"Spor temizlenmedi, FETÖ hâlâ sahada"

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Zeki Üçok, Cumhuriyet'e konuştu, FETÖ ile ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. FETÖ'nün spor dünyasındaki varlığının devam ettiğini belirten Üçok, "Spor temizlenmedi, FETÖ hâlâ sahada" dedi.

Cumhuriyet > Spor - 17 Kasım 2020

 

Eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 12 Aralık 2014 tarihinde suç duyurusunda bulundu. FETÖ’nün basın ayağı olarak sadece Mehmet Baransu ve Ekrem Açıkel yer aldı. Rıdvan Dilmen’in ismini verdiği kişiler bu dava da yer almadı. En ilginç suçlamalar Ahmet Çakar için yapılmıştı. “Bu tutuklanmaları cemaatin üzerine yıkmak vicdansızlığın en büyüğüdür. Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü Hizmet Gönüllüleri olarak Fethullah Gülen hareketidir” ifadeleri vardı.

Devletin hemen hemen tüm organlarına sızan FETÖ, spor alanına sızmayı da ihmal etmedi. Kendilerinden olmayanları her kurumdan kumpaslarla tasfiye etmeyi başaran FETÖ, 3 Temmuz 2011’de iktidardan aldığı güçle Fenerbahçe’ye yönelik bir kumpas düzenledi. Takımın eski Başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticileri tutuklandı. O günlerde spor basınından birçok gazeteci bu hukuksuz operasyonu “Futbolun Ergenekonu” diye adlandırarak toplum nezdinde algı çalışması yürütüyordu. Aziz Yıldırım FETÖ’nün futbol yapılanmasına ve FETÖ’ye alkış tutan gazetecilere ilişkin suç duyurularında bulundu. 

Yıldırım’ın dilekçelerinde yer alan çok önemli detaylar görmezden gelindi. Bazı isimler hakkında davalar açılsa da çok sayıda isim bu soruşturma dahi geçirmedi. Halen ekranlarda “gazetecilik” yapmaya devam ediyorlar. Eski futbolcu Rıdvan Dilmen’in, “Türk spor basınında FETÖ’cü gazeteciler ve yöneticiler hâlâ işbaşında” sözleri ise FETÖ’nün spordan ne denli temizlenip temizlenmediği konusunu bir kez daha gündeme getirdi. 

Eski Hava Kuvvetleri Savcısı Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok sorularımızı yanıtladı...

- Rıdvan Dilmen’in açıklamaları oldukça dikkat çekiciydi... Sizce de FETÖ spor basınından temizlenmedi mi?

Son günlerde tam da FETÖ’nün istediği ortam oluşmuştu. Neredeyse hiçbir basın yayın kuruluşunda FETÖ’nün adı telafuz edilmez, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) başka hiçbir kurumda FETÖ ile mücadele edilmez olmuştu. Bu durum öylesine bir hal almıştı ki yargıda, valilerin, kaymakamların arasında ne bileyim falanca kurumda FETÖ’cü var demek bile adeta suç haline getirilmiş durumdaydı. Bugün mahkeme kararlarında da açık bir biçim yer aldığı üzere Fethullah Gülen’in talimatıyla şike operasyonu adı altında Fenerbahçe’yi ele geçirmek üzere Emniyet ve yargı içerisinde yer alan FETÖ üyesi polis, savcı ve hâkimleri tarafından operasyon başlatılmış, başta Fenerbahçe Başkanı Sayın Aziz Yıldırım olmak üzere birçok Fenerbahçeli yönetici tutuklanıp hapse atılmışlardı. Tabii ki böylesine büyük bir operasyonu yapmak için FETÖ tıpkı Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk kumpaslarında olduğu gibi emrindeki basın yayın organlarını ve de özellikle spor basınında ve yönetiminde yer alan üyelerini kullanarak algı operasyonu yürütmüşlerdir. Fenerbahçe yönetici ve futbolcularını kamuoyu önünde itibarsızlaştırmak için bu kişilerden yararlanıldığından hiçbir kuşkum yok.

