Suriyeliler’den dolayı veremden endişeliyiz

Verem Savaş Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Doğan Yardı, Gaziantep’te veremin yaygın olmadığını ama Suriyeliler’den dolayı endişeli olduklarını belirterek, “Yalnız son zamanlarda

Haber Merkezi > Röportaj - 08 Nisan 2017
Verem Savaş Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Doğan Yardı, Gaziantep’te veremin yaygın olmadığını ama Suriyeliler’den dolayı endişeli olduklarını belirterek, “Yalnız son zamanlarda Suriyeliler’in göç etmesiyle ve Suriye’deki verem oranının Türkiye’den daha fazla olması nedeniyle endişeliyiz. Hastalık bir anda kendini göstermiyor, yıllar içerisinde ortaya çıkıyor. Belki şimdi hasta sayısında artış yok ama bunu ilerleyen zamanlarda görebiliriz. Eğer verem hastası artarsa bunda Suriyeliler’in etkisi büyüktür” dedi.

Sabah-Verem (Tüberküloz) nedir?

Yardı-Verem diğer adıyla Tüberküloz insanlık tarihi kadar eskidir. İlk insanların fosillerinde yapılan araştırmalarında veremin yaptığı tahribatlar görülmüştür. Verem nefes yoluyla bulaşıyor. Veremli bir hastanın nefesinden sağlıklı kişiye bulaşabilir. Tabak, çatak, bıçak, su ve havlu ile bulaşmaz. Yani kişisel eşyalar yoluyla bulaşmaz.

Sabah-Bilindiği gibi verem günümüzün en büyük hastalıklarından biri, peki, tedavisi mümkün mü?

Yardı-Verem gerçekten günümüzün en önemli hastalıklarından birisi. Çünkü günümüzde bu hastalığa yakalananlar olduğu için güncelliğini devam ettiriyor. Verem sosyo-kültürel gelişmişlikle alakalı bir hastalık. Ülkelerinveya bölgelerin gelişmişlik düzeyi düşükse vereme yakalama riski de o kadar yüksek oluyor. Yani gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha fazla amagelişmiş ülkelerde de daha az.

Sabah-Şu anda dünyada kaç kişi bu hastalığın pençesinde, en önemlisi Türkiye ve Gaziantep’te durum ne?

Yardı-Dünya nüfusunun aslında üçte biri verem mikrobuyla karşılaşmış durumda. Üç insandan birisi verem mikrobuna yakalanmış, ama verem mikrobuyla herkes hasta olmuyor. Vücut direnci ve bağışıklık sistemi güçlüyse vereme yakalanmıyor. Ancak kişinin ne zaman vücut direnci düşerse daha önce almış olduğu mikroplar harekete geçip çoğalıyor ve o insanı verem yapabiliyor. Ama dünya genelini değil de bölgesel düşünmek lazım. Afrika Ülkelerinde çok yaygınken bir Avrupa ülkesinde veya Amerika’da çok nadiren görülüyor. Uzak doğu ülkelerinde ve Türkiye Cumhuriyeti ülkelerinde de sık görülüyor. Türkiye’de dünya ortalamasının orta kısımlarında bulunuyor. Yani 100 bin nüfuslu bir yerde 15 kişi bu hastalığa yakalanıyor. Gaziantep’te Türkiye ortalamasına yakındır. Yalnız son zamanlarda Suriyeliler’in göç etmesiyle ve Suriye’deki verem oranının Türkiye’den daha fazla olması nedeniyle endişeliyiz. Hastalık bir anda kendini göstermiyor, yıllar içerisinde ortaya çıkıyor. Belki şimdi hasta sayısında artış yok, ama bunu ilerleyen zamanlarda görebiliriz. Eğer verem hastası artarsa bunda Suriyeliler’in etkisi büyüktür. Şimdi kesin sayı yok ama sayı söylemek de resmi makamların işidir.

Sabah-Verem bulaşıcı mıdır? Bu hastalıktan korunmanın yolları nelerdir?

Yardı-Sadece Akciğer veremi bulaşıcıdır. En çok da görülen verem çeşidi de budur. Kesinlikle kişisel eşyalarla bulaşmıyor, sadece nefesle bulaşır. Hasta olan birisinin ağzından çıkan nefes kapalı bir odada kalabiliyor. Aynı havayı sağlıklı bir kişi soluduğu zaman mikrobu kapmış oluyor. Vücut direnci düşerse veya ileriki yaşlarda düşerse o zaman vücudun daha önce almış olduğu verem mikrobu aktif hale gelerek o kişiyi hasta edebilir. Korunmak için de veremli hastalarla yakın temasta bulunmamak, odayı sık sık havalandırmak ve en önemlisi de vücut direncini yüksek tutmak gerekiyor. Yani düzenli, sağlık beslenme, düzenli spor, yaşam, alkol ve sigara kullanmamak gerekiyor.

