SANKO Holding, 100 MW’lık çatı tipi GES yatırımı yapacak

Bu yatırım, Türkiye’nin tek kalemde yapılacak olan en büyük çatı tipi GES yatırımı olacak

Haber Merkezi > Güncel - 11 Nisan 2021

Solartürk Enerji, Gap Galvaniz ve Öztan Elektrik firmaları 3’lü konsensüs kurarak, Türkiye’nin en büyük çatı GES projesine imza attı. 3’lü konsensüs, SANKO Holding’in 2021 yılında fabrikalarının çatılarına toplamda 100 MW’lık çatı tipi GES yatırımı yapacak.

En büyük çatı tipi GES yatırımı

Solartürk Enerji, GAP Galvaniz ve Öztan Elektrik ile birlikte üçlü konsensüs kurarak, SANKO Holding’in 2021 yılında fabrikalarının çatılarına toplamda 100 MW’lık çatı tipi GES yatırımı yapacak. Bu yatırım Türkiye’nin tek kalemde yapılacak olan en büyük çatı tipi GES yatırımı olacak. Enerji santralleri panellerini Solartürk, panellerin çelik konstrüksiyon imalatını Gap Galvaniz, Elektrik aksamını ise Öztan Elektrik yapacak.

“Hedefimiz Türkiye’deki yüzde 15 güneş enerji sistemi”

Hedeflerinin Türkiye’deki çatılarda kullanılacak güneş enerji sistemlerinin yüzde 15-20 pazar payına ulaşmak olduğunu ifade eden Özberk, “Burada panel, alüminyum konstrüksiyon montajı ve elektrik montajı olarak 3 firmada Gaziantep firmasıdır. Biz de bundan gurur duymaktayız. Türkiye’deki çatılarda kullanılacak güneş enerji sistemi hedefimiz yüzde 15-20 gibi bir pazar payına ulaşmaktır” ifadelerine yer verdi.

17 Mayıs 2005 yılında 5348 Sayılı kararname ile Türkiye’de yenilenebilir enerji yolu açılmış ve santraller kurulmuştur. 12 Mayıs 2019 resmi gazetede yayınlanan lisanssız elektrik üretim yönetmeliği ile meskenlerde 10 KW'a, ticari işletmelerde maksimum 5 MW'a kadar öz tüketime dayalı güneş enerji yatırımlarında yeni dönem başladı.

Solartürk Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk Türkiye’deki her çatıyı mini bir baraj olarak düşündüklerini söylerken, 3’lü konsensüs firmalarından Öztan Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztan ise, fosil yakıttan elde edilen enerjilerin yerini güneş ve yeşil enerjiye bırakacağını ifade etti. Gap Galvaniz Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ormanlı da, çelik konstrüksiyon imalatı yaparak fabrikaların betonarme ağırlıklarını hafiflettiklerinin altını çizdi.

“10 milyon dolar enerji tasarrufu olacak”

100 MW ile 10 milyon dolar enerji tasarrufu sağlanacağını ifade eden Özberk, “ Bizim sistemimizde bu 100 MW ile yaklaşık 10 milyon dolarlık bir enerji tasarrufu olacaktır. Gaziantep, Adıyaman, Bursa illerindeki işletmelerinde kullanılacaktır” şeklinde konuştu.

“Dünyanın en ucuz enerjisi güneş enerjisi”

Solartürk Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk, yerinde üretim, kullanım ve yatırımın kısa amortisman süresi sebebiyle yatırımcılara ciddi ekonomik katkılar sağlayan güneş enerjisi yatırımlarının 4 - 5 yıl içinde kendini amorti edeceğini ve sistemin 30-35 yıl boyunca kullanılabileceğini belirtti. Güneş enerjisi sistemlerinin fiyatlarının sürekli ucuzladığının altını çizen Özberk, 10 yıl öncesine göre fiyatların düşerek, dünyadaki en ucuz enerji kaynağı haline geldiğini ifade etti. Özberk ayrıca, Tarımsal sulama ve işletmelerde kurulacak güneş enerji sistemlerinin çiftçinin maliyetlerinin düşeceğini söyledi.