Fenerbahçe sessiz kalmadı

- Rıdvan Dilmen açıklamasında bazı isimlerden bahsetti...

FETÖ’nün 3 Temmuz kumpasındaki gerçekler ortaya çıktıktan sonra, başkan Aziz Yıldırım, hukuka aykırı operasyonda rolü olan kişilerin tespiti ve cezalandırılması talebiyle 12 Aralık 2014 günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bu suç duyurusu üzerine, Fethullah Gülen, Hidayet Karaca, Ekrem Dumanlı, İlhan İşbilen, Alaatin Kaya, Suat Yıldırım isimli FETÖ örgütü yöneticileri ile dönemin İstanbul Organize Şube Müdürlüğü yetkilileri (Nazmi Ardıç, Ahmet Davulcu, Ahmet Kalender), İstanbul İstihbarat Şube Müdürü (Ali Fuat Yılmazer) ve il emniyet müdür yardımcıları (Mutlu Ekizoğlu, Mehmet Likoğlu) ve FETÖ’nün basın yayın organlarındaki üyeleri olduğu iddiasıyla Mehmet Baransu, Ekrem Açıkel ile örgütün diğer üyeleri Halil İbrahim Koca, Ali Çelik, Orhan Erdemli, Cemalettin Mutlu isimli kişiler başta olmak üzere 108 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. Ancak bu dava içerisinde FETÖ’nün basın ayağı olarak sadece Mehmet Baransu ve Ekrem Açıkel yer aldı. Rıdvan Dilmen’in ismini verdiği kişiler bu davada yer almadı.

- Fenerbahçe Kulübü bu duruma sessiz kalmadı değil mi?

Hayır tabii ki... Bu durumu gören Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe Kulübü “bir dakika” dediler. Evet, iddianamede adı geçen 108 kişi 3 Temmuz kumpasını yaptılar ama onlara kamuoyu nezdinde destek olan gazeteci ve yöneticiler bu iddianamede yer almamış diyerek 17 Mayıs 2016, 22 Eylül 2016 ve 13 Haziran 2017 tarihlerinde 37 spor yazarı, spor yorumcusu, kulüp başkan ve yöneticisi ile Türkiye Futbol Federasyonu yöneticisi hakkında suç duyurusunda bulunarak soruşturma açılmasını talep etmiştir. Ayrıca soruşturma ve kovuşturma aşamasında görev yapan FETÖ üyesi hâkim ve savcılar hakkında inceleme yapılması için Hâkim ve Savcılar Kurulu’na müracaat etmişlerdir. Rıdvan Dilmen’in bahsettiği isimlerin neredeyse tamamı bu suç duyurularında yer almaktadır.

- Kimler o isimler?

Turgay Demir, Talip Doğan Karlıbel, Rasim Ozan Kütahyalı, Ahmet Çakar, Serhat Ulueren, Erman Toroğlu, İbrahim Seten, Mehmet Arslan, Talat Atilla, İlhan Helvacı, Lütfi Arıboğan, Ebru Köksal, Mehmet Ali Aydınlar gibi birçok isim var.

- Suç duyurusunda bu isimler hakkındaki iddialar yer alıyor. Peki, bu iddialardan en ilginç olanı sizce hangisiydi?

Bence en ilginç suçlamalar Ahmet Çakar için yapılmıştı. Ahmet Çakar’ın yaptığı bazı konuşmaları suç duyurusuna konmuştu. Mesela, “Cemaat Fenerbahçe’den daha büyük bir örgüttür. Bu tutuklanmaları cemaatin üzerine yıkmak vicdansızlığın en büyüğüdür. Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü Hizmet Gönüllüleri olarak Fethullah Gülen hareketidir. Mehmet Ekinci suçsuz derse yer yerinden oynar, Ergenekon, Balyoz tartışılır. Aziz Yıldırım eğer Fethullah Gülen hareket grubunu kastediyorsa bu çok ciddi bir bölücülüktür. Keşke hepsi masum olsaydı da delinin biri şike romanı yazmış olsaydı, çırılçıplak gay taklidi yapaydım” gibi ifadeleri yer alıyor.

