Pozitif insanlarla iletişimde olun

Yıl boyu sınav hazırlığı yapan, hedefine ulaşmak için çalışan üniversite öğrencisi adaylar 26-27 Haziran’da geleceklerini şekillendirecek YKS sınavına girecekler.

Haber Merkezi > Eğitim - 16 Haziran 2021

Emeklerinin karşılığını görmeye başlayacakları ilk sınav olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YKS) için sayılı günler kaldı. Sınava az bir zaman kala Bahçeşehir Koleji PDR Koordinatörü Sibel Durak da faydalı olabilecek bazı bilgileri öğrenciler için derledi.

Sınava sayılı gün kaldığında öğrencinin kendini zihinsel olarak hazırlaması önemlidir. Sınavlar yapabildiklerini göstermek için birer fırsattır. Öğrencilerin bu zamana kadar başardıklarını fark etmeleri; odaklanmaları ve kendilerine güvenmeli büyük önem taşır. Çalışmalarının karşılığını alacaklarına inanmaları, sınavla ilgili olumsuz düşünmenin başarılarını arttırmada yardımcı olmayacağını fark etmeliler.

Sınavdan önceki geceyi mümkün

olduğunca sıradan geçirin

Normalde yaptığınız faaliyetler dışında etkinlikler planlamayın. Sınav öncesi kafanızı dağıtmak amaçlı çevrenizdekilerin önereceği fiziksel olarak aşırı yorucu etkinlikler ya da midenizi rahatsız edebilecek farklı yemekler yemek ertesi gün sınav performansınızı olumsuz etkileyecektir.

Kendinizi şartlamayın!

Sınava şartlı girmek düşüncelerin kilitlenmesine neden olabilir. Örneğin sınava girerken “Sayısal bölümden şu kadar net yapmalıyım” gibi şartlar oluşturulmamalıdır. Şartlı yaklaşım yerine doğru sınav stratejisi oluşturmanız daha mantıklı bir davranıştır. Zamanı verimli kullanma stratejisi, kodlama stratejisi, dikkati toplama stratejisi gibi. Sınava nereden ve nasıl başlayacaksınız? Çözemediğin bir soru ile karşılaştığınızda ne yapacaksınız? Bunlar gibi pek çok durum ve soru karşısındaki stratejinizi sınavdan önce belirlemiş olmalısınız. Deneme sınavlarını da zaten bu stratejilerin provası olarak düşünebilirsiniz.

Sınavı neden başarmak istediğinizi bilmek ve başarabileceğinize inanmak önem taşıyor. Hatta sınavı başarı ile tamamladığınız anı zihninizde canlandırın. O anda nasıl hissedeceğinizi düşünün.

Gereksiz endişelerden kurtulun!

Bir miktar kaygı kişiye hedefi doğrultusunda harekete geçmesi için güç verir. Bu nedenle de bir miktar endişelenmeniz ya da kaygı duymanız normaldir. Endişe duymanızın en büyük nedeni ise sürece değil, sonuca odaklanmanızdır. “Bu sınavda başarılı olabilecek miyim? Ya başaramazsam?, “Annemin babamın yüzüne nasıl bakacağım?”, “Arkadaşlarım benden çok çalıştı, ben tam hazırlanamadım.” gibi düşünceler önemli bir sınava hazırlanan pek çok öğrencinin zihnini meşgul eder. Ancak işinize yaramayan bu düşünceleri sınav salonunun dışında bırakmalısınız. En büyük endişelerinize yönelik rahatlatıcı cümleleri sınavdan önce bulmalı ve gereken durumlarda bu cümleleri içinizden tekrarlamalısınız.

Son gün ders çalışabilir miyim?

Sınava hazırlanan çoğu adayın yaptığı hata sınav yaklaştıkça çalışma tempolarını düşürmeleri ya da çalışmayı bırakmalarıdır. Sınavdan birkaç gün önce öğrenmeyle ilgili hazırlıklarınızı bitirmeye çalışın. Ancak önemli olan “ne yaparsam kendimi daha güvende ve rahat hissedeceğim?” sorusuna vereceğiniz cevaptır. Eğer ders çalışarak daha iyi hissedecekseniz, ders çalışabilirsiniz. Tabii yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmak yerine öğrendiğiniz konularla ilgili tekrar testleri ya da deneme sınavları çözmeniz daha uygun olacaktır.