“Türkiye kurulumunun yüzde 6’sını biz yapıyoruz”

Özberk, “Türkiye’deki güneş enerji sistemlerinin son günlerde aşırı derecede artmasından dolayı buradayız. Artık güneş enerji sistemleri Türkiye’de önemli bir enerji kaynağıdır. 2005 yılında yola çıktığımız bu yolda bu sistemlerin artık geçtiğimiz 16 yıl içinde Türkiye’de 7 bin MW ile Türkiye kurulumunun yüzde 6’sı üretimde ise yüzde 3,5’ini üretmekteyiz” dedi.

“SANKO Holding’in 100 MW çatı güneş enerji sistemi anlaşması yaptık”

Özberk, SANKO Holding’in 100 MW çatı güneş enerji sistemi anlaşması yaptıklarını ifade ederek, “Bugün Türkiye’nin en büyük güneş enerji sisteminin anlaşmasını yapan 3 firma ile birlikteyiz. Türkiye’nin önemli kuruluşlarından biri olan SANKO Holding’in 100 MW çatı güneş enerji sisteminin anlaşmasını yaparak montajı başlamış durumdadır" dedi.

“Her çatı mini bir baraj”

Özberk, Türkiye’deki her çatıyı mini bir baraj olarak düşündüklerinin altını çizerek, “2019 yılında gelen kanunla bireysel müşterilere kolaylık sağlanmıştır. 10 KW’a kadar izin alınmadan yapılabilmektedir ve izin süreci çok kısalmıştır. Bu da yaklaşık 1 evin elektrik ihtiyacının tamamını karşılayabilmektedir. Yaklaşık 4-5 yıl arasında amorti süresi vardır bu durum çok önemlidir. Ayrıca Türkiye’nin her çatısı bir mini baraj olarak düşünebiliriz. Fabrikalar, küçük sanayi siteleri, işletmeler, tarımsal işletmeler, çiftliklerde yapılan bu sistemle maksimum 4 ile 5 yılda amorti olmaktadır. Amacımız maliyetlerin ucuzlaması, tarımda tüketilen enerji maliyetlerinin düşmesi adeta bir nevi çiftçimize bir can suyu olmaktır. 25-30 yıl kullanım süresi vardır. Türkiye’de en eski panel kurulumunu biz yapmış bulunmaktayız. Yaklaşık 9-10 yıldır sistem çalışmaktadır. Şu ana kadar da herhangi bir sorun görmedik” ifadelerini kullandı.

“Irak Bağdat Sadr Stadyumunda panelimiz kullanılmıştır”

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Sadr stadyumunun panellerinin kendilerine ait olduğunu ifade eden Özberk, “Önemli bir kuşaktayız, bizim kuşağımız dünyada tarihindeki en verimli kuşaktır. Yılda bin 800 saatlik bir güneş enerji verimi almaktayız. Avrupa’ya göre yaklaşık 2 katıdır. Almanya’ya göre yüzde yüz farklı. İngiltere’ye göre yine yüzde yüz farklıdır. Gelecek güneş enerjisindedir. Yurt dışına, toplam 50 MW güneş paneli ihracatı yapan ve dünyanın en büyük 1 MW kapasiteli Off-Grid stadyum çatısı ve aşırı sıcak bölgede olan Irak ‘Bağdat Sadr Stadyumunda’ panelimiz kullanılmıştır” diye konuştu.

“Çelik konstrüksiyon imalatını yapıyoruz”

Gap Galvaniz Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ormanlı ise panellerin çelik konstrüksiyon imalatını yaptıklarını belirterek, “2017 yılında hızlı bir şekilde güneş enerji sektörü yaygınlaşmaya başladı. Önceki yıllarda da vardı fakat Türkiye’de 2017 yılında yaygınlaşmaya başladı. Gaziantep’in güzide firmalarından birisi olan SANKO’ya 100 MW güneş enerji sistemi santrali kuracağız. Burada 3’lü konsensüs olarak girdik. Solarturk Osman Özberk, Öztan Elektrik İbrahim Öztan ile birlikte 3’lü bir konsensüs yaparak 100 MW çatı imalatının ve montajının yapımına başladık. Kurulumlar başladı. En kısa zamanda bitirmeyi hedefliyoruz. Biz çelik konstrüksiyon imalatı yaparak hem fabrikaların betonarme ağırlıklarını hafifletiyoruz. Hafif çelikten imalat yaptığımız için hem üzerine konulan güneş enerji panellerinin montajını yapıyor hem de daha sağlıklı bir sistemli olgusu oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