Sabah-Doğrudan gözetimli tedavi ne demek verem hastalığı savaşında önemli mi?

Yardı-Doğrudan gözetimli tedavi yöntemi Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği bir tedavi yöntemidir. Şimdi verem hastaları en az 6 ay tedavi görüyorlar. Hastalar düzenli ilaç kullanmayabiliyordu. Yani bir aylık ilaç veriliyordu, ama sonradan görüldüğü ki hastaların bir kısmı ilaçlarını düzenli kullanamıyor, unutuyorlar ve kendilerini iyi hissederlerse ilaç kullanmayı bırakmaya karar verebiliyorlardı. Bundan dolayı Dünya Sağlık Örgütü ilaçları sağlıkçıların vermesini önerdi. Türkiye’de bu yöntem 10 yıldan beri uygulanıyor. Uygulama şu şekilde yapılıyor; veremli hastanın ulaşabileceği en yakın sağlık kuruluşuna ilaçları bırakılıyor. Kişi her gün sağlık kuruluşuna gidiyor, sağlıkçıların gözetiminde ilacını kullanıyor ve içtiğine dair imza atıyor. Böylelikle kişinin her gün ilacını içtiğinden emin olunuyor. Doğrudan gözetimli tedavi yönetimi uygulayan ile uygulamayanlar arasında büyük farklar olduğu biliniyor.

Sabah-Akciğer veremi, cilt veremi ve menenjit veremi gibi verem çeşitlerinin dışında verem var mı? Bu veremler insanları öldürebilir mi?

Yardı-En çok karşılaşılanakciğer veremi olmasına rağmen, diğer organlarda da verem görülebiliyor. Beyin veremine menenjit veremi deniyor, kemik veremi, böbrek veremi, bağırsak veremi, cilt veremi ve aklınıza gelecek her organın veremi olabiliyor. Akciğer veremi dışındaki veremler kan yoluyla bulaşıyor. Verem mikrobunu solunum yoluyla aldınız, ciğerinize gitti, ciğerde hastalık yapmasa da kan yoluyla başka organlara yerleşebiliyor. Teşhis uzmanlar tarafından yapılıyor. Mesela kemik veremine bir ortopedi uzmanın teşhis koyması gerekiyor, beyin veremine beyin cerrahının, böbrek ve idrar kesesinde verem varsa bununda üroloji uzmanı tarafında teşhisi koyması gerekiyor.

Sabah-Verem en çok kimlerde görülür ve bir insan verem hastalığına nasıl yakalanır?

Yardı-Verem en çok vücut direnci düşük insanlarda görülüyor. Vücut direnci nasıl düşer; düzenli beslenemiyor, sağlıklı yaşamıyor, açık havada bulunmuyor, sigara içiyordur. Verem hastalığının en büyük sebeplerinden birisi de sigara ve alkoldür. Akciğer kanserinin en büyük sebebi sigara olduğu gibi, akciğer vereminin de en büyük sebebi sigara. Bazı hastalıklar vücut direncini düşürebiliyor. Mesela diyabet veya şeker hastaları. Şeker hastalarında vücut direnci düştüğü için normal insanlara göre çok daha kolay vereme yakalanabiliyorlar. Böbrek yetmezliği olan hastalarda çok çabuk yakalanabiliyorlar. Kanser tedavisi görenlerinde vücut direnci çok düşük oluyor. Bunlarda verem çok görülebiliyor. Çünkü kemoterapi de vücut direnci baskılanmış oluyor.

Sabah-Verem Savaş Derneği’nin kuruluş amacı nedir?