Sınav öncesi bunlardan uzak durun!

Sınav öncesi aşırı derecede çay, kahve gibi uyarıcı maddelerden ve sakinleştirici ya da uyarıcı niteliği taşıyan ilaçlar kullanmaktan kaçının.

Konuşma ve davranışları ile sınava yönelik kaygılanmana neden olan insanlarla mümkünse görüşmeyin; görüşmek zorundaysanız da onlarla sınavla ilgili konuşmamayı tercih edin.  Bu tarz kişilerin sana ulaşmasının aracı olan cep telefonu ve sosyal iletişim ağlarından da uzak durmalısınız.

Sınav Sabahı...

Evden çıkmadan sınavla ilgili belgelerinizi son kez kontrol edin. Yanınızda bulundurmanızın yasak olduğu eşyalarınızı yanınıza almayın.

İçinde rahat hissedeceğiniz, aksesuar içermeyen sade bir kıyafet tercih edin.

Mutlaka dengeli bir kahvaltı yapıp, bu kahvaltının da genelde yemeyi tercih ettiğiniz gıdalardan oluşmasına dikkat edin. Çevrenizdekilerin “yararlı” olduğunu düşünerek alışkın olmadığınız gıdalar yedirmelerine izin vermeyin. Alışkın olmadığınız gıdaların dokunabileceğini unutmayın. 

1 saat önce sınav yerinde olmanız gerekiyor. Her türlü ihtimali düşünerek geç kalmayacak şekilde hareket etmelisiniz.

Sınav başlamadan önce tuvalete gitmek gibi fizyolojik ihtiyaçlarınızı giderdiğinizden emin olun.

ZOR BİR SORU İLE KARŞILAŞIRSANIZ: Sınav sırasında zihninden pek çok düşünce geçer. Sınav sırasında zihninizdeki olumsuz düşünceler başarınızı etkileyebilir. Öncelikle bunların sadece birer düşünce olduğunu bilin ve kendinizi tekrar sınava odaklayın. Bu durumda işinize yarayacak şu alternatif düşüncelerden yararlanabilirsiniz. Örneğin; “Çalışmalarım doğrultusunda elimden geleni yapacağım, zorlandığım soruyu vaktim kalırsa dönmek üzere atlayacağım, soruları dikkatli okuyacağım, işlemleri doğru yapmaya çalışacağım...” Sınavda yapabileceklerinize odaklanmanız veriminizi artıracaktır. Burnunuzdan yavaşça derin bir nefes alın ve sakince verin. Sonra devam edin. Sakin bir zihinle engellere değil; onları nasıl aşacağınıza odaklanabilirsiniz

Sorularla inatlaşmayın; Turlama Tekniğini uygulayın.

Sınavdaki çok kolay bir matematik sorusu ile çok zor matematik sorusu aynı puanı getirmektedir. Bu durum kendi içinde her ders için geçerlidir. Bundan dolayı çözülemeyen sorular üzerinde fazla zaman harcanmamalıdır. Zaman kaybını önlemek amacıyla “Turlama Tekniği”ni uygulamak gerekir. Sınavda turlama tekniğinden yararlanmak için aşağıdaki basamakları izlemeniz yeterli olacaktır:

  • İlk turda hemen yapabileceğiniz kolay soruları yapın.
  • Zamanınızı alacak ancak yapabileceğinizi düşündüğünüz soruların yanına bir artı işareti koyun ve ilk turda kolay soruları bitirdikten sonra öncelikle bu sorulara dönün.
  • Çok zor olduğunu düşündüğünüz soruların yanına farklı bir işaret koyun. İkinci turdaki soruları bitirdikten sonra bu sorulara dönün.

Uzun ve karışık görünen sorulardan gözünüz korkmasın. Özellikle paragraf sorularında önce soru kökünü okuyun. Böylece paragrafı, hangi bakış açısından değerlendirmeniz gerektiğini bilecek ve doğru cevabı kolayca bulabileceksiniz.

Zaman kullanımınıza dikkat edin; süreyi doğru yönetin. Ağırlık katsayısı yüksek olan derslerin sorularını öncelikli olarak yapmaya çalışın. Bu dersler arasından seçim yapma şansınız varsa da kendinizi daha başarılı bulduğunuz dersten başlamanız sınav motivasyonunuzu yükseltebilir.

Hangi dersten başlamalı?