“Fosil yakıttan elde edilen enerjiler yerini güneş ve yeşil enerjiye bırakacak”

3’lü konsensüs firmalarından Öztan Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztan da, fosil yakıttan elde edilen enerjilerin yerini güneş ve yeşil enerjiye bırakacağını ifade ederek, “Türkiye’nin gerçekten şu anda en büyük çatı güneş enerji sistemi işi olan bu işe imza attığımız için gerçekten çok mutluyum. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar olarak 3’lü bir konsensüs kurduk. Panel üretimine Solartürk Enerji, alüminyum konstrüksiyon üretimini ve montajını Gap Galvaniz yapacak bizde Öztan Elektrik olarak bütün tecrübemizi ikinci nesil elektrik mühendisi olarak aktarmaya çalışacağız. Şuanda enerjinin depolanması şu zamanki en büyük problemlerden birisi. Mevcut pil teknolojisiyle bu durum maalesef çok verimli değil ama pil teknolojisinin gelişmesiyle bu arada çok hızlı gelişiyor bu sektör eğer daha da geliştiği takdirde önümüzdeki 10 yılı bulacağını zannetmiyorum. Gerçekten fosil yakıttan elde edilen enerjiler yerini güneş ve yeşil enerjiye bırakacağını düşünüyorum” diye konuştu.

3'lü konsensüs kuran firmalar hakkında Solartürk Enerji

2008 yılında 'Solartürk Enerji' markasının patenti alınarak, 2012 yılına ülkemizde ilk Fotovoltaik Panel üretimine başlanılmıştır. Gaziantep’te kurulan ve Türkiye’de ilk güneş enerjisi paneli üretimine başlayan Solartürk Enerji olarak hedefi, dünya standartlarında, kaliteli ve yerli bir ürün üretmektir. Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası (EBDR) tarafından “Sürdürülebilir Enerji ve Avrupa’daki PV Modül Yatırımı” konusunda “MÜKEMMELİYET” ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca, TÜMSİAD tarafından düzenlenen "25 ALTIN YILDIZ" ödülü çerçevesinde, bu sektörde "ALTIN YILDIZ" ödülü ile takdir edilmiş ve Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği EUROSOLAR tarafından Türkiye Güneş Başarı Ödülü 2013 ile takdir edilmiştir. Ülke şartlarına uygun, yüksek ısıya ve +120 santigrat sıcaklığa dayanıklı PV güneş panelini üreten ilk ve tek firması olması sebebiyle, 2017 yılında 8. Türkiye enerji zirvesinde ‘Altın voltaj’ ödülüne layık görülmüştür. Ülkemizdeki Güneş Enerji Santralları panel tedariki dışında Ortadoğu ve Afrika’ya Panel ihracatını devam ettirmektedir.

Gap Galvaniz

2010 yılında sac işleme tesisi olarak kurulan firma, 2017 yılından bu yana çelik konstrüksiyon imalatları alanında faaliyet gösteriyor. 12 bin metrekaresi kapalı, toplamda 40 bin metrekare alanda üretim yapan firma, montaj ekipleri dahil toplam 150 kişiye istihdam sağlıyor. Kurulduğu ilk etapta enerji iletim-dağıtımına yönelik hat direkleri, şalt sahaları ve aydınlatma direkleri imalatlarıyla başlayan firma 2017 yılı ikinci çeyreğinde ülkemiz ve dünyanın geleceği için çok büyük önem arz ettiğini düşündüğü ülkemizde de yıldızı parlayan Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımlarına yönelik GES çelik konstrüksiyon imalatı hattımızı da kurarak güneş enerji sahalarına yönelik çelik konstrüksiyon imalatlarıyla devam ediyor. Konstrüksiyon imalatının yanı sıra geçmişten gelen mekanik ve elektrik montaj tecrübelerini de değerlendirerek anahtar teslimi saha kurulumlarına da başladı ve halen devam ediyor. Taleplere göre çelik konstrüksiyon tedarikinin yanı sıra mekanik ve elektrik montaj faaliyetlerini de sürdürüyor.