Yardı-Verem Savaş Derneği Gaziantep’te uzun zamandan beri hizmet veriyor. Verem Savaş Dispanseri ile derneği karıştırmamak gerekiyor. Gaziantep’te iki tane Verem Savaş Dispanseri bulunuyor. Bu dispanserler Sağlık Bakanlığı’na bağlı. Bizim dernek 1951 yılında kuruldu. Derneğimizin amacı, dispanserlerde tedavi olan hastalara destek olmak, en çok da maddi destek olmak. Mesela dispanserlerin fiziki eksiklerinin gideriyoruz. Devletin ödenekleri yetmediği zaman, kömür ve yakıt konusunda destek oluyoruz. Tıbbi cihaz eksik olduğunda ve ilaçlar yeterli olmadığı zaman ilaç teminine de yardım ediyoruz. Yani veremli hastaların tedavisi aksamaması için her türlü desteği sağlıyoruz. Dernekte çalışan arkadaşlar maddi durumu iyi olmayan aileleri ziyaret ediyor. Eksikleri varsa onları gideriyorlar, bazı hastalara kıyafet yardımında bulunurken bazılarına da gıda yardımında bulunduk. Maddi durumu olmayan veremli hastalar il dışına sevk olduklarında gidiş- dönüş yol paraları da dernek tarafından karşılanıyor. Bunların yanında derneğimiz bu hastalığın toplum tarafından bilinmesi için eğitim çalışmaları da yapıyor. Özellikle verem haftasında bu hastalığın tanınması için okullarda, verem konulu resim yarışması, kompozisyon, şiir ve verem köşesi yarışmaları yapıyoruz, derece girenlere ödül veriyoruz.
Sabah-Bir insan verem hastalığına yakalandığını nasıl anlar, belirtileri nedir?
Yardı-Öksürük çok önemli bir belirti. Ama her öksürükte veremi düşünmemek lazım, özellikle antibiyotik içmemize rağmen ve iki aydan uzun sürüyorsa veremden şüphelenmek gerekir. Zaten doktor arkadaşlar da bunun bilincedir, şüphelendiği kişileri dispansere sevk ederler. Kanlı balgam, ateş, iştahsızlık ve kilo kaybı da yine veremin belirtileri arasındadır.

Sabah-Toplumda verem hastalarına bakış nasıl?