- Bu suç duyurularında gazeteci Mustafa Çevik’in tanık olarak dinlenilmesi istenmişti. Çevik dinlendi mi?

19 Nisan 2016 tarihinde gazeteci Mustafa Çevik, “Fethullah Gülen spor camiasından gazeteci, teknik direktör, futbolcu 100 kişiye isimlerinin baş harfi yazan gümüş kolyeler yolladı... Net” içerikli bir tweet attı. Suç duyurusu dilekçesinde bu ismin dinlenmesi talep edilmişti. Ben Mustafa Bey ile görüştüm. Başına gelmeyen kalmamış. İşinden atılmış, hakkında bir sürü tazminat davaları açılıp işsiz haliyle tazminat ödemek zorunda bırakılmış ve çok ilginçtir bugüne kadar hiçbir savcı terörist başının kolye gönderdiği spor camiasındaki kıymetli evlatları kimlerdir diye sormamış. Mustafa Çevik, FETÖ ile mücadele edip yalnız bırakılanlar için acı bir örnek.

Teknik direktör alaşağı edildi

FETÖ üyesi çok sayıda futbolcu, yargılandıkları davalarda himmet adı altında örgüte para yardımı yaptıklarını itiraf etti.

Birçok kişi FETÖ’nün spor dünyasında ne kadar çok etkili olduğunu bilmez. Ersun Yanal’ı hatırlayın, 13 Nisan 2004 yılında mili takım teknik direktörü oldu. Birçok milli takım teknik direktöründen daha başarılıyken Fethullah Gülen’in manevi evladı futbolcu Hakan Şükür’ü “Sistemime uymuyor” gerekçesiyle aday kadroya almayınca bir yıl içerisinde görevine son verildi. Şu derinliğe bakar mısınız? Milli Takım Teknik Direktörü tek hamlede alaşağı ediliyor. Diğer yandan futbol camiasının içerisinde yer alan birçok futbolcu ve yöneticinin FETÖ’ye himmet adı altında milyonlarca lira haraç verdiğini, vermeyenlerin hayatlarının karartıldığını da pek çok kimse bilmez. Bunun en somut kanıtlarından biriside Ajax’ta yetişip Galatasaray’a gelen ve Milli Takıma kadar yükselen futbolcu Mustafa Yücedağ’dır. FETÖ’cüler Kurban Bayramı’nda Yücedağ’dan 10 adet kurban parası istiyorlar. Yücedağ, “ben cemaate para vermem” deyince FETÖ’cü futbolcular tarafından takımdan dışlanır ve başka gittiği hiçbir takımda da barındırılmaz. UEFA prolisansı olmasına karşın hiçbir takımda teknik direktörlük yapmasına müsaade edilmez. Mustafa Yücedağ, 54 yaşında sefalet içerisinde öldü.

- Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Hâlâ futbol, basketbol, voleybol, güreş aklınıza gelebilecek tüm spor dalları içerisinde hayal bile edemeyeceğiniz kadar çok FETÖ üyesi sporcu, hakem, antrenör, yönetici, basın mensubu var. Hal böyleyken Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe Kulübü’nün verdiği dilekçelere aradan yaklaşık beş yıl geçmesine karşın bugüne kadar ne yazık ki hiçbir işlem yapılmamıştır. Eğer FETÖ ile mücadeleyi sadece TSK ile sınırlarsanız çok büyük bir hata yapmış olursunuz. İstanbul Cumhuriyet Başsavcığı’nı bu açıklamalarımıza kulak vermeye çağırıyorum. Başlatın “Türk Temiz Eller Operasyonu”nu kurtarın Türk sporunu.