Öztan Elektrik

Sektöre, 1983 yılından bu yana trafo imalat, bakım, onarım ve taahhüt alanlarında Gaziantep Trafo Sanayi olarak hizmet veriyor. 2013 yılı Haziran ayı itibarı ile yoluna Öztan Elektrik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak Alçak Gerilim ve Orta Gerilim elektrik malzemeleri satışı ile sektöre daha büyük bir adım attı. 2013 ün 2. yarısında kurulan firma güçlü bayilik ve partnerlik anlaşmaları ile elektrik malzemesi tedarik zincirinin en önemli parçalarından biri oldu. Orta Gerilim ürünlerinde, endüstriyel tesis ürünlerinde, konut, AVM, hastane, okul ve Solar Enerji (Photovoltaic) tesislerinde kaliteli markalar ile hizmet veriyor.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
5 bin aileye gıda paketi dağıtıldı
5 bin aileye gıda paketi dağıtıldı
Gaziantep’te bayram öncesi denetimler arttırıldı
Gaziantep’te bayram öncesi denetimler arttırıldı
Otobüs önce yanlış yola girdi sonra yolcuları ile mahsur kaldı
Otobüs önce yanlış yola girdi sonra yolcuları ile mahsur kaldı
Semt pazarları açıldı, esnafın yüzü güldü
Semt pazarları açıldı, esnafın yüzü güldü
"Desen iyi bir sanat ve tekniğin eseridir”
"Desen iyi bir sanat ve tekniğin eseridir”
Ucuz baklava, glikoz ve mısır şurubu içeriyor
Ucuz baklava, glikoz ve mısır şurubu içeriyor
Tırda uyuşturucuyla yakalanan 2 kişi tutuklandı
Tırda uyuşturucuyla yakalanan 2 kişi tutuklandı
Kutsi, yeni şarkısını Anneler Günü'nde Başkan Şahin'le ilk kez okudu
Kutsi, yeni şarkısını Anneler Günü'nde Başkan Şahin'le ilk kez okudu
Mevsimlik işçilere, irmik helvası dağıtıldı
Mevsimlik işçilere, irmik helvası dağıtıldı
18.052 vaka, 2.178 hasta, 281 ölüm
18.052 vaka, 2.178 hasta, 281 ölüm
TSE 5 firmanın sözleşmelerini feshetti
TSE 5 firmanın sözleşmelerini feshetti
Bu önlemler vaka sayılarını 5 binin altına çekemez
Bu önlemler vaka sayılarını 5 binin altına çekemez
Dünyada anne sevgisinin yerine konulabilecek başka bir değer yok
Dünyada anne sevgisinin yerine konulabilecek başka bir değer yok
Mesleki niteliklerinin geliştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı
Mesleki niteliklerinin geliştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı
Sosyal mesafesiz kuyruk
Sosyal mesafesiz kuyruk
2.000 arı kovanı dağıtımı gerçekleştirdi
2.000 arı kovanı dağıtımı gerçekleştirdi
Çatıya asılı kalan kırlangıcı itfaiye kurtardı
Çatıya asılı kalan kırlangıcı itfaiye kurtardı
114 üreticiye 6 bin 500 nar fidanı verildi
114 üreticiye 6 bin 500 nar fidanı verildi
Sarıgüllük, eski günlerine döndü
Sarıgüllük, eski günlerine döndü
Pazaryerleri yarın açık olacak
Pazaryerleri yarın açık olacak
Araban Ovası'nda yağmur sevinci
Araban Ovası'nda yağmur sevinci
Dünya Doktorları kimseyi geride bırakmıyor
Dünya Doktorları kimseyi geride bırakmıyor
Gürbulak Gümrük Kapısında 12 maymun ele geçirildi
Gürbulak Gümrük Kapısında 12 maymun ele geçirildi
Silah yapımına soyundu, çete üyesi oldu
Silah yapımına soyundu, çete üyesi oldu
Erkekler, “güvenli ülke” İsveç’te 5 haftada 6 kadını öldürdü
Erkekler, “güvenli ülke” İsveç’te 5 haftada 6 kadını öldürdü
