel anlam taşımıyor
Açıklanan veriler bilimsel anlam taşımıyor
Sinovac'ın aşısı ağır hastalıktan yüzde 100 koruyor
Sinovac'ın aşısı ağır hastalıktan yüzde 100 koruyor
Pandemi ne kadar uzun sürerse virüsün mutasyonlarının ortaya çıkma riski o kadar artar
Pandemi ne kadar uzun sürerse virüsün mutasyonlarının ortaya çıkma riski o kadar artar
Filtreli maske, ortama virüs yayıyor
Filtreli maske, ortama virüs yayıyor
Sağlık çalışanlarının feryadına bir kez daha kulak tıkandı
Sağlık çalışanlarının feryadına bir kez daha kulak tıkandı
Aşı için sağlık çalışanlarına randevu veriliyor
Aşı için sağlık çalışanlarına randevu veriliyor
Covid-19 aşısının dağıtım sürecinin ayrıntıları netleşti
Covid-19 aşısının dağıtım sürecinin ayrıntıları netleşti
Yeni hasta sayısı binin altına düştü
Yeni hasta sayısı binin altına düştü
Aşılama başlıyor ama belirsizlikler sürüyor, uzmanlar kaos uyarısı yapıyor
Aşılama başlıyor ama belirsizlikler sürüyor, uzmanlar kaos uyarısı yapıyor
“3 milyon aşı geldi ama biz 80 milyonuz”
“3 milyon aşı geldi ama biz 80 milyonuz”
Pandemi sonrası, kalp yetmezliği vakalarında patlama yaşanabilir
Pandemi sonrası, kalp yetmezliği vakalarında patlama yaşanabilir
Covid-19 aşı uygulaması kayıtları "aşıla" mobil uygulaması üzerinden yapılacak
Covid-19 aşı uygulaması kayıtları "aşıla" mobil uygulaması üzerinden yapılacak
Bilim insanları Covid-19’dan farklı bir potansiyel salgın için endişeleniyor: Ölüm oranı yüzde 75
Bilim insanları Covid-19’dan farklı bir potansiyel salgın için endişeleniyor: Ölüm oranı yüzde 75
Koronavirüs geçirenlerde fizik tedavi kalıcı iyileşme sağlıyor
Koronavirüs geçirenlerde fizik tedavi kalıcı iyileşme sağlıyor
174 kişi daha yaşamını yitirdi
174 kişi daha yaşamını yitirdi
Koronavirüs aşısı olacaklara ONAM formu imzalatılacak
Koronavirüs aşısı olacaklara ONAM formu imzalatılacak
Grip aşısı ile Covid-19 aşısı arasındaki süre 28 gün olmalı
Grip aşısı ile Covid-19 aşısı arasındaki süre 28 gün olmalı
İlaca dirençli hasta sayısı artıyor, 1 ay içinde vakalar 7.5 kata çıkabilir
İlaca dirençli hasta sayısı artıyor, 1 ay içinde vakalar 7.5 kata çıkabilir
SMA’nın Türkiye’de 6 bin kişide bir olmasının sebebi akraba evlilikleri
SMA’nın Türkiye’de 6 bin kişide bir olmasının sebebi akraba evlilikleri
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Üçüncü dalgaya hazırlıklı olmalıyız
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Üçüncü dalgaya hazırlıklı olmalıyız
WHO, Sputnik V'nin acil kullanımını istişare edecek
WHO, Sputnik V'nin acil kullanımını istişare edecek
Tek seçeneğim Sinovac aşısı olsa ne yapardım?
Tek seçeneğim Sinovac aşısı olsa ne yapardım?
'Virüs benzeri parçacıklara' dayalı aşıda ay sonuna kadar insan çalışmasına geçmek istiyoruz
'Virüs benzeri parçacıklara' dayalı aşıda ay sonuna kadar insan çalışmasına geçmek istiyoruz
SMA'lılara gen tedavisi için kampanyalar düzenlenmesi uygun değil
SMA'lılara gen tedavisi için kampanyalar düzenlenmesi uygun değil
Faz-3 beklenmeden aşıya başlanmasında bir engel yok
Faz-3 beklenmeden aşıya başlanmasında bir engel yok
"Suçiçeği aşısı neden temin edilmiyor?"
"Suçiçeği aşısı neden temin edilmiyor?"