TYT’de sınava başlarken öncelikle hangi alanda kendinizi daha başarılı hissediyorsanız o alandan başlamanız moral ve motivasyonunuz açısından doğru olacaktır. Tüm soruları okuyabilecek şekilde zamanınızı ayarlamanız avantaj sağlayacaktır.

AYT’de ise hedeflediğiniz puan türünün ağırlıklı testlerine göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Sınav zor mu kolay mı?

ÖSYM sınav sorularının zorluk dereceleri genellikle şöyledir:

- Yüzde 10 oldukça seçici çok zor sorular

- Yüzde 20 zor sorular.

- Yüzde 40 herkesin çözebileceği normal zorluktaki sorular.

- Yüzde 20 kolay sorular.

- Yüzde 10 çok kolay sorulardan oluşmaktadır.

TYT istedikleri gibi geçmediyse, AYT ile telafi edebilirler. TYT çok iyi geçtiyse, YKS puanlarını riske atmamak için AYT’ye de aynı motivasyonla giriyor olmaları gerekir.

Ders çalışırken kısa dönemli planlar yapmanız çok önemlidir. Tamamlanan her hedef kendinizi daha iyi hissetmenizi ve bir sonraki adımı atmak için daha hevesli olmanızı sağlayacaktır.

Olumsuz düşüncelerden uzak durun

Karamsar ve negatif düşünceler yerine daima olumlu düşünmeye özen gösterin.

Örneğin, “Eğer başarılı olamazsam aileme ne söylerim… Bu sınavda başarılı olamayacağım… Ellerim titriyor… Ben yetersizim…” gibi olumsuz ve yıkıcı düşünceler yerine; “Sonuç her ne olursa olsun ailem beni seviyor… Bu sınavda başarılı olacağım… Elimden geleni yapacağım… Bu sınav için yeterliyim…” gibi olumlu düşünün.

Motivasyonunuzu yüksek tutun.

Kendinize güveninizi hiçbir zaman kaybetmeyin. Küçük de olsa eski başarılarınızı sık sık hatırlayın.

Beslenmenize dikkat edin.

Bol bol sebze ve meyve tüketin. Fazla yağlı ve ağır yemekler yemeyin, kafein içeren içecekleri çok fazla alırsanız sinirlilik ve çarpıntı yapacaktır.

Düzenli fizik egzersiz yapın

Günde 10-20 dakika düzenli egzersiz yapmak hem kaygının azalmasını hem de daha etkili öğrenme gerçekleşmesini sağlar. Ancak bir fizik egzersizi programı tamamlandığı zaman yorgunluk hissedilmemelidir. Zıplayarak yapılan yorucu hareketlerden kaçınılmalı, bunun yerine sağa sola eğilme, öne eğilerek eli yere değdirme, dizleri bükerek yere eğilme gibi hareketler yapılmalıdır.

Kitap Okuyun

Kitap okumak zihinsel kapasitenin genişlemesinde ve güçlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Kişisel gelişim, kültürel gelişim, analiz sentez becerisi ve akademik başarı vb konularda yararları saymakla bitmez. Özellikle son yıllarda YKS’de tüm sorular; okuyan, okuduğunu anlayan, anladığını analiz eden öğrencileri avantajlı hale getiriyor. O nedenle her gün birkaç saat kitap okumak için zaman ayırmanızı tavsiye ediyoruz. 

Deneme Sınavları Yapın

Sınava sağlıklı hazırlanmanın bir diğer yolu da şu andan itibaren kendi kendinize hem zihinsel hem de bedensel anlamda “sınav anına” yönelik hazırlık yapmaktır.

Haftada 2-3 defa aynı sınavdaymış gibi (saat 10.15 sınava başla) bir ortam yaratarak kendi kendinize deneme sınavı yapmanız kaygıyı azaltır, güveni artırır ve rahatlatır.

Uyku Düzenine Dikkat Edin

Bilim insanları düzenli uykunun her açıdan olduğu gibi zihinsel açıdan da çok daha üretici olduğu yönünde bilgiler ortaya koyuyorlar. Daha iyi bir başarı talebiniz varsa uyku saatlerinize özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Zorlu geçen bu dönemde çevremizde bizleri rahatlatacak, duygu, düşünce ve moral olarak yukarıya çekecek insanlara ihtiyaç duyulur.  Çevrenizde bu tür insanlar varsa lütfen onlara zaman ayırmayı konuşmayı, gezmeyi, paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Elde edeceğimiz başarıda mutlaka onların da katkısı olacaktır.