Reuters'tan kapanma eleştirisi: Türkiye, yurttaşlarını eve kapatırken yabancı turistleri ağırlıyor
Reuters'tan kapanma eleştirisi: Türkiye, yurttaşlarını eve kapatırken yabancı turistleri ağırlıyor
İnsanlar bir milyon yıl sonra neye benzeyecek?
İnsanlar bir milyon yıl sonra neye benzeyecek?
Dünya gıda fiyatları, son 7 yıldaki en yüksek seviyede
Dünya gıda fiyatları, son 7 yıldaki en yüksek seviyede
Vatandaşlarımızın bayramı sağlıklı şekilde geçirebilmesi için denetim yapıyoruz
Vatandaşlarımızın bayramı sağlıklı şekilde geçirebilmesi için denetim yapıyoruz
Kurallara uymayan 247 kişiye yaptırım uygulandı
Kurallara uymayan 247 kişiye yaptırım uygulandı
Öksüz kalan yavru kurtlar, Gaziantep rehabilitasyon merkezine getirilecek
Öksüz kalan yavru kurtlar, Gaziantep rehabilitasyon merkezine getirilecek
SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı: Varlıklarından güç aldığımız annelerimizin günü kutlu olsun
SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı: Varlıklarından güç aldığımız annelerimizin günü kutlu olsun
Askerleri taşıyan minibüs devrildi, 3 yaralı var
Askerleri taşıyan minibüs devrildi, 3 yaralı var
Alzeimer deyip geçmemek gerekiyor çağımızın vebası
Alzeimer deyip geçmemek gerekiyor çağımızın vebası
Odalar arası işbirliği, hem büyüme hem yeni pazarlara ulaşma sağlayacak
Odalar arası işbirliği, hem büyüme hem yeni pazarlara ulaşma sağlayacak
Ortalama hanehalkı büyüklüğü azalıyor
Ortalama hanehalkı büyüklüğü azalıyor
"Çiftçi mahsulünü pazara değil çöpe gönderiyor"
"Çiftçi mahsulünü pazara değil çöpe gönderiyor"
Sosyal medyanın gündemi yeniden, '#128MilyarDolarNerede' oldu
Sosyal medyanın gündemi yeniden, '#128MilyarDolarNerede' oldu
Kolombiya'da ordu ve polis, halkın üzerine ateş açtı
Kolombiya'da ordu ve polis, halkın üzerine ateş açtı
Vaka sayısının en çok azaldığı 10 ilden 9'u yanlış
Vaka sayısının en çok azaldığı 10 ilden 9'u yanlış
PTT, hayali evrak vurgununda 6 milyon dolarlık tazminatı da farklı faturayla ödedi
PTT, hayali evrak vurgununda 6 milyon dolarlık tazminatı da farklı faturayla ödedi
EPDK, Vadeli Elektrik Piyasası işletim usul ve esaslarında değişiklik yaptı
EPDK, Vadeli Elektrik Piyasası işletim usul ve esaslarında değişiklik yaptı
ABD, Covid-19 aşılarının patentlerindeki korumanın kaldırılmasını destekledi
ABD, Covid-19 aşılarının patentlerindeki korumanın kaldırılmasını destekledi
WhatsApp'ın tartışma yaratan gizlilik sözleşmesinde son günler; kabul etmeyenlerin hesapları dondurulacak
WhatsApp'ın tartışma yaratan gizlilik sözleşmesinde son günler; kabul etmeyenlerin hesapları dondurulacak
Amacımız iş yeri kapanan esnaflarımızın yanında olmak
Amacımız iş yeri kapanan esnaflarımızın yanında olmak
Furkan Vakfı’nın cami eyleminin ardından Emniyet Müdürü Zeybek emekliliğini istedi
Furkan Vakfı’nın cami eyleminin ardından Emniyet Müdürü Zeybek emekliliğini istedi
Her bir esnaftan çiçek alındı
Her bir esnaftan çiçek alındı
Matrah artırımı ve stok affı bekliyoruz
Matrah artırımı ve stok affı bekliyoruz