Dilmen: Gazetecilerin hesapları incelenmeli

Rıdvan Dilmen, spor camiasından bazı insanların Fethullah Gülen ile ilgili attıkları tweet’lerini de gündeme getirip, kendisine yönelik sözler sarf eden Vatan Gazetesi eski Spor Müdürü İbrahim Seten’e yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Dilmen, Seten’in Fethullah Gülen için tweet’ler attığını anımsatarak şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye’nin en büyük gücünü çağır gelsin o zaman. Hadi çağır. Gelmiyorsa. Topla tayfanı defol git bu ülkeden. Rasim’ini de al, İsmail Er’ini de al git. 2010-11’de tam FETÖ operasyonu yaptılar. ‘Burnundan kıl aldırmayan Başbakan’ ne demek, sen kimsin? Ve terör örgütü lideri için neler söylüyorsun. 251 şehidin kanına siz de bulaştınız. Ahlaksızlar. Şimdi bu attığınız tweet’leri yazamazsınız. Çünkü Taraf Gazetesi gibisiniz. Örgütlenmişsiniz. Pirana gibisiniz. Türkiye’de savcılıkların futbol camiasında ‘Temiz Eller’ operasyonu yapması lazım. Temsilciler, federasyon temsilcileri ve ben dahil gazetecilerin hesapları incelenmeli. Sporla ilişkili herkesin bağlantıları araştırılmalı.”