Dikkat, seçici olarak bazı şeylere odaklanmak ve bazı şeylere de eşzamanlı olarak odaklanmamaktır. Yani en çok önem verdiğiniz şey; gördüğünüz, duyduğunuz, hissettiğiniz ve üzerinde düşündüğünüz şey olur. Önemli olmayan diğerleri ise ilginizi çekmez ya da sadece çok kısa süre için ilginizi çekebilir. Sınav sırasında odakladığınız tek şey de sınav olmalıdır. Sınavda sadece sınavla ilgilenin. Başkalarının ne yaptığı, soruları ne kadar hızlı çözdüğü, çevreden gelen sesler gibi unsurlar siz önemsemezseniz sizi etkileyemez.

Unutma; sınavda bir soruyu dikkatsizlik nedeniyle yapamasanız da bilmediğiniz için yapamasanız da sınav sonucu aynı oranda etkilenir. Dikkatinizin dağılmasının bedeli hiç de az değildir. Bu nedenle okurken soru köklerini anlamaya dikkat edin ve sorudaki önemli noktaları fark edin. Zihninizin yorulduğunu hissettiğinizde 5-10 saniye gözlerinizi kapayın ve alnınıza hafifçe masaj yaparak kendinizi toparlayın.

Uykunuzu yeterince almaya çalışın. Normalde uyuduğunuz saatten erken ya da geç yatmamaya dikkat edin. Uyumakta zorlanırsanız sıcak bir duş, ılık bir süt ya da bitki çayı yardımcı olabilir. Uyuyamamak ile ilgili endişeleriniz varsa sınavdan bir gün önceki sabah erken kalkarak sınav öncesindeki gece uykunuzun gelmesini sağlayabilirsiniz.