Yardı-Ne yazık ki toplum verem hastalarından çok çekiniyor ve dışlayıcı bakıyor. Onun için verem hastaları duyulmasın isteriz. İnsanlar bana bulaşır mı diye çok endişeleniyorlar. Ama şunu bilmek gerekir, vücut ve bağışıklık sisteminiz güçlüyse verem mikrobu size bulaşmayacaktır. Eğer o kadar kolay bulaşıyor olsaydı dispanserde çalışan kişilere de bulamış olurdu. Ben uzun zaman Verem Savaş Dispanserinde binlerce hastayı tedavi ettim. Bende yakalanmadım. Çünkü vücut direncim yüksekti. Verem hastalarından korkmamak gerekir. Hüseyin KarataşCaptcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Çocuk istismarı ve kadına şiddet de bir nevi OHAL’dir
Çocuk istismarı ve kadına şiddet de bir nevi OHAL’dir
Toplumda, ahlaki bir çözülme yaşanıyor
Toplumda, ahlaki bir çözülme yaşanıyor
Güçlü bir yönetim kadrosu ile Gaziantep'te ilerleyeceğiz
Güçlü bir yönetim kadrosu ile Gaziantep'te ilerleyeceğiz
Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
Sektöre ve firmalara değer katmak istiyoruz
Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Türkiye, dünyanın sağlık merkezi konumuna geliyor
Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
Ağrının önemli bir özelliği duyusal bir olgu olmasıdır
Bölgede, greenlight lazer cihazı sadece bizde mevcut
Bölgede, greenlight lazer cihazı sadece bizde mevcut
Eğitim süreklilik kazandığı zaman sorgulayan bireyler yetişmiş olur
Eğitim süreklilik kazandığı zaman sorgulayan bireyler yetişmiş olur
Bölgemize ve küresel bilime yeni soluklar getirmek için çalışıyoruz
Bölgemize ve küresel bilime yeni soluklar getirmek için çalışıyoruz
Uyuşturucunun kolay temin edilebilir olması büyük sorun
Uyuşturucunun kolay temin edilebilir olması büyük sorun
Gaziantep’te Hepatit B ve Hepatit C yaygın
Gaziantep’te Hepatit B ve Hepatit C yaygın
Doğan bebeklerin yüzde 15’i Suriyeli
Doğan bebeklerin yüzde 15’i Suriyeli
Günümüzün en yaygın ağız sorunu diş eti hastalığı ve diş çürükleridir
Günümüzün en yaygın ağız sorunu diş eti hastalığı ve diş çürükleridir
Spor ve eğitimde zihinsel bir değişim olmalı ki büyük başarılar elde edelim
Spor ve eğitimde zihinsel bir değişim olmalı ki büyük başarılar elde edelim
Adalete güvensizlik yüzde 92 oranında
Adalete güvensizlik yüzde 92 oranında
“Gaziantep eğitiminin en büyük sorunu iç ve dış göç yoğunluğu”
“Gaziantep eğitiminin en büyük sorunu iç ve dış göç yoğunluğu”
“Gaziantep’te diyabetik retinopati yaygın”
“Gaziantep’te diyabetik retinopati yaygın”
Rant odaklı yapılar, kentin çevresel niteliğini zedeledi
Rant odaklı yapılar, kentin çevresel niteliğini zedeledi
Sigara ile ilişkili kanser türlerinin kadınlarda görülme sıklığı arttı
Sigara ile ilişkili kanser türlerinin kadınlarda görülme sıklığı arttı
Hedef yılsonuna kadar 3 milyon yolcuya ulaşmak
Hedef yılsonuna kadar 3 milyon yolcuya ulaşmak
15 Temmuz’dan bu yana sıkıntı yaşıyoruz
15 Temmuz’dan bu yana sıkıntı yaşıyoruz
Toplumun bilinçlenmesi ve olayı sahiplenmesi lazım
Toplumun bilinçlenmesi ve olayı sahiplenmesi lazım
Günümüzün en büyük sorunu uyuşturucu
Günümüzün en büyük sorunu uyuşturucu
Eczanelerde sahte ilaç satılması mümkün değil
Eczanelerde sahte ilaç satılması mümkün değil
Hayranı olduğu Şebnem Ferah’a ulaşmak için yaptığı şarkı hayatını değiştirdi
Hayranı olduğu Şebnem Ferah’a ulaşmak için yaptığı şarkı hayatını değiştirdi
Türkiye, önce, kendi içindeki IŞİD unsurlarını temizlemeliydi
Türkiye, önce, kendi içindeki IŞİD unsurlarını temizlemeliydi
Düzbağ projesi Türkiye’nin en önemli ve en büyük 3. Projesi
Düzbağ projesi Türkiye’nin en önemli ve en büyük 3. Projesi
Ülkenin geleceği, demokratik sistemin sağlıklı işleyişine bağlıdır
Ülkenin geleceği, demokratik sistemin sağlıklı işleyişine bağlıdır
Belirsizlik duygusu, büyük travmalar doğurabilir
Belirsizlik duygusu, büyük travmalar doğurabilir
Gıda denetimlerimiz çok yetersiz tükettiğimiz gıdalar güvenli değil
Gıda denetimlerimiz çok yetersiz tükettiğimiz gıdalar güvenli değil
Tür sayısı 330, nüfusumuz ise 7 bin 100’e kadar ulaştı
Tür sayısı 330, nüfusumuz ise 7 bin 100’e kadar ulaştı
UNESCO’ya ağına girmiş bir kente yakışmıyor bu
UNESCO’ya ağına girmiş bir kente yakışmıyor bu
Gaziantep’te daire satışları durdu
Gaziantep’te daire satışları durdu
Savaşla birlikte Suriye ile ticaretimiz sıfırlandı
Savaşla birlikte Suriye ile ticaretimiz sıfırlandı
Peyzaj mimarları, dünyayı iyileştiren doğaya nazikçe dokunan ellerdir...
Peyzaj mimarları, dünyayı iyileştiren doğaya nazikçe dokunan ellerdir...
Annem bakımevinde çok mutlu
Annem bakımevinde çok mutlu
Çevrimizi en çok  kirleten insandır
Çevrimizi en çok kirleten insandır
Doğu'daki olaylar, tüm sektörleri olumsuz etkiledi
Doğu'daki olaylar, tüm sektörleri olumsuz etkiledi
Ulaşımda bir hareketlenme varsa ekonomi iyiye gidiyor demektir
Ulaşımda bir hareketlenme varsa ekonomi iyiye gidiyor demektir
Sürücü kurslarının sayısı fazla, eğitimde kalite düşüyor
Sürücü kurslarının sayısı fazla, eğitimde kalite düşüyor
Antep, orman fakiri bir kent konumunda
Antep, orman fakiri bir kent konumunda
Türkiye, her anlamda  iyi yönetilmiyor!
Türkiye, her anlamda iyi yönetilmiyor!
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’ni  kim koruyorsa çok yanlış yapıyor
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’ni kim koruyorsa çok yanlış yapıyor
Ne zaman fasonculuk biter işte o zaman marka oluruz
Ne zaman fasonculuk biter işte o zaman marka oluruz
 “Devlet, yerli kömür dağıtmaktan vazgeçip, ithal kömür dağıtmalı”
“Devlet, yerli kömür dağıtmaktan vazgeçip, ithal kömür dağıtmalı”
Gayrimenkuldeki  artış altını neredeyse 3’e katlıyor
Gayrimenkuldeki artış altını neredeyse 3’e katlıyor
Antep, aslında tarıma  dayalı bir sanayi kenti
Antep, aslında tarıma dayalı bir sanayi kenti
“Sanayileştik, ama bu kültürümüzün  de geliştiği anlamına gelmiyor elbette”
“Sanayileştik, ama bu kültürümüzün de geliştiği anlamına gelmiyor elbette”