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
Minikler kulaçlarını ataları için attılar
Minikler kulaçlarını ataları için attılar
Futbol Para Ligi açıklandı: Covid-19 kulüplere 1,1 milyar euro zarar yazdırdı
Futbol Para Ligi açıklandı: Covid-19 kulüplere 1,1 milyar euro zarar yazdırdı
Gaziantep FK’nin oranı 55.00
Gaziantep FK’nin oranı 55.00
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, stat zeminlerine ilişkin konuştu: Yaptırımlar için harekete geçtik
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, stat zeminlerine ilişkin konuştu: Yaptırımlar için harekete geçtik
Kupa bu akşam sahibini buluyor
Kupa bu akşam sahibini buluyor
Galatasaray maçında galibiyete odaklandık
Galatasaray maçında galibiyete odaklandık
Bence evin oğlu Onyekuru"
Bence evin oğlu Onyekuru"
Ricardo Sa Pinto yönetiminde Galatasaray hazırlığı
Ricardo Sa Pinto yönetiminde Galatasaray hazırlığı
Kulüp başkanları ve yöneticiler borçlardan sorumlu olacak
Kulüp başkanları ve yöneticiler borçlardan sorumlu olacak
Çaykur Rizespor Sumudica ile anlaştığını duyurdu
Çaykur Rizespor Sumudica ile anlaştığını duyurdu
“Galatasaray maçında 3 puan için savaşacağız”
“Galatasaray maçında 3 puan için savaşacağız”
Feghouli'nin durumu yarın netlik kazanacak
Feghouli'nin durumu yarın netlik kazanacak
20 maçlık periyod 3 yenilgiyle kapatıldı
20 maçlık periyod 3 yenilgiyle kapatıldı
Olimpiyatlar için 60 oyuncuya davet gönderildi
Olimpiyatlar için 60 oyuncuya davet gönderildi
"Morais kendi kalesine attığı gol için özür dileyip takımdan ayrıldı"
"Morais kendi kalesine attığı gol için özür dileyip takımdan ayrıldı"
86 kulüpten 292 sporcu kulaç attı
86 kulüpten 292 sporcu kulaç attı
Gaziantep FK, son saniyelerde 8 puandan oldu
Gaziantep FK, son saniyelerde 8 puandan oldu
Gaziantep FK, evinde berabere 1-1
Gaziantep FK, evinde berabere 1-1
Ömer Erdoğan: "Sahanın hakimiydik ve hak ettiğimiz bir puanı aldık"
Ömer Erdoğan: "Sahanın hakimiydik ve hak ettiğimiz bir puanı aldık"
Brezilya'da kulüp başkanı ve dört futbolcuyu taşıyan uçak düştü
Brezilya'da kulüp başkanı ve dört futbolcuyu taşıyan uçak düştü
TFF Süper Kupa maçını Yaşar Kemal Uğurlu yönetecek
TFF Süper Kupa maçını Yaşar Kemal Uğurlu yönetecek
Beşiktaş geriden gelip kazandı
Beşiktaş geriden gelip kazandı
Ricardo Sa Pinto sahaya indi
Ricardo Sa Pinto sahaya indi
Belhanda ve Luyindama sınırda
Belhanda ve Luyindama sınırda
Osama Rashid Gaziantep FK’de
Osama Rashid Gaziantep FK’de
Hatayspor, Gaziantep maçının hazırlıklarını tamamladı
Hatayspor, Gaziantep maçının hazırlıklarını tamamladı
"Seyircili maçlar için Bilim Kurulu'nu bekliyoruz"
"Seyircili maçlar için Bilim Kurulu'nu bekliyoruz"
Ahmet Nur Çebi'den sitem "Bazı isimler katkı vermedi"
Ahmet Nur Çebi'den sitem "Bazı isimler katkı vermedi"
Gaziantep FK-A.Hatayspor maçını Fırat Aydınus yönetecek
Gaziantep FK-A.Hatayspor maçını Fırat Aydınus yönetecek
Ricardo Sa Pinto, antrenmanı izledi
Ricardo Sa Pinto, antrenmanı izledi
Tokyo Olimpiyatları'nın bir kez daha erteleneceği iddia edildi
Tokyo Olimpiyatları'nın bir kez daha erteleneceği iddia edildi
Liverpool, Premier Lig'de 68 maç sonra sahasında kaybetti
Liverpool, Premier Lig'de 68 maç sonra sahasında kaybetti
FIFA ve 6 konfederasyondan "Avrupa Süper Ligi"ne ret
FIFA ve 6 konfederasyondan "Avrupa Süper Ligi"ne ret
NBA'de 11 koronavirüs vakası tespit edildi
NBA'de 11 koronavirüs vakası tespit edildi
‘Doğada Spor Etkinlikleri ve Paintball Turnuvası’ düzenlendi
‘Doğada Spor Etkinlikleri ve Paintball Turnuvası’ düzenlendi
UEFA'dan "Avrupa Süper Ligi" açıklaması: Katılanlar men edilecektir
UEFA'dan "Avrupa Süper Ligi" açıklaması: Katılanlar men edilecektir
Başarılı sporcular madalya aldı
Başarılı sporcular madalya aldı
Erdal Güneş: “Ağır şartlarda futbol oynadık”
Erdal Güneş: “Ağır şartlarda futbol oynadık”
Ersin Aka: “Rakibin zayıf noktalarını biliyorduk ve kazandık”
Ersin Aka: “Rakibin zayıf noktalarını biliyorduk ve kazandık”
Cristiano Ronaldo, 760 gole ulaşarak tarihin en golcü futbolcusu oldu
Cristiano Ronaldo, 760 gole ulaşarak tarihin en golcü futbolcusu oldu
Gaziantep FK 3-0 yenildi
Gaziantep FK 3-0 yenildi
Gaziantep FK, Galatasaray’ı konuk edecek
Gaziantep FK, Galatasaray’ı konuk edecek
Portekizli teknik adamla 2.5 yıllık sözleşme imzalandı
Portekizli teknik adamla 2.5 yıllık sözleşme imzalandı
Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek final programı açıklandı
Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek final programı açıklandı
Gaziantep FK, Bilal Başacıkoğlu ile anlaşmaya vardı
Gaziantep FK, Bilal Başacıkoğlu ile anlaşmaya vardı
Maça doğru
Maça doğru
Anadolu Efes, Rusya deplasmanında
Anadolu Efes, Rusya deplasmanında
Karda antrenman
Karda antrenman