Captcha işaretlenmemiş.
Diğer Haberler
GAÜN’DE BM-IOM Fablab açılışı yapıldı
GAÜN’DE BM-IOM Fablab açılışı yapıldı
Öğrencilerin ikisi ilk yüze, beşi ilk 500'e, dokuzu ilk bine girdi
Öğrencilerin ikisi ilk yüze, beşi ilk 500'e, dokuzu ilk bine girdi
ÖSYM, KPSS oturumlarının soru kitapçık ve cevap anahtarlarını yayımladı
ÖSYM, KPSS oturumlarının soru kitapçık ve cevap anahtarlarını yayımladı
LGS'de nakil sonuçları belli oldu
LGS'de nakil sonuçları belli oldu
Türkiye’de çocuklar, eğitimsizlik nedeniyle yanlış besleniyor
Türkiye’de çocuklar, eğitimsizlik nedeniyle yanlış besleniyor
GAİB Ağustos ayı eğitim takvimini açıkladı
GAİB Ağustos ayı eğitim takvimini açıkladı
175 bin aday TYT’ye, 154 bini de AYT’ye girmedi
175 bin aday TYT’ye, 154 bini de AYT’ye girmedi
Eğitim Fakültesi’nde 10 profesör, 23 doçent var
Eğitim Fakültesi’nde 10 profesör, 23 doçent var
YKS'de ilk bine giren 8 GKV öğrencisi 10 derece elde etti
YKS'de ilk bine giren 8 GKV öğrencisi 10 derece elde etti
Küresel Eğitim Zirvesi: 175 milyon çocuğun eğitimine destek
Küresel Eğitim Zirvesi: 175 milyon çocuğun eğitimine destek
Yekta Saraç, Erdoğan'ın başdanışmanı oldu
Yekta Saraç, Erdoğan'ın başdanışmanı oldu
Yüz yüze eğitim mutlaka başlamalı
Yüz yüze eğitim mutlaka başlamalı
YKS tercihleri elektronik ortamda yapılacak
YKS tercihleri elektronik ortamda yapılacak
"Okullar açılmalı ve her hafta PCR testi yapılmalı"
"Okullar açılmalı ve her hafta PCR testi yapılmalı"
GAGİAD geleceğin dili kodlamayı konuştu
GAGİAD geleceğin dili kodlamayı konuştu
SANKO Üniversitesi, Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesi” aldı
SANKO Üniversitesi, Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesi” aldı
SANKO Okulları öğrencisi Türkiye 31’incisi oldu
SANKO Okulları öğrencisi Türkiye 31’incisi oldu
Bu yıl YKS'de çok büyük başarı kaybı yaşandı
Bu yıl YKS'de çok büyük başarı kaybı yaşandı
YKS tercihleri 5-13 Ağustos'ta yapılacak
YKS tercihleri 5-13 Ağustos'ta yapılacak
Özel Deva Okulları 2021 YKS’de Türkiye 2.si
Özel Deva Okulları 2021 YKS’de Türkiye 2.si
YKS sonuç raporu: Adayların yüzde 32'si barajın altında kaldı
YKS sonuç raporu: Adayların yüzde 32'si barajın altında kaldı
2021 YKS adaletsizliğin zirve yaptığı bir sınav olmuş
2021 YKS adaletsizliğin zirve yaptığı bir sınav olmuş
HKÜ tercih ve tanıtım günleri başladı
HKÜ tercih ve tanıtım günleri başladı
Okulları 6 Eylül'de açmakta kararlıyız
Okulları 6 Eylül'de açmakta kararlıyız
Okuyacağınız üniversiteyi ve bölümü seçerken kendinize bu soruları sorun!
Okuyacağınız üniversiteyi ve bölümü seçerken kendinize bu soruları sorun!
"Eğitime erişememek, şiddet ve genç hamileliği arttırdı"
"Eğitime erişememek, şiddet ve genç hamileliği arttırdı"
YKS 2021 sonuçları açıklandı
YKS 2021 sonuçları açıklandı
İTÜ mezunları en yüksek istihdam oranına sahip
İTÜ mezunları en yüksek istihdam oranına sahip
Çevresel duyarlılığa dikkat çekildi
Çevresel duyarlılığa dikkat çekildi
Boğaziçili akademisyenler rektör adaylık sisteminde uzlaştı
Boğaziçili akademisyenler rektör adaylık sisteminde uzlaştı
Yüzbinlerce açık varken 20 bin atama kabul edilemez
Yüzbinlerce açık varken 20 bin atama kabul edilemez
“Çocuklarımız, kendilerini keşfetme imkanı buluyor”
“Çocuklarımız, kendilerini keşfetme imkanı buluyor”
Şu andaki bakış açımız okulların 6 Eylül'de açılması yönünde
Şu andaki bakış açımız okulların 6 Eylül'de açılması yönünde
2021 LGS tercih sonuçları açıklandı
2021 LGS tercih sonuçları açıklandı
Okulların açılması için şimdiden ek önlemler alınmalı
Okulların açılması için şimdiden ek önlemler alınmalı
Eğitim ve bilim emekçileri kredi ve borç batağına saplandı
Eğitim ve bilim emekçileri kredi ve borç batağına saplandı
HKÜ, “A” notu alan 10 üniversiteden biri oldu
HKÜ, “A” notu alan 10 üniversiteden biri oldu
9 bin 964 bölümden 1811’inin sıralaması hatalı yayınlandı
9 bin 964 bölümden 1811’inin sıralaması hatalı yayınlandı
Yabancı Öğrenci Sınavına Büyük İlgi
Yabancı Öğrenci Sınavına Büyük İlgi
2021 YKS program ve kontenjan kılavuzu yayımlandı
2021 YKS program ve kontenjan kılavuzu yayımlandı
LGS tercihleri için son gün
LGS tercihleri için son gün
"Boğaziçi Üniversitesi'nde mücadele devam edecek"
"Boğaziçi Üniversitesi'nde mücadele devam edecek"
Başvurular 2 Ağustos'a kadar sürecek
Başvurular 2 Ağustos'a kadar sürecek
“Mebus ve Şair Mehmet Akif Ersoy Sergisi” ziyarete açıldı
“Mebus ve Şair Mehmet Akif Ersoy Sergisi” ziyarete açıldı
Tercih yapılmazsa istenmeyen okula gidilecek
Tercih yapılmazsa istenmeyen okula gidilecek
Firmalara eğitim ve danışmanlık hizmeti verebilecek
Firmalara eğitim ve danışmanlık hizmeti verebilecek
KPSS yerleştirme sonuçları açıklandı
KPSS yerleştirme sonuçları açıklandı
Türkiye’nin en büyük ticari ortağı Avrupa Birliği
Türkiye’nin en büyük ticari ortağı Avrupa Birliği